شنبه 17 خرداد 1399 - 22:25
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

محمد عبدالهادي

 

عضو كميسيون فرهنگي مجلس: بايد بتوانيم استفاده مطلوب علمي و كنترل شده از ماهواره داشته باشيم

 

در پي ديدار غلامرضا ميرزايي نماينده شهرستان بروجن و عضو كميسيون فرهنگي مجلس هفتم با دكتر سيدمهدي خاموشي رئيس سازمان تبليغات اسلامي خبرنگار اداره روابط عمومي سازمان پس از صرف يك فنجان چاي گفتگويي را با عضو كميسيون فرهنگي مجلس هفتم در خصوص نحوه عملكرد اين كميسيون انجام داده كه با توجه به وقت محدود اين نماينده مصاحبه به شرح ذيل انجام شده است.

 

1- كميسيون فرهنگي مجلس در دوره ششم چه تفاوت و فرق‌هايي با دوره هفتم داشت؟

من چون در طرح‌هاي كاري مجلس ششم نبودم و فقط بازخورد آن را مشاهده كرده‌ام آنچه كه از اين بازخورد نتيجه شد، فعاليت‌هاي فرهنگي دولت اصلاحات متاسفانه فاصله گرفتن از ارزش‌ها بود كه اين مسئله بسيار ملموس بود و هيچ احتياج به سندي نداشت خصوصاً در فرهنگ عمومي جامعه و فرهنگ عمومي تهران و بقيه شهرهاي بزرگ با يك نگاه اجمالي به آنها مشاهده مي‌كنيد كه بازخورد، بازخورد مثبتي نبود. البته ممكن است كه دل بسياري شاد باشد كه چون شرايط و فرصت مهيا شده كه در آن فضاي فكري خودشان حركت و احساس مي‌كنند كه در دولت اصلاحات، نتيجه كار تبليغاتي مثبت بوده اما طبيعتاً قشر عظيم مذهبي جامعه كم نيست و بسيار وسيع و گسترده است و طبيعتاً نارضايتي عموم از نتيجه كار فرهنگي و همچنين دولت اصلاحات وجود دارد لذا مجلس هفتم براي مهار اين مشكل برنامه‌ريزي كرده و يك فضا سازي به نفع ارزش‌هاي اصلاح انجام داده است البته بايد عنوان كنم كه كار كميسيون فرهنگي با ديگر كميسيون‌هاي مجلس متفاوت است، كميسيون‌هاي ديگر شايد احتياج به نوشتن و تصويب داشته باشند اما بيشترين كار كميسيون فرهنگي كار فضاسازي است لذا چون قوانين موجود در كشور ما قوانين خوبي بوده است كه اگر همان‌ها اجرا و جهت داده شوند و مجلس هم استراتژي فرهنگي جامعه را مشخص مي‌كرد اين كمك بسيار بزرگي بود، خصوصاً نظارت بر كار مديران كه اين بحث در مجلس هفتم خوب بررسي شد ضمن اين كه مصوباتي هم در مباحث فرهنگي داشتيم و يا مباحثي كه هنوز در مرحله ابتدايي آن هستيم و همچنين مباحثي كه طرح‌هاي قانوني است و در مجلس روي آن كار شده كه بخش عمده‌اي از آنها براي فرهنگ اسلامي جامعه است و ما ضمن اين كه مي‌دانستيم تشكل‌هاي وسيع و گسترده‌اي مانند سازمان تبليغات اسلامي، وزارت فرهنگ و ارشاد، مساجد و مراكز قرآني و000 را داريم كه اينها در مملكت كم نبودند اما در عين حال شاهد بوديم كه نتيجه كار فرهنگي در جامعه مثبت نيست و اين بود كه آمديم در همين راستا به طرح‌هاي فرهنگي پرداختيم كه طرح تسهيل ازدواج جوانان از جمله طرح‌هايي بود كه در حال كار كردن بر روي آن هستيم كه مراحلي از آن طي شده و انشاءالله تصويب خواهد شد. اين امر كمكي خواهد شد براي قشر جوان در كشورمان، موضوع مد و لباس نيز يكي از موضوعاتي است كه بسيار تاثيرگذار بوده است.

 

2- كميسيون فرهنگي مجلس در رابطه با مسئله مد و مدگرايي چه تدابيري انديشيده است؟

در فرهنگ عمومي سالانه افرادي هستند مد را درست كرده و توسعه مي‌دهند البته شايد آنها مقصر نباشند كه اين مد را بد توليد مي‌كنند زيرا به آنها خط و جهت داده نشده است لذا در اين راستا نيز ما طرحي را در كميسيون فرهنگي مطرح كرده‌ايم كه در اين طرح كار و سازماندهي شود و از همه خواسته شده مد را جهت دهند البته نه اينكه بخواهيم يك جامعه را متحدالشكل كنيم و يا همه را در قالب پوشش چادر قرار دهيم بلكه بايد بياييم همان مد را با طرح‌هاي مختلف، رنگ‌هاي متنوع و جاذبه‌هاي بسيار زيبايي كه طرح‌هاي ايراني دارد پياده كرده و ضمن تقويت، آنها را از مسيري كه در پيش گرفته شده است و عمدتاً خط از غرب گرفته مي‌شود جلوگيري كنيم سپس آن هنگام كه مد خوب به جامعه ارائه شد و دستگاه‌هاي توليدي نيز توليدات خود را به جامعه عرضه كردند ديگر در آن زمان هيچ وقت هيچ پوشاكي از كشورهاي خارجي به جامعه عرضه نمي‌شود و آن هنگام فضاي عمومي جامعه جهت داده شده و فضاسازي مي‌شود و به سمت فرهنگ خود خواهيم رفت. ما در اين رابطه با مباحثه‌هاي زياد كرده‌ايم و با توجه به طرح‌ها و لوايح در كميسيون فرهنگي نتيجه را بسيار مثبت ارزيابي مي‌كنيم.

3- علاوه بر مسئله ساماندهي مد و مسائل و طرح‌هاي ديگري كه در كميسيون فرهنگي مجلس هفتم در حال بررسي است آيا طرح ماهواره نيز در اين كميسيون مطرح است؟ نتيجه و ارزيابي شما چگونه است؟

در بحث ماهواره كه در كميته خاص فرهنگ و هنر و صداوسيما در حال كار شدن است طرحي ارائه شده كه آن طرح آماده است و آقاي ابوطالب عضو كميسيون فرهنگي مجلس روي اين طرح كار ميكند، اين يك موضوعي است كه ما بايد بتوانيم استفاده مطلوب علمي و در عين حال كنترل شده از ماهواره داشته باشيم البته اين كار به اعتقاد من مشكل قانوني ندارد كه بخواهيم اين طرح رامحكم پياده كنيم ضمن اين كه كار به خوبي انجام مي‌شود و صداوسيما به صورت قانوني موظف است در برنامه چهارم توسعه اين كار را انجام دهد. در اين رابطه اگر آنها فعال برخورد نكنند ما بايد وارد شده و كار را فعال كنيم.

 

4- كميسيون فرهنگي مجلس براي طرح‌هايي كه اجرا مي‌كند آيا اين موضوع را در نظر دارد كه اگر اين مسائل آن طور كه بايد اجرا نشود ممكن است پيامدهايي داشته باشد؟

قطعاً اين حساسيت وجود دارد يعني نخستين صحبت در كميسيون همين است كه آيا ما مي‌توانيم مثلاً استفاده از ماهواره را اجرا كنيم و آن طور كه مي‌خواهيم استفاده كنيم و سپس چطور مي‌خواهيم برخورد كنيم با آنهايي كه ماهواره را به طور آزاد استفاده مي‌كنند و آيا مي‌خواهيم محدوديت‌هايي از لحاظ قانوني براي آنها اجرا كنيم و000 در اين جا متاسفانه قانون طوري نوشته و اجرا شده است كه اين موضوع هم اكنون لوث شده لذا با اين كه ماهواره ممنوع است اما بر روي هر پشت بام يك ديش ماهواره ديده مي‌شود كه در اين مورد نيز قانون نقصي دارد و مجري نتوانسته است آن را پياده كند به همين خاطر دغدغه ما اين است كه اولاً اگر دست به كار مي‌شويم كاري باشد كه بشود از آن نتيجه گرفت و ثانياً كاري باشد كه خودش منشا ضرر نباشد.

 

5- براي ساماندهي مراكز ديني و فرهنگي و متحد كردن آنها چه تدابيري در كميسيون فرهنگي مجلس انديشيده شده است؟

من فكر مي‌كنم سازمان تبليغات اسلامي هم اكنون با توجه به محورها و برنامه‌هايي كه در دستور كارش است مي‌بايست محور برنامه‌هاي مراكز فرهنگي و تفريحي باشد ما به همين خاطر هم در كميسيون فرهنگي روي طرحي ديگر نيز كار مي‌كرديم كه مراكز ديني و فرهنگي ساماندهي شوند و علي الظاهر كاري از طريق خود دولت در همين رابطه و با محوريت سازمان تبليغات اسلامي انجام شده است. مي‌بايست اين موضوع را با هم بررسي كرده و ببينيم با آن طرحي كه مجلس روي آن كار مي‌كرد تطابق داشته باشد و از موازي كاري و دخالت در اوضاع سازمان جلوگيري شده كه سازمان‌هاي منظم و يا حتي يك سازمان واحدي تشكيل شود و بايد اين كاري كه دولت در همين راستا انجام داده است و سازمان تبليغات اسلامي و برنامه و بودجه را موظف اين كار كرده ببينيم اين خواسته ما را برآورده مي‌كند يا نه. اگر خوب بود بايد تقويت و حمايت شود و اگر باز هم ديديم نياز است دولت هم كمك و ياري كنند طرح جامع‌تري را ارائه داده و پياده مي‌كنيم.

 

6- آيا شما فعاليت و كاركرد سازمان را پيگيري مي‌كنيد؟

بله با توجه به اين كه من در كميسيون فرهنگي هستم و سازمان تبليغات اسلامي نيز از جمله سازمانهايي است كه ما مي‌بايست بر آن نظارت داشته باشيم و علاوه بر آن در حوزه انتخابي خود و در حوزه استانها و شهرستانها از ما كارهايي را خواستارند كه در حوزه سازمان تبليغات اسلامي نيز هست بنابراين بسيار زياد درگير كار سازمان هستم و يكي از جاهايي كه انتظارات از آن بالاست اوضاع كاري سازمان تبليغات اسلامي است كه به همين علت به ما مراجعه مي‌كنند لذا كاملاً در حوزه كاري ما است و ما نيز تعامل بسيار زيادي با سازمان داريم.

 

7- شما عملكرد سازمان را در سه – چهار سال اخير و طي دوره جديد چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟

در سال‌هاي گذشته كارهاي دولتي در فضايي بود كه ارزشها و مسائل مطلوب جامعه را كنار مي‌زد. سازمان تبليغات اسلامي در آن زمان ضمن اين كه فعال بود شرايط براي آن مهيا نبود كه بر اين مشكلات غلبه كند. اميد است با اين هماهنگي در كشور و فضاي بوجود آمده سازمان تبليغات اسلامي نمود خود را نشان دهد. علي الظاهر در مجموع كارهايي كه انجام شده در اين چند سال خصوصاً در بحث‌هاي اساسي و پايه‌اي سازمان و جايگاه قانوني آن، نتايج بسيار موثري نشان داده است.

 

8- سازمان هم جايگاه مسائل سنتي را حفظ كرده و هم مسائل مدرني مانند اينترنت و 000 در عصر ارتباطات. آيا ارزيابي‌تان از اين مسئله در سازمان مثبت بوده است؟

ناچاريم كار خودمان را مثبت كنيم زيرا دنيا به اين سمت مي‌رود ضمن اين كه نبايد روش‌هاي سنتي را فدا كنيم زيرا آنها تا بحال خوب جواب داده‌اند اما در عين حال روش‌هاي جديد را بايد به جديت پيگير باشيم كه عقب نمانيم لذا يكي از موفقيت‌هايي كه حوزه علميه داشته و در سال‌هاي اخير كه شايد از ديگر مراكز ديني و ديگر اديان يك گام بلندي برداشته آشنايي با اين مباحث جديد است، در حوزه‌هاي علميه خوب كار شده است و اين يك نقطه قوت است.

البته من يك نكته‌اي را بايد بگويم و آن اين است كه سازمان اگر مي‌خواهد در كارش موفق باشد بايد در مسائل مالي خيلي جدي باشد و ما هم در كميسيون فرهنگي آمادگي كمك خود را اعلام مي‌كنيم لذا با دست خالي نمي‌توان تبليغ خوب كرد. در دنياي امروز تبليغ نياز به بودجه دارد كه من در اينجا اين اعلام آمادگي را مي‌كنم و در كميسيون اعلام مي‌كنم به بودجه سازمان تبليغات اسلامي كمك كنند، و يا اين كه لايحه‌اي بياورند و طرح‌هايي اعلام كنند كه بتوان اين وضعيت فعلي را تكان داد. كه در شهرستانها ديگر مساجد نيمه‌كاره، حسينيه‌ها و يا مراكز فرهنگي نيمه‌كاره نداشته باشيم. در اين امر مي‌بايست سازمان نيز تلاش زيادتر و جدي تري كرده زيرا به سازمان‌هاي دولتي بودجه كمي تخصيص داده نمي‌شود و هركس به نحوي از مجلس بودجه ‌مي‌گيرد. اينها بايد سازماندهي شود. لذا به نوعي سازمان تبليغات اسلامي آنها را مي‌بايست هدايت كند.

9- نطق‌هاي شما در مجلس بيانگر عدالت اجتماعي بود آيا پيگيري اين مسئله باعث نمي‌شود مشكلات فرهنگ شهرهاي بزرگ را به شهرهاي كوچك سرايت دهيم و آيا اين مسئله آسيبي به فرهنگ ما نمي‌زند؟

ببينيد دنياي امروز را حتي نمي‌شود در روستاها محدود كرد حتي به فرض اين كه فرهنگي كه در تهران است اگر در روستاها برود ضرر داشته باشد لذا ما مي‌بايست اين را با آموزش‌هاي فرهنگي اصلاح كرده و مباني آن را اصلاح كنيم و از اين فرهنگ مطلوب استفاده‌هاي لازم را ببريم.

 

يكشنبه 10 مهر 1384 - 15:28


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر