جمعه 16 خرداد 1399 - 10:18
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

عليرضا قرائي

 

سازمان تبليغات اسلامي خود را رقيب هيچ دستگاه فرهنگي‌ نمي‌داند

 

گفت‌وگو باحجت‌الاسلام عباس اسكندري، معاون امور فرهنگي و تبليغ

سال‌هاست كه سازمان از كمبود بودجه گله‌مند است. امسال شاهد رشد قابل توجهي در اعتبار بودجه‌هاي سازمان بوديم، شما به عنوان معاونت فرهنگي تا چه اندازه تمهيدات لازم را براي هزينه هدفمند اين اعتبار در نظر گرفته‌ايد؟

قبل از هر چيز بايد شاكر درگاه پرودگار بود كه سال به سال بر توفيقات مجموعه سازمان تبليغات اسلامي افزوده و شاهد تلاش بي‌وقفه سنگربانان فرهنگي حوزه دين در اقصي نقاط ميهن اسلامي هستيم و جا دارد از اهتمام و تدبير رياست سازمان جناب آقاي دكتر خاموشي تقدير كرد كه تمام هم خود را صرف افزايش اعتبارات و امكانات اين نهاد ديني و مذهبي نموده است.

دقيقاً مطلب همين است كه اشاره نموديد. مديران فرهنگي سازمان نه تنها گله‌مند بودند، بلكه حقيقتاً رنج مي‌بردند و امسال تقريباً سالي است كه شرايط مناسبي بوجود آمده است كه طبيعتاً مي‌بايست تمهيدات لازم در نظر گرفته شود و بحمدالله اقدامات خوبي در جهت استفاده بهينه از اين اعتبارات در معاونت صورت پذيرفته است.

دو نوع اعتبار براي معاونت فرهنگي در نظر گرفته شده است. يكي اعتبارات استاني است كه همكاران ما در استان‌ها با طرح‌ها و برنامه‌هايي كه ابلاغ مي‌شود هزينه مي‌نمايند و ديگري اعتباراتي است كه براي طرح‌هاي متمركز و ملي منظور شده است كه البته مجري طرح‌هاي متمركز و ملي هم همكاران ما در استان‌ها مي‌باشند.

براي سهولت در كار، كشور را به پنج منطقه تقسيم نموده‌ايم و مديران كل و كارشناسان اين معاونت بعد از يك نشست سراسري با معاونان و رؤساي ادارات فرهنگي استان‌ها كه در تهران به منظور توجيه سياست‌هاي كلان معاونت و طرح‌ها و برنامه‌ها برگزار گرديده بود قرار شد در نشست‌هاي منطقه‌اي، معاونان فرهنگي استان‌ها در خصوص ايجاد زمينه لازم براي اجراي طرح‌ها، توجيهات مناسب را به عمل آورند. به دنبال اين اقدام، اعزام اكيپ‌هاي كارشناسي از سوي معاونت براي نظارت بر حسن اجراي طرح‌ها، تمهيد ديگري است كه فراهم آمده است تا در حين اجرا نقاط ضعف و قوت طرح‌ها و امكانات مورد نياز و اموري كه مي‌بايست در مراحل بعدي تعقيب شود مورد بررسي قرار گيرد. لازم به ذكر است كه كار معاونت فرهنگي هم متوقف نخواهد شد و آن مربوط مي‌شود به ارزيابي از طرح‌ها و بازخوردها و تاثيراتي كه طرح نسبت به مخاطبان خود مي‌بايست داشته باشد. در حقيقت اين مرحله از مهم‌ترين مراحلي است كه معاونت مد نظر قرار داده است. ضمن اينكه بايد بر اين مطلب تاكيد كنم كه معاونت فرهنگي در تهيه و تدوين طرح‌ها و برنامه‌ها و تعاملش براي تصويب در دفتر طرح و برنامه، كار نسبتاً پر حجم و كم‌نظيري را انجام داد. فرصت را مغتنم شمرده از مديركل محترم طرح و برنامه برادر ارجمند جناب آقاي محمدي و كارشناسان و همكارانشان تشكر مي‌نمايم.

آيا رويكرد كلي مشخص و ايده‌هاي تازه‌اي براي صرف اين اعتبار وجود دارد يا اين اعتبار صرف فربه كردن طرح‌ها و برنامه‌هاي گذشته مي‌شود؟

ما در طرح‌هاي امسال بخصوص در طرح‌هاي متمركز با رويكرد جديدي كار را دنبال كرديم. البته موانعي سر راه بود كه شايد آنگونه كه چشم‌انداز معاونت بود در برنامه به صورت كامل لحاظ نشد، اما نهايت سعي و تلاش را بكار برديم كه قضيه به مزيد شدن طرح‌هاي گذشته منجر نشود هر چند درباره خيلي از مأموريت‌هاي معاونت به‌دليل ثابت بودنشان صرفاً مي‌توان در تعمق و بديع ساختن آنان تلاش مشخصي را انجام داد لكن در عين حال به برخي از رويكردها اجمالاً اشاره مي‌كنم: يكي اينكه سعي كرديم طرح‌ها بر اساس نيازهاي روز جامعه باشد. مثلاً با توجه به اينكه عواملي به شدت تلاش مي‌كنند دانسته يا ندانسته برخي از خرافات و انحرافات را در برنامه‌هاي مختلف ديني رواج دهند به نظرمان رسيد كه رويكرد خيلي از طرح‌ها مي‌بايست به‌گونه‌اي باشد تا بتواند جلو اين هجوم ناميمون را بگيرد؛ مثلاً در مباحث مربوط به جوانان و نوجوانان و يا اهتمام به مباحثي از قبيل تقويت عفاف و حجاب در جامعه. با توجه به اينكه با تدبير حكيمانه مقام معظم رهبري، امسال سال پيامبر اعظم صلي‌الله ‌عليه‌ و آله نامگذاري شده است رويكرد برخي از طرح‌ها متناسب با آن و در بيان سيره و سنت آن حضرت مي‌باشد. همچنين تلاش شده است تشكل‌هاي خودجوش مردمي مورد توجه بيش‌تري قرار گيرند. تا آنجا كه مقدور باشد سعي مي‌شود خيلي از طرح‌ها با مشاركت اين تشكل‌ها اجرا شده و در حد امكان حمايت و پشتيباني‌هايي از مجموعه‌هاي فعال مردمي صورت گيرد. فرهنگ‌سازي و ارائه الگوهاي مورد نياز بخش‌هاي مربوط به جامعه ديني ديگر رويكردي است كه در طرح‌ها مورد ملاحظه قرار گرفته است، و موارد ديگري كه مجال بيانش نيست.

چه چشم‌اندازي را براي آينده معاونت پيش‌بيني مي‌كنيد؟

چشم‌انداز آينده معاونت فرهنگي برگرفته از چشم‌انداز بيست ساله نظام اسلامي است كه اين بخش از مجموعه سازمان تبليغات اسلامي مي‌بايست نهايت تلاش خود را مصروف آن دارد كه در مأموريت‌هاي خود همگام و هماهنگ با ديگر بخش‌هاي سازمان بتواند چشم‌انداز آينده فرهنگي چهارم طراحي و برنامه‌ريزي نموده و به حول و قوه الهي كار را به‌گونه‌اي پيش خواهيم برد تا به همه آن مأموريت‌ها تا پايان برنامه چهارم توسعه دست يابيم. البته اين محقق نخواهد شد جز با همكاري تمامي عناصر فرهنگي سازمان به‌خصوص مديران محترم استاني، معاونين و رؤساي ادارات فرهنگي استان‌ها و مديران عزيز شهرستاني و كارشناسان و روحانيون مستقري كه گمنام و در حال خدمت هستند.

معاونت فرهنگي تلاش مي‌نمايد تا سياست‌هاي كلان نظام مقدس اسلامي را در حوزه فرهنگ بخصوص حوزه دين و اهداف و آرمان‌هاي امام راحل عظيم‌الشأن و رهنمودهاي مقام معظم رهبري و شهداي گرانقدري كه همه مرهون آن عزيزان هستيم طرح‌هايي بديع و پويا اجرا نمايد. براي محقق‌شدن همه اين اهداف چاره‌اي جز داشتن يك مجموعه منسجم، توانمند و آگاه نيست كه يكي از تلاش‌هاي اوليه ما در معاونت فرهنگي همين بوده است و بحمدالله در اين چند ماه گذشته به برخي از آنها دست يافته‌ايم.

در آستانه بيست و پنجمين سالگرد تأسيس سازمان تبليغات اسلامي ضمن بررسي اجمالي عملكرد گذشته، سازمان جايگاه فعلي اين سازمان را در فضاي فرهنگي جامعه و همچنين در كنار ديگر مراكز فرهنگي كشور چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟

بنده وضعيت سازمان تبليغات اسلامي را بحمدالله روبه رشد مي‌بينم و نگاه‌هاي رئيس محترم سازمان به مسائل سازمان بخصوص اهتمام ايشان به معاونت فرهنگي كه عمده‌ترين و اساسي‌ترين شاكله سازمان است را دليل بر اين رشد مي‌دانم. به دليل اينكه سازمان تبليغات اسلامي خود را رقيب هيچ دستگاه فرهنگي نمي‌داند بلكه مي‌كوشد علاوه بر اينكه خود را تقويت نموده و گستره فعاليت را به اركان جامعه و پيكره اجتماع تسري دهد تلاش مي‌كند هر مجموعه‌اي را كه كار فرهنگي بخصوصي در حوزه دين انجام مي‌دهد تقويت نمايد. مسئولان سازمان معتقد بر تعامل و همه‌پوشي در فعاليت‌ها با ديگر دستگاه‌هاي فرهنگي هستند. با توجه به اينكه نوع فعاليت‌هاي اين سازمان تقريباً فعاليت‌هاي منحصر به فرد است و مديران و كارشناسان آن با سابقه‌هاي طولاني، از تجربيات بالايي برخوردار هستند انتظار مي‌رود كه نيازهاي جامعه را در حوزه كاري خود تأمين نمايد و موجبات جلب رضايت پيشوا و مقتداي عصر و زمانمان رهبر فرزانه انقلاب را فراهم آورد. البته ناگفته نماند كه بايستي كمبودها و كاستي‌هاي گذشته را جبران نموده لازم است اين مجموعه را كه در نوع خود در حوزه تبليغات ديني چشم اميد مومنان و متدينان به آن دوخته شده است، توانمندتر و تاثيرگذارتر سازيم.

آيا افزايش بودجه سازمان تفاوت بنياديني در شيوه و ساختار طرح‌ها و برنامه‌ها داشته است؟

قطعاً افزايش بودجه چنين تاثيري را داشته است. بخاطر اينكه وقتي اعتبار در اختيار باشد قدرت مانور ما در طرح‌ها و برنامه‌ها بالا مي‌رود و به ما اين توان را مي‌دهد كه از ايده‌هاي نو و بديع استفاده كرده و بر غناي برنامه‌ها بيفزاييم و قطعاً شما در برنامه‌ريزي‌هاي آتي اين معاونت به خصوص با تنظيم سند برنامه چهارم توسعه و اجرايي شدن آن برنامه‌ها و برنامه‌هايي در سال 85 مثل اعزام مبلغ، روحانيون مستقر طرح اوقات فراغت و به طور كلي شبكه‌هاي تبليغي معاونت فرهنگي بخوبي شاهد اين تغييرات خواهيد بود و اميدواريم كه در سال آينده با نگاهي خاص نسبت به بهينه‌سازي ساختار و تشكيلات معاونت با بهره‌گيري از نظرات كارشناسي برون سازماني كه مبتني بر علوم مختلف است و كارشناسان درون سازماني كه از تجربيات دو سه دهه فعاليت‌هاي فرهنگي تبليغي برخوردارند تحولات جدي را به وجود آوريم كه بحمدالله اين امكان و استعداد در رده مديريتي و كارشناسي معاونت امور فرهنگي و تبليغ وجود دارد.

 

 

شنبه 3 تير 1385 - 10:41


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری