دوشنبه 5 خرداد 1399 - 21:23
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

محمد عبدالهادي

 

اشتباه جبران ناپذير در دهمين جشنواره فيلم دفاع مقدس

 

در اولين روز از دهمين جشنواره فيلم دفاع مقدس در سالن شماره يك سينماي فلسطين، تماشاگر برخي از آثار تازه و بيات سينماي دفاع مقدس بوديم بحث در خصوص كيفيت ساخت فيلم‌ها و موضوعات و محتواي آنان جايگاه ويژه‌اي را مي‌طلبد.

اما نمايش آن كه مشهودترين شكل و روبناترين بخش كار محسوب مي‌شود در مطرح‌ترين محل نمايش فيلم‌هاي جشنواره يعني سينما فلسطين جاي گلايه دارد.
در هنگام تماشاي فيلم، "غاز وحشي" به اتفاق محمودرضا ثاني كارگردان فيلم و عوامل آن با حضور معدودي تماشاگر شاهد پخش ناقص و پر اشكال فيلم بدون تيتراژ و با صداگذاري اوليه بوديم اين موضوع موجب شد تا كارگردان و عوامل فيلم با دلخوري و عصبانيت سالن نمايش را ترك كنند و از آنجا كه حقيقتاً دنبال كردن فيلم با چنين شرايطي دشوار بود به دنبال آنان براي دريافت نظراتشان از سالن خارج شدم، آنان از وضعيت نمايش و برگزاري جشنواره بسيار ناخشنود بودند و براي ارائه نقطه نظراتشان با حضور در دفتر سايت اطلاع‌رساني سازمان به گپ و گفتي غيررسمي پرداختند.

قطعاً شيوه اجراي جشنواره گذشته از مشكلاتي كه از سالها پيش به شكلي كليشه، گريبانگير آن بوده است و در كنار زير سوال رفتن ماهيت و لزوم اجراي آن طي سال اخير به نظر نيازمند بازنگري كلان در برنامه‌ريزي محتوايي و اجرايي مي‌باشد. در پي بخشي از نقطه نظرات كارگردان و دو بازيگر فيلم را باهم مي‌خوانيم.

 

محمودرضا ثاني (كارگردان): متولد 1352 هستم و سال 69 با فيلم "دركوچه‌هاي عشق" خسرو سينايي كارم را به طور حرفه‌اي شروع كردم و در فيلم "كيميا" ساخته احمدرضا درويش دستيار بودم و اين همكاري با فيلم‌هاي سرزمين خورشيد، متولد ماه مهر و غيره تداوم يافت كه البته در اين فيلم‌ها به طور مختصر بازي نيز داشته ام. همچنين در سريال‌ها و فيلم‌هاي فراواني به عنوان دستيار كار كرده‌ام اما اولين ساخته ام، فيلم داستاني "سنگر" بود كه به همت انجمن سينماي جوانان ايران ساختم و سپس كارگرداني چند فيلم را نيز در كشورهاي اسپانيا و آمريكاي لاتين انجام داده‌ام كه بعضا در جشنواره هاي خارجي مقامهايي را كسب كرده اند.

"غاز وحشي" اولين كار بلند من است و با توجه به اين كه كار را با سختي و مشقت بسيار زياد و بودجه بسيار كم طي مدت چند ماه در شهرك سينمايي دفاع مقدس ساختيم. از اينكه در اين جشنواره با اين اشتباه بزرگ از سوي مسئولين جشنواره مواجه شديم بسيار متأسفم. نسخه اوليه و راش فيلم را بدون بازبيني و حصول اطمينان از نسخه اصلي فيلم، پخش كردند كه اين نسخه نه صداگذاري و نه تيتراژ داشت و هنگامي كه من به اين كار آنها اعتراض كردم مسئولين جشنواره گفتند به هيچ وجه نمي‌شود اجراي فيلم را قطع كرد. متأسفانه اين موضوع فشار روحي بسيار زيادي روي من و ديگر همكارانم وارد آورد. چه بسا داوران جشنواره هم بر اساس همين نسخه از فيلم نظرات خود را اعلام كنند.

در كل متأسفم كه جشنواره اي به اين بزرگي با چنين مشكلاتي روبرو است و اين جاي بحث دارد. البته من در اينجا از عوامل فيلم "غاز وحشي" و همين طور سازمان توسعه سينمايي سوره بسيار سپاسگزارم كه مرا در تهيه اين فيلم ياري كردند اما با وجود اين مشكل تلاش و زحمات آنها نيز پايمال شد.

در حين اين گفتگو يكي از بازيگران اين فيلم به نام محمود نقيبيان كه كارش را از سال 79 با بازي در تئاتر شروع و پس از كارهاي متعدد نمايش، براي اولين بار با فيلم "غاز وحشي" فعاليت تصويري خود را آغاز كرده است در خصوص اين جشنواره و پخش اين فيلم عنوان كرد كه متأسفانه با وجود تلاش‌هاي زياد عوامل و بازيگران فيلم، پخش اين فيلم طوري بود كه خستگي همه را نه تنها از بين نبرد بلكه آن را تشديد نيز كرد و به نظر من مي‌بايست راه‌كارهايي تعيين شود كه ديگر اين گونه مشكلات در هيچ جشنواره‌اي وجود نداشته باشد.

"افشين بياناتي" از ديگر بازيگران اين فيلم فارغ‌التحصيل رشته نقاشي است كه از سالها پيش در زمينه نمايش، تلويزيون و000 فعاليت‌هاي هنري داشته و در فيلم محمودرضا ثاني نيز به عنوان بازيگر نقش عراقي به ايفاي نقش پرداخته است وي نيز از پخش نامناسب اين فيلم در دهمين جشنواره دفاع مقدس گلايه دارد و با توجه به تلاش‌هاي زياد عوامل فيلم در اين كار، از وضعيت نامناسب اين جشنواره در پخش فيلم ها خصوصا فيلم "غازوحشي" انتقاد كرد.

در پايان اين گپ و گفت كارگردان اين فيلم با تقدير از ديگر عوامل فيلم، آرش غلامي، محبوبه غفاري، حبيب جوانمرد اظهار اميدواري كرد كه ديگر شاهد چنين رخدادهايي در جشنواره ها نباشيم.

 

چهارشنبه 2 آذر 1384 - 16:6


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر