يكشنبه 19 مرداد 1399 - 12:19
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

الهه عصاريان

 

گزارشي از برنامه‌هاي هنري نوزدهمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران

 

نوزدهمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران، به مناسبت سال پيامبر اكرم صلي‌الله‌ عليه‌وآله دو سالن خود را به نمايش 23 اثر هنري با محوريت پيامبر صلي‌الله‌ عليه‌وآله اختصاص داده است و آثاري در رشته‌هاي مختلف هنري از قبيل خوشنويسي، نقاشيخط ، نقاشي، معرق، منبت، مشبك، كاريكاتور و ... از اساتيد برجسته و مطرح در معرض ديد علاقه‌مندان قرار گرفته است.

آثار خطي و تابلوهاي نفيس مربوط به قرن دوم تا سيزدهم هجري قمري كه توجه هر بازديدكننده‌اي را به خود جلب مي‌كند. اما علاوه بر اين آثار، كارگاه‌هاي عملي مختلفي در رشته‌هاي سفالگري، معرق و منبت، نقاشي و صنايع دستي نيز در اين سالن برپا شده است.

وارد اين سالن كه مي‌شويد اولين چيزي كه جلب توجه مي‌كند، تعداد اندك بازديدكنندگان نسبت به سالن‌هاي كتاب است. گويي اين همه آثار هنري نفيس و ارزشمند در كنار ازدحام هميشگي سالن‌هاي كتاب فراموش شده‌اند.

در ابتداي سالن آثار هنري تنها قرآن جواهر دنيا در يك قاب شيشه‌اي مي‌درخشد. خانزاده كاتب اين قرآن مرتباً توضيحاتي را در مورد اين قرآن و ساير آثاري كه براي نمايش به اين سالن آورده به بازديدكنندگان مي‌دهد. سه ركورد دنيا در اين‌جا وجود دارد، كل قرآن كريم بر صفحات طلا كه تنها قرآن و كتاب جواهر دنيا و گران‌ترين كتاب دنياست، كوچك‌ترين قرآن دنيا كه شامل كتابت كل قرآن در ابعاد 1*2 ميلي متر است و كوچك‌ترين دست‌نوشته دنيا كه نگارش آيات قرآن بر روي ذرات شكر است. اين را رائين اكبر خانزاده كاتب اين آثار مي‌گويد و با شوق فراوان ادامه مي‌دهد: ‌اين آثار يكي از جذابيت‌هاي قرآن و يك اثر هنري و ركورد قرآني است و همانطور كه مي‌دانيد خواندن هر آيه از قرآن صواب دارد و وقتي كسي چشم‌اش را براي مشاهده اين آثار به ميكروسكوپ مي‌چسباند براي اثبات حقيقت اين آثار خود به خود اين آيات را خوانده و به صواب مي‌رسد.

وقتي از او در مورد هدف از نمايش آثارش در اين نمايشگاه مي‌پرسم، مي‌گويد: من با هدف خاصي اين آثار را به اينجا آوردم چرا كه امسال سال پيامبر است و من با نمايش اين آثار قصد دارم قرآن را در بين تمام كتاب‌ها برترين كتاب نشان دهم. به لحاظ هنري هر كسي كه در مورد قرآن و پيامبر بنويسد قطعاً كار او برتر خواهد بود، علاوه بر اينكه اين جا عرصه‌اي براي رقابت نيز هست. اما خانزاده از ميزان استقبال مردم از سالن پيامبر و آثار هنري موجود در آن راضي نيست، او مي‌گويد: مردم كتاب را دوست دارند و استقبال زيادي هم از نمايشگاه كتاب مي‌كنند اما چون در مورد سالن پيامبر تبليغات خوبي انجام نشده استقبال زيادي هم از طرف مردمي كه براي بازديد از نمايشگاه آمده‌اند صورت نگرفته است. در حالي كه امسال سال پيامبر است و سالن پيامبر و آثار مربوط به پيامبر و قرآن بايد بيش از اين‌ها مورد توجه قرار مي‌گرفت.

اما در كنار تنها قرآن جواهر دنيا و ساير آثار قرآني استاد خانزاده كه در زير ميكروسكوپ قابل ديدن هستند در گوشه ديگري از سالن باز هم يك اثر زيباي قرآني ديگر چشم‌ها را به خود خيره مي‌كند، پروژه قرآني كه براي اولين بار با معرق روكشي در حال انجام است. خانم رجب‌پور از هنرمنداني است كه در اين غرفه مشغول كار بر روي چوب‌هاي روكش است با فروتني از ما مي‌خواهد كه درباره اين پژوهش با مسئول آن صحبت كنيم. رضا غلام‌نژاد هنرمندي كه مسئول پروژه قرآني معرق روكش است مي‌گويد: اين پروژه توليد يك كتاب قرآن است كه بطور همزمان در شش جلد با شش رنگ مختلف در حال توليد است و خصوصيات منحصر به فردي دارد كه آن را از ساير كارهاي معرقي كه در اين زمينه انجام شده جدا مي‌كند از جمله پشت و رو بودن ضد آب بودند ضخامت 7/0 ميلي متري چوب‌هاي كار رفته در آن، استفاد ه از سه نوع فلز و ...

غلام‌نژاد از اين آثار به عنوان يك سرمايه ملي يادكرده و مي‌گويد: هنرمند بايد داراي فكر آزاد و رفاه نسبي باشد تا بتواند چنين آثار ارزشمندي را خلق كند. شايد يك هنرمند روي سه يا چهار پروژه هنري بتواند به گونه‌اي كار كند كه اثري ارزشمند و ماندگار خلق شود و مابقي كارها براي امور روزمره زندگي است پس بايد از چنين پروژه‌هايي حمايت كرد.

از اين قرآن معرق روكش تا كنون تنها يك برگ كامل آن (يك صفحه پشت و رو) توليد شده و غلام‌ نژاد اميدوار است كه با توجه به هزينه‌هاي بالاي اين كار نمايش اين اثر در سالن پيامبر بتواند حمايت‌هاي مالي علاقمندان و متوليان اين امور را به خود جلب كند تا پروژه ادامه پيدا كرده و به اتمام برسد. اين در حالي است كه عدم تبليغات مناسب روي اين سالن و آثار هنري موجود در آن نتوانسته افراد زيادي را به سوي اين غرفه‌ها جذب كند. غلام‌نژاد در اين باره مي‌گويد: با وجود آنكه اين سالن متعلق به وزارت ارشاد و اين غرفه‌ها نيز زيرمجموعه‌هايي از وزارت ارشاد هستند اما تبليغات درمورد آن بسيار ضعيف بوده است. او ادامه مي‌دهد: به نسبت جمعيتي كه وارد نمايشگاه مي‌شود ميزان بازديدگنندگان از اين سالن بسيار كم است و شايد يك هزارم اين جمعيت نيز به اين سالن نمي‌آيند در حالي كه فقط اثر استاد خانزاده و اين پروژه قرآني بهترين وسيله براي تبليغ اين سالن جنبي است چرا كه هر دو اثر براي اولين بار انجام شده و تازگي خاص خود را دارد. غلام‌نژاد مي‌گويد: ما دوست داشتيم آثارمان را بيش‌تر به مردم معرفي كنيم تا آنها ببينند در زمينه صنايع دستي و معرق و يا كتابت قرآن تا چه حد مي‌توان فعاليت كرد.

تابلوي نقاشي تصوير نور بي‌پايان محمد صلي‌الله‌ عليه‌وآله با طول 23 متر و عرض 5/1 متر در قسمت ديگري از سالن خودنمايي مي‌كند و هنرمنداني كه در همان‌جا مشغول كار روي اين اثر و اتمام آن تا آخرين روز نمايشگاه هستند. فاطمه برهاني هنرمند نقاش اين پروژه در مورد انتخاب طول 23 متر براي اين تابلوي نقاشي مي‌گويد: اين انتخاب بر اساس تعداد سال‌هاي رسالت پيامبر صلي‌الله ‌عليه‌وآله بوده است. او ادامه مي‌دهد. اين تابلو تصوير‌سازي زندگي پيامبر صلي‌الله‌ عليه‌وآله است كه در جواب بي‌احترامي به كاريكاتور حضرت محمد صلي‌الله‌ عليه‌وآله در حال انجام است و در آن زندگي حضرت محمد در چند مرحله به تصوير كشيده شده است. زمان پيامبران اولي‌العزم كه ظهور محمد صلي‌الله‌ عليه‌وآله را بشارت مي‌دهند، تولد حضرت محمد صلي‌الله‌ عليه‌وآله جهان و ظلمتي كه در مكه حكمفرما بوده و نوري كه بعد از آن ساطع مي‌شود كه نشاندهنده سير معنوي حضرت محمد است. نزول قرآن و رسالت پيامبر دعوت پيامبر و حركت مردم به سمت يكتاپرستي، هجرت پيامبر، فوت حضرت محمد و در نهايت رسيدن به نور جاودانه و بي‌پايان كه نام تابلو نيز از آن گرفته شده است و در واقع اين مرحله رسيدن به امام زمان عجل‌الله‌ تعالي ‌فرجه‌الشريف است. كارگاه‌هاي ديگري نيز در اين سالن برپا شده كه هنرمندان مختلفي در آن حضور دارند از جمله سفالگري كه به مناسبت سال پيامبر روي كوزه‌ها و ساير اشياء سفالي نام پيامبر صلي‌الله ‌عليه‌ و آله و ساير ائمه را حك كرده و ساير آثاري كه به نمايش گذاشته شده است. چهره‌ بازديدكنندگان نيز نشان مي‌دهد كه از ديدن اين آثار لذت برده و راضي هستند اما تعداد بسيار كم بازديدكنندگان از اين سالن گوياي اين است كه اين بخش جنبي نمايشگاه اندكي به فراموشي سپرده شده و همه چيز در خدمت بخش اصلي نمايشگاه و سالن‌هاي مربوط به كتاب و مطبوعات است حتي تبليغات. سيد عباس عظيمي معاون هنري و سينمايي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي و مسئول سالن پيامبر در اين باره مي‌گويد:

من هم با شما هم عقيده هستم كه تبليغات روي اين سالن بسيار كم بوده است. اما بخشي از بحث تبليغات مربوط به روابط‌عمومي نمايشگاه است كه هم ما و هم آنها در تلاش هستيم تا فعاليت بيش‌تري در زمينه تبليغ اين سالن انجام دهيم. اما معمولاً هميشه بخش‌هاي جنبي در يك كار اصلي در حاشيه قرار مي‌گيرد.

عظيمي اميدوار است تا پايان ده روز با كمك ستاد برگزاري نمايشگاه، روابط‌عمومي و از طريق نشريه نمايشگاه مصاحبه‌هاي انجام شده و عكس‌هايي كه از اين آثار تهيه شده وضعيت تبليغات بهتر شده و تعداد بازديدكنندگان از اين سالن افزايش پيدا كند.

 

 

سه‌شنبه 26 ارديبهشت 1385 - 10:16


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری