دوشنبه 18 اسفند 1399 - 13:38
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

سجاد روشني

 

همكاري سازمان‌ها و نهادها براي برگزاري مراسم هفدهمين سالگرد ارتحال امام(ره)

 

گفت‌وگو با دكتر اصغريان معاون فرهنگي ستاد بزرگداشت امام (ره)

آنچه مي‌خوانيد شرح مصاحبه خبرنگار سازمان تبليغات اسلامي با دكتر اصغريان معاونت فرهنگي ستاد بزرگداشت امام و مسئول فعاليت‌هاي فرهنگي و تبليغاتي مراسم هفدهمين سالگرد عروج ملكوتي امام خميني(ره) است.

فعاليت‌هاي امسال ستاد در چه قالب‌هايي است؟

ستاد به منظور معرفي آرمان‌هاي بلند و انديشه‌هاي بزرگ امام، امسال در دو بخش تبليغات و اطلاع‌رساني و محتواي فرهنگ برنامه‌ريزي كرده است. در بخش تبليغات و اطلاع‌رساني: طراحي پوسترها، سيلك، بنر، فلكس و انواع زمينه‌هاي تبليغي براي حضور پر شور مردم صورت گرفته است. در بخش محتواي فرهنگي 12 ويژه‌نامه مطبوعاتي هريك در 8 صفحه در روزنامه‌هاي كثيرالانتشار منتشر مي‌شوند. 12 عنوان ويژه‌نامه از آثار امام نيز هريك در صدهزار جلد با عناوين مختلف براي گروه‌هاي سني ويژه خردسالان، كودكان و نوجوانان و جوانان طراحي شده است.

چه مراكز و نهادهايي با ستاد همكاري مي‌كنند تا مراسم سالگرد امام با شكوه بيشتري برگزار شود؟

وزارت آموزش و پرورش، وزارت فرهنگ و آموزش عالي، سازمان تبليغات اسلامي، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، حوزه هنري، جمعيت هلال احمر، جمعيت دفاع از ملت فلسطين، دانشگاه علامه طباطبايي، فرهنگسراها، مركز امور زنان رياست جمهوري، شهرداري شامل سازمان زيباسازي و سازمان فرهنگي هنري، صدا و سيما، وزارت راه و ترابري،‌ بنياد شهيد، مركز رسيدگي به امور مساجد و بسياري از نهادهاي ديگر ستاد را ياري مي‌نمايند.

درباره نشريات ستاد و ساير مراكز و نهادهايي كه به مناسبت هفدهمين سالگرد ارتحال بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران اقداماتي را انجام داده‌اند توضيح دهيد.

هر سازمان نشريه‌اي خاص را بدين منظور منتشر كرده است. سازمان هواپيمايي و قطارهاي شهري و بين شهري (رجا) نيز اين نشريات را براي مسافران خود منتشر نموده‌اند. وزارت آموزش و پرورش، سه نشريه با عناوين پيوند، تربيت سياسي و نگاه را منتشر كرد. موسسه تنظيم و نشر آثار امام نيز نشريات حضور، دوست خردسال، كودك و نوجوان را چاپ كرد.

چه همايش‌ها و نمايشگاه‌هايي به اين مناسبت برگزار مي‌گردد.

شب شعر و خاطره به شكل متمركز در حسينيه جماران، بيت امام در خمين و نگارستان اصفهان با حضور بستگان و نزديكان امام برگزار مي‌شود. همايش‌هاي صنفي ويژه معلمان شهر و دانش‌آموزان برگزيده سال سوم دبيرستان، دانشجويان و دانشگاهيان، جوانان، كاركنان، بانوان و غيره برگزار مي‌گردد. نمايشگاه‌هاي كتاب در اكثر استان‌ها برپا شده است و بزرگ‌ترين نمايشگاه كتاب در جوار حرم مطهر با همكاري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و برخي فرهنگسراها برپاست. همچنين در جوار حرم مطهر فرهنگسراها اقدام به برپايي نمايشگاه نقاشي،‌ جمعيت هلال احمر و كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان و حوزه هنري اقدام به برگزاري مسابقه نقاشي كودكان و خانه عكاسان حوزه هنري اقدام به برگزاري مسابقه عكاسي نوجوانان كرده است.

برگزاري نمايش‌هاي خياباني در روزهاي 9 تا 12 خرداد در خيابان‌ها و 13 تا 15 خرداد در جوار حرم مطهر، مسابقه وبلاگ‌نويسي ويژه دانش‌آموزان توسط وزارت آموزش و پرورش و سازمان ملي رشد پيرامون امام از ديگر برنامه‌هاي امسال است.

دانش‌آموزان و مربيان اعزامي به عمره مفرده كه 12 هزار نفر هستند پيرامون آرا و انديشه‌هاي امام در باب حج بحث و تبادل نظر و مقاله‌نويسي مي‌كنند. مسابقه‌اي تحت عنوان وصيت نامه امام در برخي وزارتخانه‌ها انجام مي‌شود. مسابقاتي نيز براي جوانان عضو سازمان‌هاي غيردولتي در نظر گرفته شده است. مسابقه پيرامون انديشه‌هاي امام براي دوستان خارج از كشور و برگزاري نشست‌هاي تخصصي فرهنگي با حضور انديشمندان و صاحبان افكار از ديگر برنامه‌هاي هفدهمين سالگرد ارتحال حضرت امام خميني(ره) است.

درباره برنامه‌هاي صوتي و تصويري مراسم امسال صحبت كنيد.

دو برنامه 30 دقيقه‌اي در 15 خرداد، رو به مهتاب شامل دو مستند 30 دقيقه‌اي، برنامه با شعرا در 25 دقيقه، موسيقي زنده در 20 دقيقه، گفتگوي جدي با مهمانان خارجي در فيلم مستند در مراسم سالگرد ارتحال امام از جمله برنامه‌هاي صوتي و تصويري ستاد است.

ساير برنامه‌هاي ستاد و ديگر نهادها را ذكر كنيد.

موسسه تنظيم و نشر آثار امام زندگينامه امام را به 3 زبان فارسي، عربي و انگليسي براي انديشمندان خارجي آماده كرده است. ويژه برنامه خاصي نيز براي نظرسنجي و طرح انتقادات و پيشنهادهاي زائران در نظر گرفته شده است. برگزاري شب شعر رسول سرخ در شبه قاره و در 5 شهر پاكستان با همكاري دانشگاه‌ها و 120 تن از شعراي مطرح كشور و برگزاري نشست هم‌انديشي با موضوع كرامت انساني در 13 خرداد در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صداوسيما به رياست حجت‌الاسلام سيد محمد خاتمي با حضور انديشمندان داخلي و خارجي از ديگر برنامه‌هاي هفدهمين سالگرد ارتحال حضرت امام است.

در بخش معاونت انتشاراتي معاونت پژوهش 12 عنوان زير بعنوان منشورات آماده و ارائه مي‌گردد.

1- اخلاق مسئولان نظام
2- انديشه امام در نگاه انديشمندان جهان
3- قواعد فقهي در آثار امام
4- خمين از نگاه نخبگان جهان
5- استراتژي رهبري امام
6- شيوه‌هاي تبليغاتي امام
7- جايگاه شورا در نگاه امام
8- زندگي و مبارزات سيد مصطفي خميني
9- قانون مدني و خطا‌به‌هاي امام
10- گوهري در دست‌هاي لرزان
11- بهاري به نام عشق
12- تفسير قرآن برگرفته از امام و آثارش

هر آنچه گفته شد مختصري از فعاليت‌هاي ستاد ديگر مراكز بود كه با ستاد در برپايي هرچه باشكوه‌تر هفدهمين سالگرد عروج ملكوتي فرزند صبح همكاري كردند. بسياري از مراكز و دانشگا‌ه‌ها و مساجد و مدارس نيز به طور خودجوش مراسم را برگزار مي‌نمايند كه طبيعتاً پس از 15 خرداد اطلاع دقيق از آن آسان‌تر است و اطلاع‌رساني آن امكان‌پذيرتر.

 

 

دوشنبه 8 خرداد 1385 - 16:0


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری