جمعه 15 اسفند 1399 - 20:20
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

محمد عبدالهادي

 

اجراي نمايش براي كودك كار خيلي جدي و بسيار دشواري است

 

نمايش عروسكي سليمان و سمردون از جمله نمايش‌هاي عروسكي است كه حدود ده ماه پيش به همت حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي و توسط فريبا رئيسي كارگردان اين نمايش و مسئول كارگاه عروسكي حوزه هنري در حال تمرين است. با توجه به مراحل پاياني كار مصاحبه‌اي با كارگردان اين نمايش انجام شده است كه در ذيل مي‌خوانيد.

 

1- خودتان را به طور كامل معرفي كرده و بگوييد چه تعداد كارها با چه موضوعاتي در پرونده كاري خود داشته‌ايد؟

فريبا رئيسي هستم. كارشناس رشته نمايش عروسكي از دانشگاه هنر سال 75 فارغ التحصيل شدم و كار حرفه‌ايم را از سال 73 كه در آن زمان دانشجو بودم شروع كردم و موضوع كار نيز رقص‌هاي محلي ايران به نام پارچه حركت بود كه در دو بخش، يكي در سال 73 و ديگري در سال80 به اجرا درآمد. اين نمايش اولين كارم بود. كه قسمت دوم اين كار به نام "پرنيان هفت رنگ" نام داشت و آن هم تأملي بود بر آيين‌ها و رقص‌هاي محلي كشورمان كه متأسفانه هم اكنون اين آيين‌ها و سنت‌ها در حال از بين رفتن است و سنت‌هاي غربي جايگزين شده است. در اين كار همه آيين‌هاي ايران اعم از رقص‌ها، آوازها، عزاداري‌ها و000 به يك سري حركات موزون تبديل مي‌شود. اين دو كار من از كارهايي بود كه به آن افتخار مي‌كنم در پرونده كاري خود داشته‌ام و اما كار بعدي بين سال 73 تا 80 ارائه پايان‌نامه‌ام بود در رابطه با مينياتورهاي ايراني كه يك كار عروسكي بود و بعد از آن كار "ايران من" را كه باز هم تأملي بر مراسمات و كارهاي سنتي ايران بود كار كردم كه همه آنها اجراي عمومي داشته‌اند و تعدادي از آنها در جشنواره بين‌المللي كارهاي عروسكي شركت داشته‌اند. كار بعدي "رقص در ساحل ما" كه كار سورئالي بود و نگاهي به شهادت داشت و ما به مسئله خاص شهادت نگاه كرده‌ايم. اين كار متأسفانه اجراي عمومي نداشته و فقط در جشنواره شركت داشته است.

2- چه طور شد به فكر نوشتن اين نمايش افتاديد ؟ و مدت زمان اين كار از شروع تا به حال چقدر بوده است؟

كارهاي من از همان سال 73 ادامه داشت تا سال گذشته كه سرپرست كارگاه عروسكي حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي به من سپرده شد و رياست وقت آن سازمان بسيار سفارش داشت كه ما در زمينه عروسكي متمركز شويم و روي نمايش‌ها و كارهاي ديني براي گروه سني كودكان بيشتر فعاليت كنيم زيرا در اين زمينه ما هيچ اثر هنري خاص نداشتيم و لذا اين كار را به نام سليمان و سمردون كه از قصه‌هاي قرآن در رابطه با حضرت سليمان است آغاز كرديم. در ابتدا از كار پژوهش شروع كرده و كتاب‌هاي متنوعي در اين رابطه خوانده شد و همچنين با قسمت معاونت پژوهشي سازمان تبليغات اسلامي نيز در اين زمينه مشورت شد و من توانستم راهنمايي‌هايي را از اين معاونت براي اين نمايش دريافت كنم كه در نهايت خاتمه كار پژوهش اين نمايش 3 ماه به طول انجاميد و بعد از خواندن داستان‌هاي متنوع اين كار را با گروه شروع و تمرين كرديم و بالعكس كارهاي ديگر در آخر پژوهش و اتودزدن نمايش نامه را نوشته و كاملاً به شيوه كارگاهي كار كرديم و در طول اين كار و تمرين نيز آرام آرام عوامل اين نمايش از جمله عروسك گردان، نورپرداز و 000 نيز به اين نمايش اضافه شدند. از ابتدا تا كنون حدود ده ماه است روي اين نمايش در حال كار هستيم.

3- هدف از نوشتن و اجراي اين نمايش چه بود؟

يكي از اهداف ما در اجراي اين نمايش اين بود كه ما بدانيم اجراي نمايش براي كودك كار خيلي جدي و كار بسيار دشواري است، خصوصاً كارهاي ديني. زيرا تا نام نمايش ديني به ميان مي‌آيد تيم كار كند شده و فضا نيز غمبار مي‌شود لذا به همين علت عده‌اي از هنرمندان و كارگردان‌ها تمايل به كارهاي ديني ندارند. از طرفي خانواده‌ها نيز بيشتر تمايل دارند فرزندان خود را به نمايشي برده كه در آن خنده و شادي وجود داشته باشد اما ما در اين نمايش سعي كرديم عناصر را بشكنيم يعني كاري كه هدف آموزش كودك است را در رابطه با يك پيامبر آسماني كه تمام عناصر نيكي، بدي، شر و شيطان همه در آن وجود دارند اما با يك فضاي فانتزي و شاد به اجرا درآوريم. احساس مي‌كنم كسي كه اين نمايش را مي‌بيند آن خمودگي را كه اكثراً در نمايش‌هاي ديني مشاهده مي‌شود در اينجا احساس نمي‌كند. ما در اين رابطه تمام كوشش‌مان را بر اين اصل گذاشتيم و اين اصل را در طراحي صحنه و رنگ‌ها، شادبودن صحنه‌ها، نورپردازي و نوع موسيقي اين كار پياده كرديم. به هر صورت تمام كوششمان را كرديم تا به آن نقطه‌هاي ايده‌آلي كه مي‌خواهيم برسيم و دو ماه هم اين مسأله طول كشيد. همان طور كه عرض كردم كلاً ده ماه اين موارد به طول انجاميد. اميدواريم بازتاب اين نمايش توسط مخاطبان خستگي را از وجود ما در آورد.

4- مراحل اين نمايش از ابتدا چند بخش و به چه صورت بوده است؟

الان حدود ده ماه است كه به صورت چند بخش در حال تمرين كردن هستيم كه در بخش نخست كار پژوهش انجام داديم و سپس در بخش بعد اتود زدن براي رسيدن به متن بود و در بخش ديگر كه حدود يك ماه پيش بود با تمام عوامل از جمله عروسك‌ها، عروسك‌گردان‌ها و000 به تمرين جدي پرداخته‌ايم.

5- آيا از گروهي كه در صحبت‌هاي خود به آن اشاره كرديد در كارهاي قبل استفاده كرده بوديد؟

خير با هيچ كدام از افراد اين گروه تا به حال كار نكرده‌ام اما همه اين افراد را از قبل مي‌شناختم و آنها دوست قديمي من هستند. چند تن از اين دوستان حتي در كارهاي عروسكي از من نيز قديمي‌تر هستند كه در اينجا بايد ذكر كنم اين ده ماه بخشي از آن مربوط به هماهنگي همين بچه‌ها بود. من با گروه در همان روز اول تصميم گرفتيم اين كار طوري نباشد كه من فقط كارگردان باشم و مابقي عروسك گردان و000 اين طور باشد كه هركس هر نظري دارد ارائه دهد و لذا به طور كارگاهي عمل كرديم. در اين كار هم همكاري فكري و هم همكاري فيزيكي داشتيم كه كار بسيار سختي هم بود.

6- با توجه به گفته خودتان كه اين كار، كار بسيار سختي بود آيا حاضر هستيد بعد از اين نمايش بازهم از اين نوع كارها انجام دهيد؟

من به شخصه دوست دارم كه اين كارها را بازهم تجربه كنم اما مسئله اصلي كه بين همه خانواده‌ هنرمندان موجود است سياستگذاري‌هايي است كه جشنواره در اختيار ما گذاشته است. يعني آنها سه ماه به ما فرصت داده براي بازخواني، بازبيني و توليد يك اثر، و دوستان عروسكي ما عادت كرده‌اند كه سه ماه يك كار را انجام دهند و هفته چهارم بروند براي اجرا. در اين نمايش به علت نبود اين مسئله من از اين كار راضي بودم، اما آيا دوستان چقدر راضي هستند و نتيجه كار چقدر مثمر ثمر خواهد بود اين را بايد پس از اجرا ملاحظه كرد.

7- در انتخاب كاراكترها به چه نحوي عمل كرديد؟

من بازيگرها و كاراكترها را در همان اتودها و تمرين‌ها پيدا كردم و بر اساس شخصيت پردازي‌هايي كه همان فرد در حال تمرين انجام مي‌داد آن شخصيت بوجود مي‌آمد. بوسيله اين شيوه ما عروسك را ساختيم و عروسك را به شخصيت آن عروسك گردان نزديك كرديم. ما در اين كار شيوه جديدي را پياده كرديم و تحولي در اين كار انجام داديم كه هر بازيگر با توجه به استعدادهاي خودش و يا حركات بدني و حتي تن صدايش شخصيت عروسك را خلق كند و به طور كلي مي‌شود گفت يك كار آزمايشگاهي و كارگاهي خوبي انجام داديم.

8- گذشته از اين تفاصيل توضيحات مختصري در خصوص اين داستان براي مخاطبان بفرماييد؟

نمايش سليمان و سمردون داستان زندگي يك ديو است كه با اين نام واقعاً در زمان زندگي حضرت سليمان وجود داشته است. به نوعي حضرت سليمان قدرت خداوند را بر روي زمين داشته است و تمام عوامل تحت فرمانش بوده‌اند. ما آمده‌ايم از اين قصه‌ها استفاده كرده و روايت خودمان را ساخته‌ايم. در اين نمايش حضرت سليمان و اين ديو در يك زمان به دنيا آمده، بزرگ مي‌شوند و در تمام اين قصه سمردون(شخصيت ديو نمايش) در پي توطئه است براي برانداختن حكومت سليمان. اين دو فضا را ما با هم آميخته‌ايم تا اين كه هم در رابطه با فضائل حضرت سليمان صحبت كنيم و هم قصه‌هايي را كه انتخاب كرده‌ايم در اين روند كنار هم چيدمان كرده و به نمايش بگذاريم. گفتني است دو شخصيت برتر اين نمايش به نام‌هاي سليمان و سمردون هستند كه به ايفاي نقش مي‌پردازند.

9- در آخر براي ما بگوييد اين نمايش از چه تاريخي شروع مي‌شود و چند اجرا خواهد داشت و اگر صحبت ديگري هست براي مخاطبان بفرماييد؟

من در همين جا از تمام مسئولين حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي كمال تشكر را دارم كه تا به حال از حمايت مالي و معنوي ما را فراموش نكرده و كمك كرده‌اند، يعني ما خيلي آزاد و راحت كار كرديم و اين اجازه را به ما دادند كه هر موقع اين كار آماده شد آن را اجرا كنيم و لذا هيچ محدوديت زماني در اين كار نداشتيم و ما نيز به خاطر اين مسئله توانستيم با تأمل اين نمايش را كار كنيم. در كل همكاري‌هاي بسيار موثري با ما انجام دادند كه اميدوار هستيم در كارهاي بعدي نيز اين همكاري‌ها شامل حال ما شود. در رابطه با اجرا با توجه به برنامه‌ريزي‌ها مشخص شده اين نمايش از عيد فطر به مدت 30 اجرا به روي صحنه مي‌رود كه اگر استقبال شد همچنان به اجرا ادامه مي‌دهيم. بليط اين نمايش براي مدارس و جاهاي ديگر به صورت رزرو بوده و مابقي به صورت گيشه است.

 

سه‌شنبه 8 آذر 1384 - 12:0


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر