جمعه 9 خرداد 1399 - 22:3
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

محمد عبدالهادي

 

عضو هيئت رئيسه كميسيون عمران مجلس: مسائل فرهنگي كشور نيازمند بودجه كلان است

 

در پي ديدارهاي پي‌درپي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با دكتر سيدمهدي خاموشي رئيس سازمان تبليغات اسلامي اين هفته نيز جعفر آيين‌پرست عضو هيئت رئيسه كميسيون عمران مجلس ونماينده مردم مهاباد و حومه در هفتمين دوره مجلس شوراي اسلامي با دكتر خاموشي ديداركرد و پس از آن خبرنگار اداره روابط عمومي گفتگويي با وي انجام داد كه اين گفتگو به شرح ذيل است:

 

 

1- مهمترين چالش‌هاي فرهنگي جامعه امروز ما چيست؟

يكي از چالش‌هاي امروز در بعد مسائل فرهنگي اين است كه نهادها و مكان‌هاي فرهنگي از نظر مالي ساپورت نمي‌شوند. يعني با توجه به تهاجم فرهنگي كه در كشور ايران و يا خاورميانه وجود دارد و كشورهاي ابرقدرتي مانند آمريكا و كشورهاي اروپايي از طريق سايت‌هاي اينترنتي و000 حتي موبايل اين مسائل را خيلي خوب پيش برده‌اند اما ما خيلي راحت اين ميدان و عرصه را براي آنها خالي كرده‌ايم مثلاً ما در غرب كشور و مرزها مراكز صداوسيمايي داريم اما اعتباراتي كه به مسائل فرهنگي و هنري تخصيص داده شده است در مقابل كارهاي ديگر بسيار ناچيز است و علي رغم اين كه مردم اين مناطق تشنه تزريق اين برنامه‌هاي فرهنگي و هنري هستند اما متأسفانه آنها را در اين مسائل دخيل نمي‌دهند لذا ما شاهد هستيم كه هنرمندان و فرهيختگان ما جذب حوزه‌هاي هنري و فرهنگي كشورهاي خارجي از جمله كشور عراق و تركيه مي‌شوند كه اين تعامل يك طرفه به ما ضربه خواهد زد. در سال‌هاي پيروزي انقلاب خصوصاً در صحنه جنگ كه دولت ما درگير اين جنگ بود و هزينه سنگين هم در اين خصوص پرداخته شد اما در اجراي اين برنامه‌ها اصلاً ما نيازمند مسائل مالي در اين زمينه‌ها نبوديم و مردم از اين برنامه‌ها بسيار خوب استقبال مي‌كردند اما هم اكنون بسياري از اين برنامه‌ها تحليل رفته يعني برنامه‌هاي ذكر و ذاكرين، تئاتر انديشه و همايش‌ها كه انجام مي‌شد ديگر هيچ خبري نيست و به آساني ماهواره‌ها و سايت‌هاي اينترنتي به تاخت و تاز خودشان ادامه مي‌دهند و ما خيلي راحت عرصه را براي آنها خالي كرده‌ايم. لذا انتظار من خصوصاً از سازمان تبليغات اسلامي اين است كه مردم واقعاً تشنه اين برنامه‌ها هستند خصوصاً در شهرستان‌ها كه اين عرصه را خالي مي‌بينم و هنگامي كه امروز به خدمت دكتر خاموشي رسيدم ايشان اين وعده را دادند كه در حال تقويت و فعال كردن حوزه‌هاي فرهنگي و هنري هستند كه ما بتوانيم از نيروهاي فرهيخته و هنرمند استفاده كرده و جوانان را جذب اين محيط‌ها كنيم.

 

2- شما در صحبت‌هاي خود از تقليل و افت برنامه‌هاي فرهنگي و هنري صحبت كرديد آيا تغييراتي در سازمان تبليغات اسلامي با توجه به اين تفاصيل انجام شده است؟

در اوايل انقلاب و در چند سال قبل در شهرستان خودمان "مهاباد" تعداد پرسنل سازمان تبليغات اسلامي 25 نفر بود كه هم اكنون اين تعداد به 8 نفر تقليل يافته است لذا كارهاي هنري نيز كمتر شده است اما درست است كه اين بدين دليل نيست كه اگر هرچقدر نيرو كمتر باشد مي‌بايست فعاليت هم كمتر باشد اما ما اگر بياييم دولت را كوچك كرده اما از نظر حوزه اختياري اينها را تقويت كنيم اين مسئله جاي خودش را پيدا خواهد كرد و لذا ادغام كردن چند سازمان و وزارتخانه به اين امر كمك مي‌كند و خيلي از هزينه‌هاي جانبي را صرفه‌جويي كرده و در مسائل مهم ديگري كه نياز است مصرف خواهد شد اما در حال حاضر ما عملاً مشاهده مي‌كنيم برنامه‌هايمان افت كرده وشاهد يك نوع وابستگي شديد مناطق و شهرستان‌ها به مراكز استان‌ها هستيم. لذا استان‌ها مي‌بايست توجه و دقت بيشتري در اين زمينه‌ها انجام دهند كه اين توازن منطقه‌اي به لحاظ تخصيص اعتبارات انشاء الله عادلانه توزيع شود و همه را در يك سطح بتوانيم تقويت كنيم.

 

3- به نظر شما چه راهكارهايي براي تقويت اين برنامه‌هايي كه ذكر شد وجود دارد؟

يكي از راهكارهايي كه سازمان تبليغات اسلامي بايد حتماً براي تقويت برنامه‌هايش انجام دهد اين است كه مي بايست برنامه‌هاي خودش را ارائه دهد و مجلس نيز بايد با توجه به اين كه دائماً شعارش اين است كه جلوي تهاجم‌ها را بايد گرفت بايد بتواند در بعد مسائل معنوي، قرآني حركت كرده و جوانان و نوجوانان را با آداب و مسائل فرهنگي با توجه به علايق و پيشينه‌هاي تاريخي موجود آشنا و اين مسائل را تقويت كرده و مجلس هم بالاخره ملزم است از اين برنامه‌ها حمايت و پشتيباني كند و منابعي را كه براي تقويت برنامه‌هاي فرهنگي، ديني، مذهبي و قرآني در اختيار است و در ابعاد مختلفش كه توسط متخصصين اين فن ارائه شده از آن حمايت خواهيم كرد.

 

4- تا به حال مجلس براي تقويت اين برنامه‌ها چه كارهايي انجام داده است؟

در مجلس هفتم من لايحه‌اي در اين زمينه نديده‌ام كه ما از اين طرح‌ها حمايت نكنيم و لذا ما قطعاً از برنامه‌هاي فرهنگي- هنري، ديني، قرآني به نحو احسن حمايت مي‌كنيم.

 

5- با توجه به اين كه جنابعالي عضو كميسيون عمران مجلس هفتم هستيد بفرماييد تعامل اين كميسيون با كميسيون فرهنگي به چه صورت است؟

همه كميسيون‌هايي كه در صحن مجلس حضور دارند در همه تصميم‌گيريها دخيل هستند زيرا كه برنامه‌ها از حالت تخصصي بالاخره وارد صحن علني مجلس مي‌شود و رأي همه نمايندگان تاثيرگذار است اما همان طور كه مي‌دانيد كميسيون‌هايي در مجلس تشكيل شده و كار هريك از ديگري مشخص شده است و هر كميسيون در حوزه كاري خود در حال فعاليت است اما در نهايت هنگامي كه برنامه‌اي از حوزه تخصصي خود براي رأي‌گيري خارج مي‌شود همه نمايندگان طبيعتاً تعامل مي‌كنند و همه مسائل عمران و فرهنگي در آنجا به هم ارتباط پيدا مي‌كند.

 

6- آيا كميسيون عمران مجلس هفتم كارهاي عمراني مراكز فرهنگي را رسيدگي مي‌كند يا خير؟

طبعاً همه كارهاي عمراني مراكز به كميسيون عمران مربوط شده و حتي برنامه‌هاي فرهنگي نيز در برنامه كميسيون عمران هست و اين مسئله نيز مستثنا نيست لذا كميته‌هاي ويژه‌اي براي اين برنامه‌ها خارج از كميسيون‌ها تشكيل شده و از سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها و متخصصين اين امر دعوت به عمل مي‌آيد و پيشنهادهايي در آنجا در قالب لوايحي مطرح خواهد شد. و به صورت تخصصي‌تر و ريزتر در قالب كارگروه‌ها روي آنها كار شده و سپس به كميسيون‌ها منتقل مي‌شود و بعد از تصويب كميسيون‌ها به صحن مجلس مي‌آيد و در آنجا موافقين و مخالفين با توجه به اشرافي كه به مسائل دارند صحبت خواهند كرد و نهايتاً منتهي به مصوباتي مي‌شود كه براي آن مسائل تخصيص مالي اختصاص داده مي‌شود لذا اين تعامل هميشه بين كميسيون‌هاي مجلس برقرار است.

 

7- نمونه‌هاي ريزتر و جزئي‌تر اين برنامه را مي‌توانيد براي ما برشماريد؟

فعلاً به ياد ندارم اما در برنامه‌هاي آتي من با اطلاعات دقيق‌تر و ريزتري وارد اين مسائل خواهم شد.

 

8- رويكرد اساسي كميسيون عمران مجلس هفتم چه تفاوت‌هايي با مجلس ششم دارد؟

با توجه به اين كه شاهد بي‌قوارگي شهرها و روستاها حتي شهرهاي كوچك و مهاجرت‌هاي بي‌رويه، عدم رعايت بهداشت و مسائل رفاهي روستانشيني هستيم لذا ما امسال در برنامه بودجه سال 84 حدود هزار ميليارد تومان سرجمع اعتباراتي كه به وزارتخانه‌ها براي بسياري از هزينه‌هايي تخصيص يافته بود و زياد ضروري نبود. اينها را ما اختصاص به توسعه روستاها و مسائل بهداشتي و خدماتي و درماني داده ايم كه اين توجهات به آنها باعث جلوگيري از مهاجرت آنها شود و كلان‌شهرها از اين بي‌قوارگي و بي‌نظمي و حاشيه‌نشيني درآيد. اين يكي از برنامه‌هاي كميسيون عمران بوده است و ديگري بازسازي كامل ناوگان هواپيمايي كشور است لذا تاكيد ما بر اين است كه اين ناوگان توسعه پيدا كند و هم مديريت شود و هم از مصرف سوخت بي‌رويه با توجه به اجراي اين برنامه‌ها جلوگيري شود. اما طبعاً مي‌بايست هر روزمان از ديروزمان بهتر باشد لذا اگر ما در زندگي فردي مان نيز احساس كنيم از ديروزمان عقب و بازمانده‌ايم موفق نيستيم و در زندگي ضعف داريم. لذا مجلس هفتم نيز مي‌بايست از مجلس ششم بهتر باشد و اگر كندروي‌هايي در مجلس ششم وجود داشته است در مجلس هفتم مي‌بايست اين مشكلات حل شود و اين به مديريت كلان كشوري برمي‌گردد كه اين اپيدمي را متأسفانه داريم و اين براي ما و همه مردم ثابت شده است كه دستگاه اجرايي ما يك دستگاه بيمارگونه است و بايد اصلاح شود. ما نمي‌توانيم با توجه به اين روندي كه براي ترقي و تعالي و توازن منطقه‌اي و در ابعاد مسائل سياسي، فرهنگي و مذهبي و000 و برنامه‌هايي كه تدوين شده است موفق شويم. به عنوان مثال ما هم اكنون نه هزار پروژه ناتمام در كشور وجود دارد لذا، يكي از سازمان‌هايي كه در اين راستا مقصر است سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور است كه اين سازمان با توجه به نامش كه مديريت و برنامه‌ريزي است مي‌بايست اين مسائل را متخصصينش برنامه‌ريزي كرده و اين برنامه را به دست مديراني كه توانايي اين كارها را دارند در آن زماني كه تعيين شده سپرده شود و آنها را اجرا كنند زيرا كه همه برنامه‌ها زمانبدي شده‌اند: يكساله، دوساله، ميان مدت و بلند مدت و000 اما ما متأسفانه مي‌بينيم كه هيچ كدام از برنامه‌ها سر وقت خودش به بهره‌برداري نرسيده است كه مي‌بايست پاسخگوي اين مسائل و مشكلات نيز باشيم.

 

9- نتيجه ملاقات شما با رئيس سازمان تبليغات اسلامي چه بود؟

يكي از دستاوردهايي كه براي من نويدبخش بود اين بود كه حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي را در شهرستان مهاباد تقويت كنند و در زمينه مسائل فرهنگي- هنري، قرآني، ذاكري، گردهمايي‌ها و 000 حداقل در سطح استان، ما بتوانيم از طريق همين حوزه هنري جوانها را هدايت كنيم. در اين زمينه براي من موفقيت‌آميز بود و من از نماينده‌هاي سمج و پيگير هستم و اين وعده رئيس سازمان را پيگيري خواهم كرد.

 

10- رويكرد جديد سازمان تبليغات اسلامي را در تلفيق شيوه‌هاي سنتي و مدرن تبليغي چه طور ارزيابي مي‌كنيد؟

از زماني كه من خود فرهنگي بودم و پس از 31 سال بازنشست شدم از نزديك با سازمان تبليغات اسلامي و رؤساي آن زمان آشنا بودم لذا عرض كردم اين حوزه مي‌بايست قوي شود زيرا كه هيچ توجهي به حوزه‌هاي فرهنگي و اجتماعي ما، در جامعه نمي‌شود و اين انتظار هم هست كه هنگامي كه سازماني اين امكانات را در اين حوزه دارد طبعاً مي‌بايست در اين زمينه بسيار فعال باشد و بايد از پديده‌هاي جديد و تكنولوژي‌هايي كه امروز در جهان به عنوان يك اهرم در دست جهان است بهره گرفت لذا مسائل فرهنگي كشور نيازمند بودجه كلان است و البته صداوسيما نيز بايد خيلي جلوتر و فعال‌تر از اينها باشد يعني اين تعامل بين سازمان‌هاي فرهنگي مانند صداوسيما، سازمان تبليغات اسلامي، وزارت فرهنگ و ارشاد و آموزش و پرورش و000 مي‌بايست فعالتر عمل كنند. مثلاً در صداوسيما هميشه برنامه‌هاي ضبط شده به بازار مي‌آيد و برنامه‌هاي زنده كمتر به چشم مي‌خورد . اين برنامه‌هاي زنده است كه مردم را روشن مي‌كند و يك روشنگري را در جامعه ايفا مي‌كند كه ما از اين روشنگري بي‌بهره بوده‌ايم، اما در كل سازمان تبليغات اسلامي در اين چند سال اخير در اين زمينه‌ها خوب عمل كرده است.

 

11- مجلس هفتم چه نگاهي به بخش اطلاع‌رساني خصوصاً روابط عمومي دارد؟

به نظر من يكي از بخش‌ها صداوسيما است كه مي‌بايست در كوتاه‌ترين مدت اخبار و اطلاعاتي كه از مجلس خارج مي‌شود و عملكردهاي دولت را به نظر مردم برسانند و مردم مطلع شوند كه در اين كشور چه مي‌گذرد كه در اين رابطه ما متأسفانه شاهديم اخبار و اطلاعات خارجي بلافاصله در سايت‌هاي خبري درج مي‌شود اما در كشور ما بعد از مدتي اين اطلاع‌رساني انجام مي‌شود و اين يكي از اشكالات مديريتي ما است كه ما نمي‌توانيم به موقع اين اطلاعات را به عموم برسانيم. البته در بحث روابط عمومي نبايد فراموش شود كه مغز هر ارگان و يا سازمان روابط عمومي آن است كه مي‌بايست از نيروهاي قوي و كارآمد در آن استفاده شود كه با توجه به تخصيص بودجه كافي به آنها بتوانند اين اطلاع‌رساني را به خوبي انجام دهند. لذا براي اين كه روابط عمومي شما نيز بيشتر تقويت شود شما مي‌بايست تعاملتان را با ما و مجلس بيشتر كنيد.

 

 

چهارشنبه 27 مهر 1384 - 16:53


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر