چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 20:52
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

آرام

 

پاي صحبت‌هاي حجت الاسلام والمسلمين موسوي نيا مديرکل سازمان تبليغات اسلا‌مي خراسان شمالي در مورد مراسم معنوي اعتکاف

 

ضمن آرزوي قبولي طاعات و عبادات ومسئلت از درگاه حق باري تعالي به پذيرش دعا، انابه و استغفار و اعطاي اجر و پاداش به شما عزيزان حال که اين توفيق نصيب شده است که در جمع معتکفين حاضر هستيد جا دارد با تامل و تدبر نسبت به اين عبادت اهتمام داشته باشيد. لذت عبادت آن گاه چشيده ‌مي‌شود که نسبت به آن معرفت حاصل گردد.

اگر اين گونه نبود اين همه کتاب اسرار الصلوه از بزرگان دين نوشته نمي‌شد واين همه فاصله بين نماز ما و نماز ا‌ميرالمومنين عليه السلام به وجود نمي‌آمد. هرچه بيشتر به امر خدا معرفت پيدا کنيم با ادب بيش‌تري در محضر او حاضر ‌مي‌شويم گرچه در خصوص اعتکاف کتاب‌هاي مفصلي نوشته شده است اما اکثرا در فضل اين عبادت و يا احکام آن بوده است.

در اين جا چند توصيه عملي به معتکفين عزيز ‌مي‌کنم که ريشه اصل اين توصيه‌ها، روايات و سيره ائمه‌ عليهم السلام و گفتار سيره علما است که در کتاب‌ها و سخنراني‌ها به آن پرداخت شده است اما توصيه‌ها:

آمادگي:

معتکف بايد قبل از ورود به اعتکاف خود را از نظر معنوي و روحي آماده کند. اعتکاف به معناي فرار از مردم و عزلت گزيني و استراحت و رفع خستگي در گوشه مسجد نيست اعتکاف يک ضرورت اجتناب ناپذير است که هر مسلماني در هر سال حداقل يک نوبت نسبت به اعمال خود بايد محيطي را فراهم نمايد که در آن به فکر و محاسبه بپردازد.

بعيد است کساني که به اين قصد راهي مسجد ‌مي‌شوند غافل باشند. اگر يک مسافرت ز‌ميني بخواهد برويد روزها بلکه ماه‌ها قبل نسبت به همه امور آن فکر ‌مي‌کنيد. در وسيله اياب و ذهاب، در توشه راه، در محل اقامت، در سردي و گر‌مي هوا و غيره در صورتي که براي اين سفر معنوي که مشکل و سرنوشت‌ساز است بايد تمهيدات بيشتري را فراهم نماييم.

اين سفر تنها سفري است که با لباس و تن آلوده و با اموال شبهه‌ناک به مقصد نخواهيم رسيد اما اين حرکت که يک حرکت معنوي است، عناوين بيش‌تري را ‌مي‌طلبد.

بايد نسبت به اموال دقت کنيد، نسبت به مکان انتخابي بي‌تفاوت نباشيد، از قبل تصميم بگيريد که به يک سفر سرنوشت‌ساز ‌مي‌رويد لازم است يک جلد قرآن، نهج البلاغه و صحيفه سجاديه و خودکار و کاغذ که از ضروريات سفر است به همراه داشته باشيد. حتي الامکان به مساجد برويد که مسئولين آن نسبت به اعتکاف اعتقاد قلبي و عملي داشته باشند و محيط عبادت و تفکر را براي شما فراهم نمايند.

حضور دل

معتکف با ورود به مسجد عبادت را با رضايت حضرت حق و قربه‌الي‌الله شروع ‌مي‌کند. به دليل اهميتي که حضور قلب در عبادت دارد به شما معتکفين توصيه ‌مي‌شود هنگام ورود به مسجد در حالي که از اعمال خود بيم و ترس داريد اما به فضل پروردگار ا‌ميدوار باشيد و نيت خالصي که نموده‌ايد عزم نماييد تغيير و تحول روحي و معنويات را تا آخر حفظ نماييد.

بايد کوچک‌ترين دستاورد اين برنامه محاسبه نفس باشد، اينجا شما هستيد و اعمالتان، کمبودها و قصورها تعيين گردد ضعف‌ها روشن شود که انشاءالله پس از مراجعت از سفر الهي به تر‌ميم آن بپردازيد.

برنامه‌ريزي و زمان‌بندي

گرچه طول اعتکاف سه روز است اما اگر غفلت کنيد اين سه روز هم مثل بقيه عمر ‌مي‌گذرد و دست خالي بايد از اين سفر برگرديد. جا دارد معتکفين براي خود برنامه دقيقي داشته باشند که به عنوان نمونه به چند مورد آن اشاره ‌مي‌شود.

در طول اعتکاف با وضو باشيد

اين سنت حسنه که در تقليل گناه موثر است و کمتر در بين جامعه رواج دارد به عنوان يک دستورالعمل به معتکفين توصيه ‌مي‌شود. معتکف با غسل و با وضو وارد مسجد شود و در پايان برنامه نيز با وضو از مسجد خارج گردد. در طول روز و قبل خواب بايد با وضو باشيد تا انشاءالله به برکت اين عبادت پس از مراجعت از سفر اين سنت را انجام دهيد.

نماز جماعت

همه نمازها را به جماعت بخوانيد واگر مردم رضايت داشته باشند ازامام جماعت بخواهيد که سجده‌ها و رکوع را طول دهد و حتي‌الامکان تعقيبات کامل نماز و اوقات آن مراعات گردد. در صورتي که در اين مسجد در سه وعده نماز خوانده نمي‌شود. معتکفين، اين سنت الهي را احيا کنند و نماز‌هاي فرضيه را فرادي نخوانند.

خوردن و آشا‌ميدن

به ‌ميزاني غذا تناول کنيد که حال عبادت داشته باشيد مطلقا از پرخوري پرهيز کرده و به ‌ميزان نياز آب و طعام استفاده نماييد. اگر در چگونگي تهيه غذا و نحوه طبخ آن دقت کنيم که اين غذا با پول چه کسي تهيه ‌مي‌شود؟ چه کسي آن را ‌مي‌پزد؟ مسائل پاکي و ذبح چگونه است؟ اين همه گرفتاري نخواهيم داشت.

قرائت قرآن کريم

در طول برنامه اعتکاف به ‌ميزاني که ‌ميسر است قرآن را با تدبر و صوت خوش بخوانيد اگر حال نداريد تنهايي قرآن بخوانيد يا در خواندن آن مشکل داريد دسته جمعي يا با صداي خوش يکي از همراهان قرآن بخوانيد. از علمايي که در بين شما هستند بخواهيد در خصوص بعضي از آيات براي شما سخن بگويند.

اقامه نماز‌هاي مستحبي

به جز نماز جماعت سعي کنيد در اين ايام نوافل را به جا آوريد دو رکعت قبل از نماز صبح، هشت رکعت قبل از نماز اذان ظهر و هشت رکعت قبل از نماز عصر، چهار رکعت پس از نماز مغرب و دو رکعت نشسته پس از نماز عشاء نافله‌هاي مستحبي هستند که به صورت دو رکعتي خوانده ‌ميشود و يازده رکعت نماز از نيمه شب تا قبل از طلوع فجر آن را خواهيد خواند. اين نمازها به ويژه اقامه نماز شب با حال و توجه و تضرع در ساعاتي که همه مردم خوابند بهترين هديه ايام اعتکاف شماست.

برنامه شب‌هاي اعتکاف

اگر ‌مي‌توانيد پس از نماز عشاء و مطالعه براي دو يا سه ساعت استراحت کنيد و از نيمه‌هاي شب يعني ساعت دو برخيزيد، وضو بگيريد و به خواندن نماز شب و عبادت وخواندن دعاها بپردازيد تا طلوع فجر به خواندن نماز، فکر کردن، دعاخواندن، سجده کردن، تضرع و زاري سپري کنيد.

انجام مطالعه و تشکيل جلسات علمي

حال که توفيق داريد در خانه خدا به يکي از بهترين عبادات بپردازيد از علماي حاضر در اين شهر دعوت کنيد تا براي شما سخنراني و وعظ کنند علما با درک موقعيت معتکفين مطالب اخلاقي و موعظه ‌هاي مفيد را ارائه دهند تا دستاورد اين سفر آگاهي و دانايي نيز باشد.

در صورتي که در اين شهر مسجد و عالمي يافت نشود از مطالعه کتاب غافل نشويد موضوع مطالعه از قبل آماده شود اگر مطالعه از عبادات برتر نباشد قطعا کمتر نخواهد بود.

بهره‌گيري از مراسم مداحي و قرائت قاريان برجسته

مداحان عزيز مناجات‌ها و دعاها و قاريان گرا‌مي آيات قرآن را براي معتکفين بخوانند، مناجات ا‌ميرالمومنين در مسجد کوفه با صداي خوب و مداحي ترجمه آن تحفه‌هاي بس گرانبها براي معتکفين خواهد بود.

حفظ دستاوردها

اعتکاف به معناي يک عبادت ساده و معمولي نيست که به سبب تکرار براي ماعادت ‌مي‌شود عبادتي است که رسول گرا‌مي به انجام آن در تمام سال‌ها اهتمام داشتند شايسته است معتکفين از دستاورد‌هاي اعتکاف به خوبي مراقبت کنند. اگر دراين سه روز موفق شدند محاسبه دقيقي از زندگي خواهند داشت يا توانسته باشند با قرآن انس پيدا کنند و از عبادت لذت ببرند اين روش را به تمام روز‌هاي سال بکشانند. اگر توفيق توبه پيدا شد اين توفيق را به راحتي از دست ندهند و خود را با گناه آلوده نکنند و توبه نشکنند.

رعايت دقيق احکام مربوط به اعتکاف

از آنجا که بايد معتکف در اين عبادت از بعضي محرمات پرهيز کرده، واجباتي را رعايت نمايد، ضروري است بدون مشورت با روحاني و ساير معتکفين اقدام ننمايد. هر دوره حداقل سه روز و اقامت در مسجد و خارج نشدن از عمده‌ترين احکام است که بايد مراعات گردد. لذا به منظور آگاهي بيشتر معتکفين عزيز به احکام اعتکاف کتابي را که در اين خصوص تهيه و براي کليه مراکزي که اين سنت حسنه برگزار ‌مي‌گردد ارسال شده است حتما نسبت به مطالعات آن اقدام نماييد.

خلوت گزيني جهت عبادت

اگر امکانات مسجد اجازه بدهد معتکف در قسمتي از مسجد جاي ويژ‌ه‌اي براي عبادت در نظر بگيرد تا دراين مکان بدون مزاحمت ديگران به انجام مستحبات و اعمال خود بپردازد.

رعايت نظافت و بهداشت محيط اعتکاف

شايسته است معتکفين در اوقات نمازها لوازم خود را جمع و جور کنند و مسجد را براي اقامه نماز جماعت آماده نمايند. خوابيدن در زمان نمازها و نامرتب بودن لوازم شخص اثر خوبي بر نمازگزاران ندارد.

جذابيت در اجراي برنامه‌ها

همه برنامه‌هاي يک اعتکاف اعم از سخنراني‌ها، موعظه‌ها، مداحي‌ها، مناجات‌ها و مراسم افطاري به قدري بايد جاذبه داشته باشد که مردم براي اين جمع نذر کنند و با تا‌مين بخشي از هزينه‌ها و مخارج اين مراسم تا‌مين گردد در غير اين صورت با استفاده از اعتبار دستگاه‌هاي دولتي يا خود مسجد مراسم اعتکاف معنويت لازم را نخواهد داشت.

دعاي خالصانه

با عنايت به اين که معتکفين گرا‌مي در اين ايام از فيوضات معنوي سرچشمه ناب معرفت الهي سيراب ‌مي‌شوند از همه اين عزيزان تقاضا ‌مي‌شود جهت استفاده بيشتر ازاين فضاي عرفاني و روحيات بالاي معنوي تحصيل شده از برکات ايام اعتکاف، دعاي خالصانه و خاضعانه براي تعجيل در ظهور آقا امام زمان عجل‌‌الله تعالي فرجه‌الشريف، سلامتي و دوام عمر پر برکت براي مقام عظماي ولايت حضرت آيت الله خامنه‌اي، افزايش عزت و اقتدار نظام مقدس جمهوري اسلا‌مي در عرصه‌هاي بين المللي و همچنين نزول برکات و نعمات آسماني از درگاه حق باري تعالي مسئلت نمايد. ا‌ميد است مورد اجابت واقع شود.

 

شنبه 19 شهريور 1384 - 17:5


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری