جمعه 24 مرداد 1399 - 0:6
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

الهه عصاريان

 

پژوهشكده امام خميني(ره) و انقلاب اسلامي

 

هميشه در غياب بزرگان متولياني هستند تا انديشه و آرمان آنان را انعكاس داده و به نسل‌هاي بعدي منتقل كنند. همان اتفاقي كه در مورد حضرت امام خميني(ره)، نظريه‌پرداز و رهبر انقلاب و بنيانگذار جمهوري اسلامي رخ داده است. پس از رحلت امام خميني ضرورت جمع‌آوري، تنظيم و نشر آثار ايشان آشكار شد و به همين منظور موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني تاسيس شد. اما از طرفي ديگر اگرچه صاحب‌نظران و مراكز علمي و پژوهشي داخل و خارج كشور درباره جنبه‌هاي مختلف انقلاب اسلامي و نقش امام خميني به تحقيق مي‌پرداختند اما هيچ مركز و پژوهشكده‌اي به طور مستقل در اين زمينه فعاليت نمي‌كرد بنابراين انديشه تأسيس پژوهشكده امام خميني(ره) و انقلاب اسلامي شكل گرفت.

پژوهشكده امام خميني و انقلاب اسلامي، وابسته به موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني با هدف پژوهش در جوانب مختلف حيات و انديشه امام و معرفي ديدگاه‌هاي ايشان و انقلاب اسلامي ايران در مجامع علمي داخل و خارج از كشور و همچنين تربيت محقق در اين زمينه در سال 1375 آغاز به كار كرده است. هدف اساسي تأسيس اين پژوهشكده، سازماندهي پژوهش‌هاي بنيادي و كاربردي درباره آرا و انديشه‌هاي امام خميني(‌ره) و بررسي و شناخت ابعاد مختلف انقلاب اسلامي بوده است. تربيت نيروهاي متخصص و متعهد و همكاري فعال و سازنده با صاحب‌نظران موجود، براي تأمين اين هدف نيز در سرلوحه برنامه‌هاي پژوهشكده قرار دارد.

اما تأسيس اين پژوهشكده مرهون دور انديشي و دلبستگي مرحوم حاج سيداحمد خميني به آرمان‌ها و انديشه‌ حضرت امام بوده و با پيگيري‌هاي آن مرحوم راه‌اندازي شده است. پژوهشكده داراي بخش‌هاي مختلف پژوهش و آموزش، انتشارات، كتابخانه و پژوهشنامه متين است.

فعاليت‌هاي پژوهشي و آموزشي

برخي از فعاليت‌ها و خدمات پژوهشي در پژوهشكده كه عمدتاً در حوزه تخصصي امام و انقلاب انجام مي‌شود، به شرح زير است:

- اجراي طرح‌هاي پژوهشي در حوزه تخصصي امام و انقلاب
- تأليف و ترجمه مقالات
- برگزاري جلسات سخنراني و سمينارهاي علمي
- انتشار فصلنامه تخصصي پژوهشكده تحت عنوان متين
- انتشار كتاب و پايان‌نامه‌هاي مرتبط با امام و انقلاب
- راه‌اندازي و نظارت بر تشكيل كتابخانه تخصصي امام خميني و انقلاب اسلامي
- حمايت از پايان‌نامه‌هاي مرتبط با امام و انقلاب در تمامي دانشگاه‌هاي كشور

تاكنون حدود 15 طرح پژوهشي در زمينه‌هاي مختلف عرفان اسلامي، انديشه سياسي در اسلام، تاريخ انقلاب اسلامي، فقه و مباني حقوق اسلامي و جامعه‌شناسي انقلاب اسلامي با همكاري محققان و صاحب‌نظران مختلف در اين زمينه صورت گرفته است. همچنين اين پژوهشكده در راستاي برنامه‌هاي حمايتي خود از پژوهشگران و به منظور ايجاد زمينه‌هاي مناسب براي رشد و ارتقا پژوهش‌هاي مربوط به امام و انقلاب اسلامي و تشويق استادان و دانشجويان در سوق دادن به انجام تحقيقات در اين زمينه‌ها از تمامي پايان‌نامه‌هاي دوره‌هاي كارشناسي ارشد و دكترا در موضوعات معطوف به امام خميني و انقلاب اسلامي حمايت مالي مي‌كند. اين حمايت براي پايان‌نامه‌هاي دوره دكتري بين 300 هزار تومان تا يك ميليون و 250 هزار تومان و براي كارشناسي ارشد بين 150 تا 600 هزار تومان است. تاكنون حدود 110 پايان‌نامه تحت حمايت اين پژوهشكده قرار گرفته است. برخي از اين آثار نيز به صورت كتاب منتشر شده و عناوين ديگري نيز در دست انتشار است. همچنين اين پژوهشكده از نيمسال اول سال تحصيلي 79-78 اقدام به پذيرش دانشجو در مقطع كارشناسي ارشد براي چهار رشته فقه و مباني حقوق اسلامي، عرفان اسلامي، جامعه‌شناسي انقلاب و انديشه سياسي در اسلام كرده است. قابل ذكر است كه رشته‌هاي عرفان اسلامي و جامعه‌شناسي انقلاب براي اولين بار به صورت يك رشته مستقل در نظام دانشگاهي كشور تأسيس شده و رشته انديشه سياسي در اسلام نيز به طور خاص سابقه‌اي نداشته است.

انتشارات

انتشارات پژوهشكده امام خميني و انقلاب اسلامي زير نظر معاونت پژوهشي در سال 1380 در راستاي تحقق اهداف پژوهشكده تأسيس شده و هدف آن انتشار پژوهش‌هاي مربوط به امام خميني و انقلاب اسلامي به منظور استفاده عموم فرهيختگان و پژوهشگران و جامعه علمي كشور از اين آثار است. اين انتشار تاكنون موفق به انتشار 39 جلد كتاب در حوزه امام و انقلاب شده است. اولين كتاب منتشر شده در زمينه ديدگاه‌هاي امام خميني توسط انتشارات پژوهشكده،كتاب سخن عشق، تأليف دكتر فاطمه طباطبايي است كه به بررسي ديدگاه‌هاي عرفاني امام خميني و مقايسه آن با ديدگاه‌هاي عرفاني محي‌الدين بن‌عربي پرداخته است.

كتابخانه

كتابخانه علمي- پژوهشي امام خميني و انقلاب اسلامي همزمان با تأسيس پژوهشكده و با هدف ايجاد زمينه‌هاي لازم براي پژوهش و آموزش در نظريه‌ها و مسائل انقلاب و انديشه‌هاي امام آغاز به كار كرده است. اين كتابخانه هم اكنون از چهار مجموعه اصلي تشكيل شده است، كتابخانه تخصصي گروه‌هاي علمي-پژوهشي، كتابخانه تخصصي امام خميني و انقلاب اسلامي، كتابخانه ديجيتالي امام خميني و انقلاب اسلامي و بخش سمعي- بصري و الكترونيك.

پژوهشنامه متين

متين، نشريه علمي- تخصصي پژوهشكده امام خميني و انقلاب اسلامي است كه به صورت فصلنامه منتشر مي‌شود. اولين شماره اين نشريه همزمان با بيستمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در زمستان 1377 به زير چاپ رفت و تاكنون 29 شماره از آن منتشر شده است. در اين نشريه علاوه بر مقالات و مطالب علمي، معرفي كتاب‌هاي جديد، نشريات، پايان‌نامه‌ها و طرح‌هاي پژوهشي كه درباره امام خميني و انقلاب اسلامي انجام شده نيز ارائه مي‌شود.

برنامه‌هاي آتي

تبديل اين موسسه به پژوهشگاه از مهم‌ترين برنامه‌هاي پژوهشكده امام خميني و انقلاب اسلامي است. به گفته حسيني مدير انتشارات پژوهشكده در جهت توسعه افكار و انديشه‌هاي امام و انقلاب و تربيت متخصصان و صاحب‌نظران در اين زمينه در اين موسسه در آينده‌اي نزديك تبديل يه پژوهشگاه خواهد شد كه در اين صورت علاوه بر جذب دانشجويان داخلي در زمينه‌هاي مختلف قادر به جذب دانشجويان خارجي نيز خواهد بود كه اين اقدام تاثير مثبتي در نشر آثار و انديشه‌هاي امام و انقلاب خواهد داشت.

از ديگر برنامه‌هاي پژوهشكده انتشار هفت كتاب يا عناوين زير است:

- بررسي تطبيقي خود مديريتي امام خميني و مديران نظام اداري نوشته دكتر محمود رضايي‌زاده
- تحقيق و ترجمه رساله تقيه امام خميني، نوشته زهرا فهرستي
- انديشه سياسي در اسلام، تأليف آيت الله بيات و محمدحسين جمشيدي
- روش‌هاي فقه الحديثي امام خميني، نوشته محمد عصارپور آراني
- امام خميني و عرفان اسلامي، از دكتر امين رحيمي
- عرف ستيزي عارفانه و بررسي آن در آراي مولوي و امام خميني، نوشته زهرا طالبي
- از بسيج تا انقلاب، تأليف چارلز تيلي و ترجمه علي مرشدي‌زاد


 

 

سه‌شنبه 9 خرداد 1385 - 10:11


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری