سه‌شنبه 1 خرداد 1397 - 20:0
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

ديگر مطالب

 

عليرضا قرائي

 

آخرين آمار از جمعيت ايران و جهان

 

جمعيت جهان هم‌اكنون به شش ميليارد و ‪ ۵۵۵‬ميليون نفر رسيده است و از اين تعداد يك ميليارد و ‪ ۲۱۶‬ميليون نفر در كشورهاي توسعه يافته و پنج ميليارد و ‪ ۳۳۹‬ميليون نفر در كشورهاي در حال توسعه، زندگي مي‌كنند.

بر اساس گزارش جمعيت جهان در سال ‪ ۲۰۰۶‬ميلادي كه از سوي سايت اينترنتي «دفتر مرجع جمعيت» به تازگي انتشار يافته است، متوسط نرخ رشد جمعيت در جهان ‪ ۱/۲‬درصد است كه در كشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه به ترتيب يك دهم درصد و ‪ ۱/۵‬درصد مي‌باشد.

دفتر مرجع جمعيت با احتساب ادامه همين رشد، جمعيت كشورهاي در حال توسعه و پيشرفته را براي سال ‪ ۲۰۲۵‬ميلادي به ترتيب شش ميليارد و ‪ ۶۸۵‬و يك ميليارد و ‪ ۲۵۵‬ميليون نفر، پيش بيني مي‌كند.

بنا بر اين گزارش، متوسط اميد زندگي در جهان ‪ ۶۷‬سال است كه در كشورهاي در حال توسعه و پيشرفته به ترتيب ‪ ۶۵‬و ‪ ۷۷‬سال مي‌باشد.

با توجه به تفاوت رشد جمعيت در اين دو دسته از كشورها ميزان باروري كل در كشورهاي در حال توسعه و پيشرفته به ترتيب برابر با ‪ ۲/۹‬و ‪ ۱/۶‬فرزند است.

باروري كل يك شاخص جمعيت شناسي است كه تعداد مواليدي را كه يك زن در دوران باروري به دنيا مي‌آورد، نشان مي‌دهد. اين ميزان با رشد جمعيت رابطه مستقيم دارد. به طوري كه در تجربه رشد جمعيت بالا، زنان فرزندان بيشتري را به دنيا خواهند آورد و هر چه كه از ميزان باروري كاسته شود، رشد جمعيت هم كاهش مي‌يابد.

بنا بر اين گزارش، جمعيت كنوني ايران ‪ ۷۰‬ميليون و ‪ ۳۰۰‬هزار نفر اعلام شده كه با رشد ‪ ۱/۲‬درصد، جمعيت كشور در سالهاي ‪ ۲۰۲۵‬و ‪ ۲۰۵۰‬ميلادي به ترتيب بيش از ‪ ۸۹‬و ‪ ۱۰۱‬ميليون نفر مي‌رسد.

ميزان كنوني باروري كل در كشور ‪ ۲‬تولد به ازاي هر زن است كه نسبت به سال گذشته، اندكي كاهش داشته است.

جمهوري اسلامي ايران از جمله كشورهايي است كه پس از يك دوره رشد بالاي جمعيت، به طور شايسته‌اي توانسته اين نرخ رشد را كاهش دهد. اما با توجه به جمعيت جواني كه نتيجه باروري بالاي دهه ‪ ۶۰‬در كشور است، در معرض افزايش زاد و ولد البته نه به ميزان سابق (‪ ۳/۹‬درصد رشد) مي‌باشد.

اميد زندگي در كشور ‪ ۷۰‬سال است كه به تفكيك جنسيت براي زنان ‪ ۷۲‬و مردان ‪ ۶۹‬سال مي‌باشد.

منبع: بازتاب

 

 

شنبه 28 مرداد 1385 - 17:18


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری