پنجشنبه 15 خرداد 1399 - 12:29
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

آرام

 

مسجد يك الگوي ارزشگذاري است

 

گفت‌وگو با حجت الاسلام والمسلمين روحاني‌نيا مديركل سازمان تبليغات اسلامي استان گلستان در باب مسجد

 

1- در خصوص ارزش و منزلت مسجد توضيحاتي را بفرماييد؟

مسجد مركز اجتماع، مهد افكار نو، بديع و بستر انديشه‌سازي و انديشه‌ پروري در محيط امن و با طراوت با هدف به اكمال رساندن انسان و فراهم ساختن فضايي جهت خدايي شدن است.
جايگاه مساجد در صدر اسلام، يك جايگاه ارزشي بسيار متعالي بوده و شايد اولين نهادي كه در اسلام تأسيس گرديد مسجد بوده پيامبر عظيم الشأن در بدو ورود به مدينه اولين اقدام اساسي كه انجام داد ساختن مسجد است.
مسجد جايگاهي است براي انجام فرايض ديني و موضعي است براي ساييدن پيشاني بر خاك، به نشانه عبوديت و بندگي مسجد جاي تعيين حد و مرز مخلوق در پيشگاه خالق يكتا است. بنابراين ارزش و منزلت هر مسجد و ارج و مكانت هر عبادتگاهي در همان روح عبوديت و بندگي انسان و تسليم او در برابر خالق و آفريدگار خويش در كليه اوامر و نواهي، و اطاعت و انقياد كامل او از ذات اقدس الهي است كه زمينه‌ساز رشد و تكامل انساني است.

رسول اكرم صلي‌‌الله عليه‌وآله فرمود: المسجد بيت كل مؤمن(مسجد خانه هر انسان با ايمان است)

مساجد به طور كلي ميزان كسب فضايل و ارزش‌هاي والا و معنوي‌اند و انساني كه ساعاتي از عمر خود را در آن مي‌گذراند به كمالاتي دست پيدا مي‌كند. مسجد در جايگاه اصيل خود يك الگوي ارزشگذاري است. ارزش‌هاي فراموش شده در مسجد مطرح مي‌شود. در آن جا نيازمند و ثروتمند، رئيس و زير دست امتيازهاي مادي و ظاهري را كنار مي‌نهند و همه در كنار يكديگرو دوش به دوش هم مي‌ايستند.
حضور در مسجد و اقامه نماز جماعت يكي از آثار ايمان و تعبد و تعهد و صلاحيت ديني افراد است و همين تقليد عملي مرز دينداري و روح اطاعت آنان را از اشخاصي كه به خصلت ايمان و اطاعت پايبند نيستند تفكيك مي‌گرداند و در واقع اين امر يكي از ملاك‌هاي ارزشگذاري مومنين مي‌باشد.

مسجد مهمترين و بهترين جايگاه و مقدس‌ترين مكان براي عبادت و براي رفع تمامي حوائج مسلمين است و از ابتداي تاريخ پيدايش مسجد جايگاه ويژه‌اي در ميان مسلمانان داشته و خواهد داشت. نقشي كه مسجد در هدايت و تقويت باورهاي ديني و انجام فرائض ديني دارد بر هيچ‌كس پوشيده نيست، جايگاه مسجد يك جايگاه انكار ناشدني است، اتفاقات مهم در دين ما در مسجد شكل گرفت و مردان موفق و بزرگ در مسجد تربيت يافته‌اند.

 

2- مساجد چه ميزان مي‌توانند در رشد و بالندگي جوانان نقش ايفا كنند؟

پندار عمومي جوانان بايد در مسجد صورت پذيرد از درون مسجد تقوا و علم و ايمان طراوش مي‌يابد و از اين راه مي‌توان جوانان را در مقابل وسوسه‌هاي شيطاني ايمن نمود چون طبيعت اسلام يك طبيعت پر جاذبه است و دل‌هايي كه آلوده به غرض‌ورزي و كينه‌توزي نباشد به خود جلب مي‌كند ايمان ديني در دل‌هاي جوانان به صورت عميق و راسخ هست كافي است به آن جهت بدهيم و غبار را از روي آن برداشته و شبهاتي را كه از روي برداشت‌ها براي آنان ايجاد مي‌شود برطرف كرد و اين امر در مساجد تحقق خواهد يافت امروزه مساجد ما به دلايل عمده فاقد آن پايگاه دائمي و پر جنب و جوش گذشته است بايد تلاش كرد مساجد اين پايگاه دين و ايمان را رونق دوباره بخشيد و به جايگاهي كه در ابتداي پيروزي و شكل‌گيري انقلاب رسيده بود برسانيم .طبيعت جوان يك طبيعت خاصي است. نيازهاي جوان اگر در مساجد تامين شود ترجيح مي‌دهد آن نياز را در مسجد به دست آورد و نيازهاي او از طريق مسجد محقق مي‌گردد.

 

3- به نظر شما ويژگي‌هاي يك مسجد نمونه چيست؟

مسجد پايگاه عبادت و بندگي و محل راز و نياز با خالق هستي است و عمران و آباداني مسجد با حضور پر شور مردم و اجتماع عظيم آنها براي يادگيري و اشاعه فرهنگ و معارف و تعاليم عاليه اسلام بستگي به عناصري دارد كه اگر در يك مسجد جمع شود آن را نمونه مي‌سازد مسجد جزء معنا بخشيدن به حيات طيبه ديني نقش چشم‌گيري در صحنه‌هاي گوناگون اجتماعي و دنيوي ايفا مي‌كند و بايد روز به روز پر بارتر و موثرتر گردد.

 

4- شاخص‌ترين و بارزترين كاركرد مسجد چه مي‌باشد؟

با نگاهي گذرا به تاريخ از صدر اسلام تاكنون درمي‌يابيم كه مسجد از آغاز پيدايش تاكنون به عنوان مركز ثقل رسالت پيامبر، منشأ تحولات و خدمات و پايگاهي براي ابلاغ پيام‌هاي الهي و وحي و سبط رسالت به شمار مي‌رفته است در طول تاريخ نه تنها از كاركردهاي مسجد كاسته نشده است بلكه به فراخور زمان و مكان بر تعداد كاركردهاي آن نيز افزوده شد.
كاركرد اصلي و دائمي مسجد كاركرد عبادي و مناسكي آن است كه از ابتدا اين كاركرد به طور مستمر همراه مسجد بوده و انقطاعي در اين امر صورت نگرفته است از ميان كاركردهاي متنوع مساجد مي‌توان به كاركرد اخلاقي و وجه پرورش روحي انسان‌ها اشاره كرد، اصولاً ساختار معنوي و محتواي كاركردهاي مسجد به گونه‌اي است كه نهايتاً به باروري اخلاقي و روحي و طهارت نفس انساني مي‌انجامد حدود و موازين اخلاقي به اندازه‌اي ارزشمند و براي تعالي بشر ضرورت دارد كه هيچ يك از انديشمندان و متوليان امور اخلاقي خود را از توجه به اين معاني اخلاقي بي‌نياز ندانسته‌اند امروزه كه انسان خود را در غرقاب فساد اخلاقي غوطه‌ور مي‌بيند و آينده را تاريك‌تر از گذشته و آمال و آرزوهاي خود را با وجود دسترسي به رفاه مادي بربادرفته مي‌يابد چاره‌اي جز بازگشت بسوي خدا و آشتي با دين و تخلص به اخلاق خدايي ندارد.

 

5- از مهمترين ويژگي‌هاي مساجد بعد رفتاري و تربيتي مي‌باشد در اين خصوص توضيح بفرماييد؟

از ابعاد تربيتي مساجد نقشي است كه اين نهاد مقدس در زمينه‌هاي روحي ايفا مي‌كند. آنگاه كه مومن به مسجد وارد مي‌شود در فضايي آكنده از قداست و طهارت قرار مي‌گيرد. خانه‌اي ساده و عاري از پيرايه‌هاي مادي اما انباشته از جلوه‌هاي معنوي و الهي با آنكه در همه جا نكوهيده و زشت است اما در مسجد قباحتي دو چندان دارد پس مومن بايد تلاش و كوشش بيشتري كند تا در آن مكان مقدس به گناهي آلوده نشود از گفت‌وگوهايي كه بوي دنياپرستي و دنياخواهي دارد پرهيز كند و به آبروي ديگران تجاوز نكند در حقيقت مواظبت بر بكار نبستن اين گونه امور، خود نوعي تمرين بر كارهاي خير و دوري از بديهاست.

در واقع اهداف نظام تربيتي اسلام چيزي به جز دستيابي به چنين فضيلت‌هايي ارزشمند نيست و اگر كسي به اين فضايل اخلاقي دست يافت در سايه آن لذات ايمان را مي‌چشد و هرگز به دامن فساد و تباهي در نمي‌غلطد.

همچنين آثار سازنده و تربيتي حضور در مسجد رفته رفته بر ديگر اعمال مومن نيز سرايت مي‌كند زيرا حضور در مسجد حضور در خانه خداست. به طور طبيعي كسي كه با خانه خدا انس دارد تلاش مي‌كند تا در خارج از مسجد نيز عملكردي متناسب و همگون با حضور در مسجد داشته باشد. افزون بر آن مسجد معمولاً جايگاه طرح مشكلات و نارسايي‌هاي اجتماعي است به طور طبيعي، حضور در چنين مكاني تعهد و دردمندي را در فرد پرورش مي‌دهد اين خوي پسنديده دراشخاص، خود نوعي مبارزه با روح بي‌تعهدي و بي‌تفاوتي است روحيه‌اي كه هرگاه در افراد جامعه‌اي به ويژه نسل جوانان پيدا شود آسيب‌هاي اساسي بر پيكر آن اجتماع وارد خواهد شد. به هر حال مسجد مي‌تواند به ايجاد و تقويت رفتارهاي مقبول كمك نمايد.

 

‌6- به نظر حضرتعالي چه اقداماتي بايد صورت گيرد تا مساجد جاذبه بيشتري‌ داشته باشند؟

مسجد همواره مأوي و ملجاء مومنين علي الخصوص علما و بزرگان دين بوده و بستر مناسبي براي رشد و تربيت نيروهاي مخلص و انسان‌هاي خداجو و متدين مي‌باشد در حال حاضر مساجد داراي فعاليت‌هاي گسترده در زمينه‌هاي مختلف مي‌باشد هرقدر اين فعاليت‌ها و كاركردها از تنوع بيشتري برخوردار گردد مسلماً از زمينه جذابيت و اقبال بيشتري برخوردار شده و از استقبال گسترده‌تري از سوي تمامي اقشار جامعه بويژه قشر جوان برخوردار خواهد شد. در جهت ايجاد جاذبه نقشي كه واعظان در مساجد دارند و سخنراني‌هاي آنها نقش غيرقابل انكار است.

 

سه‌شنبه 5 مهر 1384 - 13:15


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری