پنجشنبه 19 تير 1399 - 18:25
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كشكول

 

مرتضي داودي

 

طاعون خفته‌ي قرن (قرصهاي اكستازي)

 

هشدار! خطر در كمين است.

آيا تا به حال نام اكستازي را شنيده‌ايد؟

آيا تا به حال شاهد شركت جوان خود و يا ديگر دوستانش در ميهمانيهاي موسوم به اكس پارتي بوده‌ايد؟

و يا آيا اين احتمال وجود دارد كه خود شما نه تنها اسم اين ماده را شنيده باشيد، بلكه آن را مصرف كرده باشيد؟!

«اكستازي در قالب قرصهاي شادي‌بخش به طاعون خفته‌ي عصر ما بدل شده است»

اكستازي چيست؟

اين دارو از مشتقات آمفتامين است كه به نامهاي اكستاسي، x.x.tc (اكس) معروف شده است و در لغت به معناي «خلسه‌اي» و «از خودبيخودي» است. در ايران اين دارو به قرص شادي‌بخش نيز شناخته شده است و در انگلستان به نام داروي عشق (love drug) شهرت دارد. اين ماده در سال 1914 در آلمان و بعنوان كم‌كننده‌ي اشتها مورد استفاده قرار گرفت. به علت اثرات سوء آن به سرعت از رده مصرف خارج شد. در دهه‌ي 70 ميلادي اين دارو كاربرد مجدد يافت و در روان‌درماني براي كمك به بيماران در بيان احساساتشان استفاده شد كه با اثبات اثرات مضر جانبي آن بر روي مغز حيوانات آزمايشگاهي، در سال 1948 از رده خارج گرديد و مصرف آن نيز در آمريكا ممنوع اعلام شد.

در سالهاي اخير مصرف آن در آمريكا در پارتي‌هاي شبانه موسوم به pas به شدت افزايش يافته به صورتي كه موجب ناراحتي دولت آمريكا نيز شده است.

در دوره زماني خاصي در اروپا مصرف اين مواد انرژي‌زا و شادي‌بخش براي كاهش مصرف مواد مخدر ديگر از جمله هروئين استفاده مي‌شد.

در اروپا در سال 1995 مصرف اين ماده از پانصد هزار قرص به سي ميليون عدد در سال 1997 رسيده است. مصرف اين قرصها در ايران به خصوص در يك سال اخير در پارتي‌هاي شبانه به شدت افزايش يافته است.

جوانان تحصيل كرده و مرفه مصرف‌كنندگان اصلي اين داروها در كشور هستند. با توجه به عوارض باليني و اثرات سوء اجتماعي دارو لازم است كه عموم مردم، به خصوص والدين با علائم و اثرات سوء اين دارو آشنا شوند.

اشكال رايج دارويي اكستازي

اين دارو در آمريكا به صورت قرصهاي خوراكي، آدامسهاي جويدني، كپسول و مواد تلحيقي و تزريقي وجود دارد. قيمت هر قرص بين 10 تا 30 دلار است. در ايران اين قرصها بين 4 تا 20 هزار تومان (به طور متوسط 10 هزار تومان) خريد و فروش مي‌شود كه با مارك‌هاي مرسدس بنز، ميت‌سو‌بيشي، صليب و ... در بازار يافت مي‌شود.

به علت توليد راحت و آسان اين دارو در حال حاضر امكان ساخت آن در آزمايشگاههاي غير قانوني و «زير‌پله‌اي» داخلي نيز وجود دارد كه البته با توجه به تركيب نمودن مواد اضافي غيراستاندارد مصرف آن داراي عوارض شديدتري نيز خواهد بود.

اثرات اكستازي 20 تا 90 دقيقه بعد از مصرف قرص ظاهر مي‌شود و حدود 3 تا 6 ساعت در بدن باقي مي‌ماند و سپس كاهش مي‌يابد. اين اثرات ممكن است تا 24 ساعت در بدن باقي بماند.

نحوه‌ي اثر در مغز

موادي كه در مغز به نام سروتونين وجود دارند كه موجب افزايش خلق در انسان است. با مصرف اين داروها مواد مذكور در سيستم اعصاب و مغز آزاد شده، باعث تحريك اين سيستم مي‌شود. وجود اين دارو در سيستم مغز و اعصاب باعث تخريب سلولهاي مغزي در درازمدت مي‌گردد و همان‌طور كه مي‌دانيد سلولهاي مغزي و اعصاب در بدن از جمله سلولهايي هستند كه در صورت صدمه و تخريب برخلاف سلولهاي پوست، كبد، استخوان و ... مجدداً بازسازي نمي‌شوند.

اثر اكستازي از زبان فروشندگان آن

اثراتي كه غالباً فروشندگان اين مواد براي بازارگرمي و اغواي مشتري آن را ذكر مي‌كنند، به شرح ذيل است:

1- افزايش احساس شاد بودن 2- ايجاد انرژي زياد در فرد 3- احساس تمايل و تعلق و محبت به ديگران 4- احساس سرخوشي 5- دست و دلبازي 6 – احساس تجربيات و حالات بي‌پروايي در روابط جنسي (اين مواد به علت افزايش انرژي در مصرف‌كنندگان موجب تمايل آنها به فعاليت شديد و گاهاً جنون‌آميز و هم‌چنين غش‌هاي طولاني مي‌شود.)

اثر اكستازي در بدن انسان

عوارض حاد و مضر اكستازي كه غالباً فروشندگان چيزي در اين رابطه به مصرف‌كنندگان نمي‌گويند، عبارتند از:

1- اختلالات بينايي
2- كاهش اشتها
3- حركات غير طبيعي چشم
4- توهمات بينايي
5- احساس انرژي و قدرت زياد داشتن (به‌طوري كه فرد احساس مي‌كند، قادر است يك اتوبوس در حال حركت را از حركت باز دارد.)
6- گشاد شدن مردمك (اين افراد با وجود نور كم مجبور به استفاده از عينك‌هاي آفتابي هستند حتي در شب)
7- تغيير در تعادل دماي بدن (احساس سرما يا گرماي شديد)
8- تمايل شديد براي مصرف آب
9- قفل شدن فك
10- لرزيدن، عصبي شدن و عدم تمايل براي استراحت
11- تمايل شديد (رواني) براي مصرف مجدد اين ماده پس از افت تاثير اوليه

اثرات منفي شديد كه پزشكان در معاينات باليني مشاهده مي‌كنند، عبارتند از:

1- ايجاد عوارض شديد و غير قابل برگشت در مغز بخصوص مناطق مربوط به حافظه و تمركز
2- اثرات شديد احساس، اختلال در خواب، كابوسهاي شبانه، حملات ناگهاني اضطراب، ترس و وحشت و روان‌پريشي
3- انقباض شديد فك و پارگي زبان در اثر فك زدن (باز و بسته شدن فك‌ها)
4- اختلال در مكانيسم نعوظ و رسيدن به اوج لذت جنسي
5- تهوع و استفراغ
6- سردرد، سرگيجه و تشنج
7- افت شديد خلق در روزهاي پس از مصرف

مصرف اكستازي در زنان و دختران جوان به علت ميزان هورمونهاي جنسي زنانه در بدن و تحرك‌پذيري بيشتر عضلات قلب خطر عوارض قلبي و احتمال تشنج را بالاتر مي‌برد.

درمان

جهت درمان معتادين به اين ماده به روان‌درماني و كار سخت گروهي نياز است و هيچ پادزهري براي مسموميت با اكستازي وجود ندارد.

خطر

برابر بررسي‌هاي بعمل آمده پرخطرترين عارضه جانبي اين مواد بروز رفتارهاي پرخطر و حفاظت نشده جنسي و بي‌پروايي است كه در نهايت منجر به افزايش بروز عفونت‌هاي آميزشي (مخصوصاً ايدز) گردد. يكي از علل اصلي رواج مصرف اين قرص در ايران را مي‌توان عدم آگاهي جوانان از عوارض شديد و مزمن اين قرصها دانست كه حتي يكبار مصرف آن نيز مي‌تواند تاثيرات منفي پايداري را بر خلق و سيستمهاي عصبي بگذارد. تحقيقات نشان داده توهمات بينايي در برخي اشخاص حتي منجر به حركاتي شده كه فرد جان خود را نيز از دست داده است.

 

شنبه 2 مهر 1384 - 16:8


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری