يكشنبه 19 مرداد 1399 - 13:15
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

الهه عصاريان

 

برنامه‌هاي مراكز فرهنگي براي اوقات فراغت جوانان

 

با پايان يافتن امتحانات دانش‌آموزان، مدارس كشور تعطيل شده است و دانش‌آموزان براي 90 روز از قيدوبندهاي مدرسه رها شده‌اند. اگرچه اين رهايي در فصل تابستان براي دانش‌آموزان شيرين است اما معلوم نيست كه رهايي دانش‌آموزان به مدت طولاني تا چه حد به سود يا زيان آنهاست. چرا كه نمي‌توان مطمئن بود اين اوقات فراغت طولاني دانش‌آموزان به خوبي سپري و موجب رشد و توانمندسازي آنها شود.

سازمان‌هاي مختلفي در كشور در تلاش هستند كه با برنامه‌هاي متنوع، اوقات فراغت تابستاني دانش‌آموزان را غني كنند. تشكيل اردوهاي گردشگري، تفريحي، علمي، برگزاري كلاس‌هاي فرهنگي، هنري، ديني، ورزشي، نمايش، نقد فيلم و تئاتر، تشكيل كلاس‌هاي آموزشي، بخصوص زبان انگليسي و كامپيوتر و... محورهاي اصلي برنامه‌هاي اين سازمان‌ها براي غني كردن اوقات فراغت دانش‌آموزان است. اما در اين بين جاي اين سوال خالي است كه فعاليت اين نهادهاي مختلف براي غني كردن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان در سال‌هاي گذشته چه نتايجي داشته است؟ آيا اين سازمان‌ها توانسته‌اند همه دانش‌آموزان كشور را زير پوشش برنامه‌هاي خود قرار دهند؟ آيا برنامه‌هاي آنها در جهت رشد تعالي علمي، فرهنگي، اجتماعي، سياسي و هنري دانش‌آموزان بوده است؟ آيا اين برنامه‌ها سبب سازندگي دانش‌آموزان شده يا بالعكس موجب تنبلي و راحت‌طلبي و افزايش توقعات آنها شده است؟ آيا اين اقدامات تعطيلات سه ماه دانش‌آموزان را غني كرده است يا تنها چندروزي از اين تعطيلات را به خود اختصاص داده است.

متأسفانه از آنجايي كه هيچ مطالعه جامعي درباره نتايج فعاليت سازمان‌ها و نهادهاي مسئول غني‌سازي اوقات فراغت جوانان در فصل تابستان صورت نگرفته است ما از نتايج و اثرات سازنده فعاليت‌هاي اين سازمان‌ها كه بودجه‌هاي زيادي را هم در اين زمينه هزينه مي‌كنند، اطلاعي نداريم. آنچه كه اين سازمان‌ها اعلام مي‌كنند تنها ارائه كمي فعاليت‌هاي آنهاست. اما بهتر بود كه در پايان تابستان هر سال اين دستگاه‌ها نتايج كار خود را در زمينه غني كردن اوقات فراغت جوانان بررسي و منتشر مي‌كردند.

در شرايط كنوني كه توان اقتصادي كشور جهت غني كردن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان سراسر كشور محدود است پس بايد از همين سرمايه‌هاي موجود نيز به بهترين نحو استفاده كرده و در جهت افزايش كيفيت برنامه‌ها تلاش كرد نه اينكه اين اقدامات تنها در حد فعاليت‌ها و كلاس‌هاي فوق برنامه باقي بماند.

برنامه‌هاي سازمان‌ها و نهادها

وزارت آموزش و پرورش، سازمان تبليغات اسلامي، سازمان دانش‌آموزي، نيروي مقاومت بسيج، وزارت علوم و... برنامه‌هاي خود را براي پركردن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان در فصل تابستان اعلام كرده‌اند. اين برنامه‌ها در واقع نگاه متوليان كشور به موضوع اوقات فراغت و نحوه پر كردن آن را نشان مي‌دهد و به گفته رئيس سازمان ملي جوانان، برنامه‌هاي امسال 23 درصد جوانان 10تا24 سال را در بر مي‌گيرد كه در مقايسه با سال گذشته 2% افزايش داشته است.

12هزار دانش‌آموز به سفر حج عمره مشرف مي‌شوند

به گزارش روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش به مناسبت سال پيامبر اعظم صلي‌الله ‌عليه‌وآله 12000 دانش‌آموز دختر و پسر دوره متوسطه در قالب 100 كاروان دانش‌آموزي به همراه مربيان پرورشي از سوم تيرماه تا 26 شهريور سال 1385 به مكه معظمه و مدينه منوره اعزام مي‌شوند. همچنين برگزاري اردوهاي دانش‌آموزي در مناطق محروم، اردوي دانش‌آموزي تلاش و سازندگي، سراسري پيشتازان، اردوي كشوري تربيتي، اردوي فرهنگي و سياحتي فرزندان شاهد و اردوهاي موقت، اردوي استاني يكروزه به منظور زيارت اماكن متبركه از برنامه‌هاي طرح غني‌سازي اوقات فراغت دانش‌آموزان در سازمان دانش‌آموزي كشور است. آموزش خبرنگاران خبرگزاري دانش‌آموزي پانا، نشست مجامع دانش‌آموزي، فعال‌سازي سينماها و استخرها و سالن‌هاي ورزشي كانون‌هاي طرح ملي و تشكيل انجمن‌هاي حمايت از نوجوانان مسلمان فلسطين از ديگر برنامه‌هاي سازمان دانش‌آموزي است. همچنين كلاس‌هاي آموزشي و مسابقات در زمينه‌هاي قرآني و مهارت آموزي و كلاس‌هاي جوانه و آموزش ادعيه نيز برگزار مي‌شود.

برنامه وزارت علوم، تحقيقات و فناوري

به گفته دكتر محمدباقر خرمشاد، معاون فرهنگي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، برنامه‌هاي اوقات فراغت اين نهاد براي دانشجويان، شامل برگزاري اردوهاي دانشجويي است و تعداد قابل توجهي از اين برنامه‌ها نيز مشاركت وزارت علوم با سازمان‌هايي است كه براي جوانان كار مي‌كنند و يكي از وظايفشان پر كردن اوقات فراغت جوانان است و در اين زمينه قراردادهايي با سازمان ملي جوانان منعقد شده كه وزارت علوم تأمين كننده بخش جوانان اردوهاي تابستاني سازمان باشد. همچنين با بسيج سازندگي قرارداد متقابلي براي اعزام دانشجويان به مناطق محروم منعقد شده تا آنها از نزديك با مشكلات مناطق محروم آشنا شوند. به طور مثال يكي از كارهاي جالبي كه دانشجويان در اوقات فراغت انجام مي‌دهند يك كار گروهي سازمان يافته و خودجوش است، مبني بر اينكه بچه‌هاي خوب رشته‌هاي رياضي و فني در حركتي اختياري به مناطق محروم رفته به دانش‌آموزان آن نواحي آموزش رايگان مي‌دهند و مجلات تست منتشر مي‌كنند.

خرمشاد به پروژه ديگر اوقات فراغت دانشجويان هم اشاره مي‌كند: پروژه ديگر اين است كه با سياستگذاري‌هاي جديد تلاش كرده‌ايم توليدات فرهنگي دانشجويي جايي براي بروز و نمايش داشته باشد. براي مثال امسال برگزيدگان جشنواره‌هاي تئاتر دانشجويي 7 اجراي عمومي در سالن‌هاي تهران دارند. همچنين به دليل ساخت وسازهاي سريع، يك سري خوابگاه‌هاي دور از شهر وجود دارد كه بسيار بي‌روح هستند و يا خوابگاه‌هاي قديمي كه آنها نيز به شكل ديگري نازيبا هستند براي بهبود ظاهر اين خوابگاه‌ها و نيز استفاده از هنر دانشجويان در كانون‌هاي تجسمي، به اين دانشجويان اعلام كرده‌ايم كه ديواره‌هاي خوابگاه‌ها در اختيار آنهاست تا بتوانند طرح‌هايشان را اجرا كنند و براي اين كار به آنها دستمزد نيز مي‌دهيم و بدين ترتيب مي‌توانيم از توليدات فرهنگي اين دانشجويان به بهترين شكل استفاده كنيم.

سازمان فرهنگي، هنري شهرداري تهران

سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، هر ساله برنامه تابستانه‌اي را با عنوان نهضت تابستانه به شهروندان تهراني عرضه مي‌كرده اما محور برنامه‌ها صرفاً براي پر كردن اوقات فراغت برنامه‌ريزي شده و اين در حالي است كه هدف برنامه‌هاي گذشته اين سازمان غني‌سازي و مديريت اوقات فراغت بوده است، به همين دليل در سال جاري اين سازمان با رويكردي تازه سخن از اوقات فراغت دارد و مديريت اوقات فراغت به عنوان اصول برنامه‌ها مد نظر مسئولين سازمان فرهنگي هنري شهرداري قرار دارد و ديدگاه مسئول برنامه اوقات فراغت اين سازمان ابتكارات و خلاقيت‌هاست. همچنين از آنجا كه تقويم تاريخي مناسبت‌هاي امسال تابستان منطبق بر اعياد و جشن و سرور است، عنوان نهضت تابستانه امسال جاي خود را به جشنواره تابستانه داده است. به گفته علي عسگري رئيس سازمان فرهنگي هنري، در دوره سه ماه تابستان بيش از دو ميليون نفر در طول 100 روز از خدمات بهره‌مند خواهند شد، همچنين برنامه‌هاي ستاد جشنواره تابستانه به دو گونه تقسيم‌بندي شده است: برنامه‌هايي كه مراكز و فرهنگسراها برگزار مي‌كنند. اينگونه برنامه‌ها از طريق مراجعه به فرهنگسراها قابل دسترسي است و ديگر برنامه‌هايي كه ستاد سازمان انجام خواهد داد و براي استفاده بيش‌تر مخاطبان سيستمي طراحي شده كه خانواده‌ها بتوانند شركت كنند. به گفته مسئولين سازمان قرار است در خدمات ارائه شده حتي‌الامكان خانواده‌ها به معناي واقعي آن بتوانند استفاده كنند. يكي از اين برنامه‌ها كه به نهاد خانواده نيز نگاهي بنيادي دارد توزيع بسته‌هاي فرهنگي است كه ميان بيش از يك ميليون نفر از شهروندان تهراني توزيع خواهد شد. بسته‌هاي تابستاني به منظور استفاده خانواده‌ها توزيع مي‌شود. به عبارت ديگر خانواده‌ها هم از برنامه‌هاي فرهنگي بهره خواهند برد. اين بسته‌ها دو ويژگي دارند: يكي اينكه براي خانواده‌هاست و ديگري وسعت و تيراژ بالاي آنهاست. بالغ بر يك ميليون بسته كه در آن جزوات آموزشي و طنز، چند سري كتاب‌هاي مرتبط با موضوعات مورد نياز خانواده‌ها، طراحي بازي‌هايي به صورت مشترك براي همه اعضاي خانواده‌ها، فيلم و محصولات فرهنگي و ديگر كالاهاي فرهنگي و هنري توزيع مي‌شود.

 

شنبه 7 مرداد 1385 - 11:3


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری