چهارشنبه 15 مرداد 1399 - 17:20
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

الهه عصاريان

 

در نشست زنان و اينترنت در هزاره سوم مطرح شد: توليدكنندگان به خواسته هاي زنان در استفاده از اينترنت توجه كنند

 

رشد روزافزون استفاده از اينترنت در جهان، زندگي انسان‌ها را با تغييرات جوي و شرايط نوين مواجه ساخته و هر روزه شاهد كاركردهاي مختلف اين رسانه و افزايش تعداد كاربران اينترنتي در ايران و جهان هستيم كه بخش قابل ملاحظه‌اي از آن مربوط به جامعه زنان است. اما استفاده مناسب از چنين رسانه‌اي قطعاً نيازمند درك صحيح از وضعيت موجود است. بر همين اساس دفتر امور زنان سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در روز هشتم و نهم آبان ماه سال جاري همايش زنان و اينترنت در هزاره سوم را با اهداف ارتقاء سطح آگاهي و دانش زنان، افزايش فرصت‌هاي اشتغال زنان، حفظ كيان خانواده، تبيين جايگاه زن در نظام اسلامي،‌ ترويج ارزشهاي ديني و اخلاقي، تسريع در تبادل اطلاعات ميان زنان و افزايش مشاركت زنان در عرصه فن‌آوري اطلاعات برگزار خواهد كرد. در همين راستا روز شنبه شانزدهم ارديبهشت‌ماه در سراي اهل قلم نمابيشگاه بين المللي كتاب تهران نشستي تحت همين عنوان برگزار شد. در ابتداي اين نشست مهندس ناهيد رام پناهي مسئول مركز آمار و اطلاعات شوراي فرهنگي ـ اجتماعي زنان شوراي عالي انقلاب فرهنگي و مسئول كميته علمي همايش با اشاره به چند سويه بودن رسانه اينترنت گفت: ما در عصر ارتباطات با رسانه‌اي به نام اينترنت مواجه هستيم كه يك ارتباط دوسويه بين توليدكننده و دريافت‌كننده پيام ايجاد كرده و علاوه بر آن يك ارتباط چند سويه بين اين دو عنصر برقرار است و بطور همزمان ميليونها توليدكننده پيام با ميليونها مخاطب ارتباط برقرار كرده و در همان لحظه همان مخاطبان مي‌توانند خودشان توليدكننده پيام براي ديگران باشند. در چنين فضايي از سويي با تبادل فرهنگ‌ها و آراء و عقايد و از سويي ديگر با مسائل اقتصادي، تجاري، اجتماعي و حتي مسائل سياسي مواجه هستيم كه مي‌توانند به سرعت جا به جا شوند.

رام پناهي ادامه داد: در اين شرايط جامعه اسلام به عنوان مخاطب و زنان نيز به عنوان بخشي از اين جامعه مخاطبان اين رسانه چند سويه هستند و اين احساس مسئوليت را دارند كه نه فقط مخاطب و استفاده‌كننده اين رسانه بلكه مي‌توانند توليدكننده نيز باشند و جامعه‌اسلامي و زنان به عنوان يك قشر علاوه بر استفاده از خدمات اين رسانه پرسرعت و پرقدرت مي‌توانند پيام‌هاي خود را نيز وارد اين رسانه كنند. بنابراين توليد اين محتوا اولين رسالت ما در اين زمينه است.

او مي‌افزايد: بحث ديگر فرصت‌ها و چشم‌اندازهايي است كه در اين عرصه در اختيار همه اقشار از جمله خانواده و زنان قرار مي‌دهد. دير يا زود رسانه نيز در كشور ما همه‌گير خواهد شد و خدمات متعددي را در اختيار استفاده كنندگان خود قرار خواهد داد و هر چه ما راه‌هاي ارتباطي بيشتري داشته باشيم قدرت تاثيرگذاري بيشتري نيز خواهيم داشت موضوعاتي مثل آموزش از راه دور، برخورد چندبعدي با مسائل، همبستگي‌هاي بين‌المللي بين فرهنگ و ملل و وب‌سايت‌هاي مفيد مي‌تواند پاسخگوي نيازهاي بسياري باشد. اما بعد ديگر اين مسئله چالش‌ها و تهديدهاي اين رسانه است. اينترنت نيز مانند هر تكنيك نو ديگر، اگر در مسير درست خود قرار نگيرد به يك آسيب تبديل مي‌شود. اينترنت به دليل ويژگي فراگيري‌اش كه در محرم‌ترين گوشه خانواده‌ها و بزرگترين اجتماعات انساني نفوذ دارد، خطرات آن نيز به همين نسبت بيشتر است. بنابراين با اينترنت هم مي توان به نوك قله رسيد و هم به قعر دره سقوط كرد.

لزوم پرداختن به بحث اينترنت و زنان

حسن محمدي دبير همايش با طرح اين سوال كه آيا مفهوم جنسيت در بحث اينترنت مطرح است يا نه از رام پناهي خواست تا در مورد لزوم بررسي مسئله زنان و اينترنت توضيحاتي ارائه دهد.

رام پناهي در پاسخ به اين سوال گفت: زنان قشر عظيمي از مخاطبان اين رسانه هستند بنابراين توليدكنندگان اين رسانه بايد به خواسته‌هاي آنان توجه كنند علاوه بر آنكه موضوعات مختلفي در زمينه حقوقي، پزشكي وساير مسائل خاص وجود دارد كه اين رسانه مي‌تواند به آن بپردازد. همچنين زنان به عنوان توليدكننده نيز مي‌توانند زمينه رشد اين صنعت را فراهم كنند. بنابراين زنان هم به عنوان توليدكننده، هم مخاطب و هم موضوع پيام مورد توجه اين رسانه هستند. مهندس مريم كارگر نجفي مشاور وزير نيرو و مسئول دفترامور زنان وزارت نيرو نيز كه از ديگر شركت‌كنندگان در اين نشست بود در اين‌باره گفت: اگر زن محور خانواده و خانواده نيز محور توسعه باشد، هر نوع توجه به زن به معناي سرمايه‌گذاري براي خانواده‌هاست. آنچه كه در حال حاضر در اينترنت از زنان ارائه مي‌شود فقط نوعي استفاده ابزاري از آنان است كه به هيچ وجه مورد رضايت ما مسلمانان نيست. همچنين در جامعه ما هنوز فرصت استفاده از اينترنت براي زنان فراهم نشده است و ما بايد فرصت‌هاي آموزشي و شغلي بيشتري در اين زمينه براي زنان ايجاد كنيم. اينترنت مي‌تواند فضاي بهينه‌اي براي اشتغال و آموزش از راه دور زنان را فراهم كند كه نياز به تحقيقات ومطالعات فراوان دارد.

مشاركت كمتر زنان در عرصه اينترنت

محمدي با اشاره به اينكه زنان نه در توليد محتوا و نه در زمينه كاربرد استفاده زيادي از اينترنت نداشته و مشاركت بسيار كمي در اين عرصه دارند اين سوال را مطرح كرد كه چرا تحقيقي در زمينه استفاده كم و محدود زنان ايراني از اينترنت صورت نگرفته و دليل اين استفاده كمتر زنان چيست.

كارگر نجفي در پاسخ به اين سوال مشكل فيلترينگ را يكي از موانع زنان براي استفاده از اينترنت دانست و گفت: به دليل فيلتر بودن women در بسياري موارد امكان دسترسي كاربران را به اين كلمه women وجود ندارد. حتي سايت ما در وزارت نيرو به دليل وجود كلمه در آن فيلتر شده است. بنابراين بايد محدوديت‌ها در اين زمينه تعريف شود و تامل بيشتري روي اين مسئله صورت بگيرد.

رام پناهي نيز در اين‌باره گفت: بيش از 67 درصد زنان ما خانه‌دار هستند و مابقي دانشجو، دانش‌آموز، شاغل، بيكار جوياي‌كار يا از كار افتاده‌اند. در مورد قشر تحصيلكرده و روشنفكر تفاوتي در استفاده از اينترنت بين زنان و مردان وجود ندارد . اما استفاده زنان خانه‌دار از اينترنت به توانايي مالي خانواده بستگي دارد اينكه سخت‌افزار، خط تلفن و 000 را در خانه داشته باشند. در حالي‌كه بسياري از مردها در محل كار خود به راحتي به اين وسيله دسترسي دارند. حتي در كشورهاي اروپايي نيز مردها بيش از زنان از اينترنت استفاده مي‌كنند چرا كه فرصت‌هاي بيشتري در اختيار مردان قرار دارد. علاوه بر اينكه توليدكنندگان نيز هنوز به برنامه‌ها و اطلاعاتي كه مورد نياز و علاقه زنان خانه‌دار است توجه نكرده‌اند كه اين هم از وظايف مهم توليدكنندگان است. وي با ارائه يك پيش‌بيني ادامه داد: اگر زماني اشتراك اينترنت مثل اشتراك برق و آب باشد و يك انشعاب اينترنت داشته باشيم در اين شرايط به دليل فراغت زنان خانه‌دار و جذابيت اين رسانه آنها استفاده بيشتري از اينترنت مي‌كنند.

رام پناهي در زمينه فيلترينگ نيز گفت: در تمام دنيا يكسري فيلترينگ‌هاي دولتي وجود دارد اما نوعي مصونيت خانوادگي نيز در اينجا مطرح است كه بايد به آن توجه كرد. در اين مرحله زنان خانه‌دار به عنوان مادران خانواده مي‌توانند فرهنگ درست استفاده از اينترنت را به فرزندان خود آموزش دهند. متاسفانه ما در كشورمان با هجوم زيادي در زمينه استفاده از اين پديده مواجه شديم و بعد كم كم دولت به فكر كنترل اين رسانه افتاد اما هنوز خانواده‌ها اطلاعاتي در مورد اين پديده ندارند كه چقدر مي‌تواند مضر يا مفيد باشد و ما بايد راه درست را آموزش دهيم، پرهيز نمي‌تواند به تنهايي موثر باشد.

نجفي نيز در ادامه با تاكيد بر اينكه زنان خانه‌دار در جامعه ما متولي ندارند گفت: بيشتر سازمانها در كشور ما متولي زنان شاغل هستند وقتي سازمانهاي غير دولتي نيز نتوانسته‌اند ارتباط لازم را جهت آموزش زنان خانه‌دار ايجاد كنند اما اگر انگيزه ايجاد شده و آموزش هم داده شود، در شرايط برابر استفاده زنان و مردان يكسان خواهد بود.

چالش‌ها و تهديدات اينترنت

رام پناهي در مورد چالش‌هاي موجود در زمينه استفاده از اين رسانه گفت: از هر پديده‌اي مي‌توان استفاده سالم و ناسالم كرد. بطور كلي در فرهنگ اسلامي و ايراني خانواده از قداست بالايي برخوردار است و حتي قرآن بيش از آنكه مردمحور يا زن‌محور باشد خانواده محور است و واحد يكپارچه خانواده بسيار مهم است چون در چنين حريم مقدسي است كه زنان و مردان و كودكان مي‌توانند رشد علمي و فرهنگي داشته باشند. بنابراين موضوع نظام ارزشي و حفظ حريم خانواده بسيار مهم است كه نبايد اجازه داد از طريق رسانه اينترنت مورد سوء استفاده قرار گيرد.

او ادامه داد: مسئله درگيري كه در زمينه چالش‌هاي اينترنتي وجود دارد. استفاده اعتيادآور از اينترنت است. كه در آن زمان فراموش مي‌شود و ممكن است فعاليت‌هاي اجتماعي، شغلي، خانگي و ... افراد به ويژه زنان را تحت تأثير قرار دهد كه بايد به آن توجه كرد.

 

 

سه‌شنبه 19 ارديبهشت 1385 - 16:55


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری