يكشنبه 19 مرداد 1399 - 14:20
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

الهه عصاريان

 

همكاري سيستماتيكي با سازمان‌تبليغات‌اسلامي نداريم (گفت‌وگو با حسن رستم‌خاني)

 

سيزدهمين نمايشگاه مطبوعات، امسال نيز با همه مشكلات خود از جمله فضاي كم، دير تحويل دادن غرفه‌ها و 000 آغاز به كار كرده و پذيراي مخاطبان و اهالي مطبوعات و اهل قلم است. در سالن‌هاي اين نمايشگاه چرخي مي‌زنم تا انتشارات مربوط به سازمان‌تبليغات‌اسلامي را پيدا كنم.

سوره مهر در گوشه سالن توجه‌ام را به خود جلب مي‌كند. اين انتشارات وابسته به حوزه هنري و زير مجموعه سازمان‌تبليغات‌اسلامي است كه در كنار كتاب، نشريات، ادبيات داستاني، مقام موسيقايي، صحنه، شعر، هنرهاي تجسمي، بيناب، سوره و نقد سينم نيز از محصولات آن است كه همگي در يك غرفه جمع شده‌اند. حسن رستم‌خاني معاون بازرگاني انتشارات سوره مهر به عنوان مسئول غرفه نشريات اين انتشارات به استقبالمان مي‌آيد. او كه دل پر خوني از فضاي كم اختصاص يافته به انتشارات سوره مهر دارد از ما تقاضا دارد حتماً سري به غرفه كتاب اين انتشارات بزنيم و با تهيه چند عكس از اين غرفه، فضاي كم آن و مشكلات و تنگناهاي ناشي از آن را انعكاس داديم با رستم‌خاني درباره ارتباط سازمان‌تبليغات‌اسلامي با انتشارات سوره مهر وضعيت نمايشگاه امسال گفتگوي كوتاهي انجام داده‌ايم.

همكاري سازمان تبليغات اسلامي با انتشارات سوره مهر چگونه است؟

علي‌رغم اينكه سوره مهر و تمامي نشريات وابسته به آن زيرمجموعه سازمان‌تبليغات‌اسلامي هستند اما هنوز در ساختار سازمان‌تبليغات‌اسلامي و حوزه هنري اين مكان ايجاد نشده كه ما بتوانيم همكاري سيستماتيكي را با سازمان داشته باشيم و تقريباً به صورت جداگانه عمل مي‌كنيم.

بطور دقيق، از چه نوع حمايت‌هايي از سوي سازمان‌تبليغات‌اسلامي برخوردار هستيد؟

سوره مهر بيشتر از حمايتهاي معنوي سازمان برخوردار بوده است و نه حمايت‌هاي سيستماتيك، و جاي تاسف دارد كه سوره مهر كه از انتشارات قوي است اما مورد حمايت واقع نمي‌شود. نمونه آن در همين نمايشگاه امسال است كه بعد از چهار سال مكان ثابت سوره مهر در سالن 35، ما به اين سالن و در بين نشريات انتقال پيدا كرده و غرفه كتاب انتشارات ما نيز در سالن ده و يازده و در يك فضاي بسيار كم و با مشكلات بسيار در حال فعاليت است در حاليكه سوره مهر از جمله انتشارات شناخته شده‌اي است كه در كارهاي خود بسيار جدي و دقيق است.

فعاليت‌هاي سوره مهر بيشتر حول چه محورهايي است؟

فعاليت ما بيشتر روي سيستم توزيع متمركز است. سوره مهر روي بخش محتوي كار نكرده است چرا كه توليد محتوا از قديم در حوزه هنري بوده است بنابراين ما بيشتر روي محور توزيع و رساندن محصولات به دست اهل كار مي‌كنيم و بيشترين تلاش ما در اين زمينه است.

مخاطبان عمده نشريات شما چه كساني هستند؟

مخاطبان ما طيف وسيعي دارند چرا كه يكي از ويژگي‌هاي سوره مهر و نشريات آن در اين است كه مفاهيم ديني را بطور مستقيم ارائه نمي‌دهد و ما هيچ محصولي نداريم كه در يك قالب كاملاً‌ مذهبي باشد. بنابراين مي‌توان گفت كه هر كسي كه بخواهد مفاهيم ديني را از طريق در اين قالب هستند حتي در زمينه ادبيات پايداري ما مفاهيم هشت سال دفاع مقدس را در قالب هنر ارائه مي‌دهيم.

وضعيت نمايشگاه نمايشگاه مطبوعات امسال را در چگونه مي‌بينيد؟

متاسفانه وضعيت نمايشگاه هر سال بدتر از سال قبل مي‌شود. هم به لحاظ مكاني و حضور مخاطبانمان و هم به لحاظ فروش و به نظر من اين نمايشگاه بيشتر براي كساني كه مي‌خواهند يك فروش بهاره داشته باشد مناسب است نه براي ما كه مي‌خواهيم جريان سازي كرده و مخاطبانمان را با خود آشتي دهيم. معمولاً انتشارات فكري همچون سوره مهركه مدعي است ناشر فرهنگ و انديشه ايران اسلامي است و محتواهاي سنگين و قوي را در قالب‌هاي هنري ارائه مي‌دهد كمتر مورد حمايت قرار مي‌گيرد.

به نظر شما سازمان‌تبليغات‌اسلامي در جهت حمايت و تقويت بيشتر انتشارات زيرمجموعه خود مانند سوره مهر چه كاري مي‌تواند انجام دهد؟

خوشبختانه آقاي خاموشي، رياست سازمان‌تبليغات‌اسلامي توجه و نظارت خوبي به انتشارات سوره دارند اما وقتي اين همكاري به رده‌هاي پايين‌تر مي‌رسد به دليل عدم شناخت از وضعيت كار سوره مهر، هماهنگي‌ها و برنامه‌ها به خوبي بيش نمي‌رود. به عبارتي مي‌توان گفت برنامه‌ريزيها و اهدافي كه در اين زمينه وجود دارد، عملي نمي‌شود. حرفها و طرح‌هاي زيادي در جهت حمايت بيشتر وجود دارد اما هيچ‌گاه بصورت سيستماتيك اجرا نمي‌شود بنابراين به نظر من عملياتي شدن برنامه‌ها كار مهمي است كه بايد به آن توجه كرد. اگر اين اتفاق رخ دهد، سوره مهر نيز جايگاه واقعي خود را پيدا خواهد كرد.

 

 

سه‌شنبه 19 ارديبهشت 1385 - 16:47


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری