دوشنبه 5 خرداد 1399 - 20:55
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

محمد عبدالهادي

 

دو هزار نشريه جوان حاصل كار دوهزار هسته فرهنگي

 

طرح بوستان انديشه جوان چيست و آيا پيش از اين، اين نوع فعاليت‌ها در سازمان تبليغات اسلامي انجام مي‌شد يا خير؟

فعاليت‌هاي تابستاني سازمان در سال جاري با رويكرد جديدي تنظيم و طراحي شده و اين رويكرد نگاه به برنامه‌هاي اوقات فراغت به عنوان يك برنامه مستمر در جهت پرورش، رشد و بالندگي و كادرسازي نيروهاي فرهنگي جوان است. در گذشته برنامه‌هاي اوقات فراغت سازمان كه در طول تابستان اجرا مي‌شد داراي نواقصي بود. از جمله اين نواقص عدم استمرار اين طرح بود. يك سري فعاليت‌هاي محتوايي و جمعي در طول تابستان صرفاً براي اوقات فراغت بود. بعد از پايان تعطيلات تابستان اين فعاليت‌ها هم منقطع مي‌شد و ديگر ارتباطي با جوانان و نوجواناني كه در طرح ما شركت مي‌كردند نداشتيم. پس عدم استمرار نقصي بود در گذشته در فعاليت‌هاي فراغتي. و نقص دوم محدوده سني گروه‌هاي هدف بود. هم اكنون بيشتر هدف ما جذب گروه‌هاي سني بين 15 تا 20 سال است در حالي كه در طرح‌هاي فراغتي در گذشته ما معمولاً گروه‌هاي پايين‌تر از اين مقطع را جمع مي‌كرديم كه اين نقصي براي فعاليت‌هاي فراغتي بود. محتوا هم محتواي برنامه‌ريزي شده بود و هدفمندي شاخصي وجود نداشت. براي رفع اين نقص امسال طرح بوستان انديشه جوان را طراحي كرديم در قالب 2000 هسته فرهنگي 1000 برادران و 1000 خواهران از مقاطع سني 15 تا 20 سال. هر هسته در واقع حكم ngo و تشكل مردمي را ايفا مي‌كند و توسط خود افراد هسته اين فعاليت‌ها انجام مي‌شود. سعي كرديم كه كار گروهي را در اين هسته‌ها ارتقا دهيم به اين شكل كه يكي از اين افراد كه در هسته‌ها شركت مي‌كند به عنوان مسئول هسته، يكي ديگر به عنوان مسئول تبليغات، مسئول امور فرهنگي، ورزشي، پشتيباني، مديريت هسته‌هاي فرهنگي را به عهده دارند و فعاليت‌ها توسط خود آنها پيگيري و اجرا مي‌شود. برنامه‌ها از امسال شروع شده و برنامه‌هاي محتوايي يك جزوه‌اش از امسال تدوين و ارسال شده و برنامه‌هاي جنبي نيز شروع شده است. طرح‌هاي امسال كليد خورده است. به علت اين كه اين طرح رويكرد جديدي است ممكن است در مناطقي با مشكلاتي روبه‌رو باشد. ما بايد اين طرح را بررسي كنيم تا بعد از چند سال مشكلات ونواقص آن برطرف شود و خود را نشان دهد.

جوانان و نوجوانان طرح بوستان انديشه جوان از چه كساني تشكيل شده‌اند و نحوه عضويت آنها به چه صورت است؟

يكي از ويژگي‌هاي اين طرح اين است كه ما به سراغ جوان‌هايي مي‌رويم كه مي‌خواهند در اين هسته‌ها حضور داشته باشند. يعني ابتدا توسط دفاتر شهرستاني و روستايي كسي به عنوان رابط فرهنگي توسط روحانيون طرح هجرت انتخاب مي‌شود كه از مراكز فرهنگي و مذهبي منطقه انتخاب شده و معمولاً جواني كه نشاط و جنبش زيادي دارد به عنوان رابط فرهنگي انتخاب شده و با مشورت خود آنها تعدادي جوان انتخاب مي‌شوند. اين افراد بايد به لحاظ خصوصيات تحصيلي و فردي ويژگي‌هايي داشته باشند چون قرار است اين هسته‌ها بعدها به عنوان كادرهاي فرهنگي عمل كنند. حداقل 15 و حداكثر 30 نفر يك هسته را تشكيل مي‌دهند، و اين طور نيست كه ما اعلام كنيم و بيايند ثبت نام كنند. ما به صورت انتخابي براي تشكيل هسته‌هاي فرهنگي اقدام مي‌كنيم.

فعاليت‌ها و برنامه‌هاي هسته‌هاي فرهنگي جوانان به چه ترتيب است؟

برنامه‌هاي محتوايي هسته‌هاي فرهنگي در موضوعات متنوع سياسي، فرهنگي و اجتماعي تبيين شده و به صورت گفتمان، جلسات پرسش و پاسخ و كار گروه‌هاي آموزشي در حدود صدهزار ساعت براي اين هسته‌ها ارائه مي‌شود. موضوعاتي كه چالش‌هاي فراروي نسل جوان است و جوانان با اين موضوعات روبه‌رو هستند، جوان و هدف زندگي، جوان و هويت ملي و ديني، جوان و برنامه‌ريزي، جوان و مد و مدگرايي، جوان و معنويت، موضوعاتي از اين قبيل در اين هسته‌ها است. به صورت تريبون آزاد جوان‌ها موضوعات خود را بيان كرده و در پايان كار اين دوره‌ها در فصل تابستان ماحصل و نتايج اين بحث‌ها و گفتگوهاي ارائه شده و همين‌طور آفريده‌هاي فكري و هنري خود جوانان و نوجوانان كه در هسته‌هاي فرهنگي شركت كرده‌اند در قالب نشريه‌اي به عنوان نشريه جوان منتشر مي‌شود. يعني ماحصل كار 2000 هسته‌هاي فرهنگي 2000 نشريه جوان خواهد بود كه برترين اين نشريات در يك جشنواره استاني معرفي خواهد شد و در شهريور ماه نيز در يك جشنواره سراسري و كشوري برترين‌هاي كشوري معرفي خواهد شد.

آيا فعاليت‌هاي هسته‌هاي فرهنگي جوانان با پايان فصل تابستان خاتمه مي‌يابد؟

خير، اين هسته‌ها با پايان فصل تابستان و تعطيلي مدارس كارشان پايان نمي‌پذيرد بلكه به صورت متناوب كارشان ادامه خواهد داشت. برنامه‌هاي ديگري براي اين هسته‌هاي فرهنگي پيش‌بيني شده است از قبيل: اردوهاي يك روزه اماكن زيارتي- سياحتي، موزه‌ها، آثار تاريخي و حضور و مشاركت در فعاليت‌هاي عمراني و امدادي و كشاورزي در مناطق روستايي، فعاليت‌هاي ورزشي با توجه به امكانات و مقتضيات هر منطقه، ديدار با چهره‌هاي علمي و هنري، فرهيختگان، جانبازان، خانواده‌هاي شهدا كه ديدار با آنان و حضور در محفل آنان مي‌تواند براي جوانان سازنده و الهام بخش باشد. همچنين برگزاري مراسم دعا، زيارت، نماز جماعت، آشنايي با پيشرفت‌هاي علمي فني و صنعتي كشور و منطقه، بازديد از طرح‌هاي بزرگ هر منطقه و ساير برنامه‌هاي جنبي كه توسط خود هسته‌ها با توجه به امكاناتي كه در منطقه وجود دارد طراحي شده است.
در پايان فعاليت‌هاي تابستاني، برگزيدگان اين هسته‌ها نيز در اردويي به نام نخبگان جوان به مدت يك هفته شركت خواهند كرد و برنامه‌هاي ويژه‌اي هم براي اين اردوه پيش‌بيني شده است.

در خصوص جشنواره فرهنگي مناديان وحدت توضيحاتي بفرماييد؟

از ديگر برنامه‌هايي كه براي فصل تابستان پيش‌بيني شده است كه توسط ستاد منطقه دو براي مناطق ويژه اجرا خواهد شد طرح جشنواره فرهنگي مناديان وحدت است. توجه داريد كه يكي از برنامه‌هايي كه در رشد و شكوفايي شخصيت و استعدادهاي نهفته جوانان و نوجوانان ما و همين طور پركردن اوقات فراغت آنها نقش بسزايي دارد استفاده از ابزار هنر است براي تقويت اين باور و تعميق ارزش‌هاي ديني و ملي و همين‌طور آموزش مهارت‌هاي اجتماعي و فردي. در واقع هنر وسيله و ابزاري است كه براي كارهاي تربيتي و فرهنگي از اين ابزار مهم بهره مي‌گيريم. از طرف ديگر امسال به عنوان سال مشاركت عمومي و همبستگي ملي از سوي مقام معظم رهبري نامگذاري شد. ما سعي كرديم در مناطق ويژه در مناطقي كه برادران اهل سنت و شيعه كنار هم زندگي مي‌كنند براي تحقق اين شعار گامي برداريم. جشنواره فرهنگي- هنري مناديان وحدت را براي اين مناطق طراحي كرديم. اين جشنواره در 6 رشته بين جوانان و نوجوانان شيعه و سني در مقاطع سني بين 15 تا 25 سال اجرا خواهد شد. رشته‌هايي كه در اين جشنواره به مسابقه گذاشته مي‌شود طراحي و نقاشي با موضوعات قرآني، خطاطي و خوشنويسي با استفاده از اشعار، آيات، احاديث و سخنان بزرگان پيرامون وحدت و همبستگي ملي است، سرود با موضوع وحدت و همبستگي ملي، تواشيح پيرامون شخصيت پيامبر اكرم و ائمه معصومين، حفظ موضوعي قرآن با محوريت همبستگي ملي و مشاركت عمومي و همچنين تئاتر با اين موضوع محوري كه اشاره شد. اين جشنواره در ادامه مرحله شهرستاني و استاني برگزار مي‌شود. از برگزيدگان استاني در يك گردهمايي سراسري تجليل مي‌شود.

از جمله فعاليت‌هايي كه براي مناطق سني‌نشين طراحي شده طرح اردوهاي سراسري جوانه‌هاي وحدت است كه هفدهمين دوره اين اردوها برگزار مي‌شود. حدود 5 هزار نفر از برگزيدگان برنامه‌هاي فراغتي ما در مناطق ستاد منطقه دو در اردوهاي جوانه‌هاي وحدت شركت مي‌كنند با هدف تقريب همبستگي و همدلي بين جوانان شيعه و سني. اين مطالب ياد شده،كليات برنامه‌هاي معاونت فرهنگي سازمان در سال 84 است.

طرح استقرار روحانيون چه طرحي است و روحانيون مستقر اين طرح چه وظايفي را برعهده دارند؟

يكي از طرح‌هايي كه پيشينه قابل توجهي در سازمان دارد و از طرح‌هاي مفيد و ارزنده‌اي است كه سال‌ها در حال اجرا است طرح روحانيون مستقر است. ما به منظور اجراي شعار عدالت اسلامي در بعد فرهنگي‌اش اين طرح را در سازمان طراحي كرديم كه با استقرار 70 نفر روحاني از حدود سال 70 شروع شد. هم‌اكنون 1000 نفر از اين روحانيون در روستاها مستقر و مشغول هستند. گفتني است حدود 1500 نفر نيز در قالب طرح هجرت وجود دارند كه استقرار آنها با همكاري سازمان و با الهام از اين طرح استقرار، طراحي و به مرحله اجرا گذاشته شده است. يعني حدود 2500 نفر روحاني در مناطق روستايي استقرار پيدا كرده و مشغول هستند. حضور آنها در اين مناطق در عرصه‌هاي مختلف بسيار موثر بوده است. اين روحانيون در عرصه‌هاي مختلف هم در تقويت و تعميق ارزش‌هاي ديني، باورهاي ديني، آشنايي با مباني اسلامي و هم در جهت كاهش ناهنجاري‌هاي اجتماعي، آسيب‌هاي اجتماعي بسيار مؤثر بوده‌اند. جالب است بدانيد براساس آماري كه اعلام كرده‌اند در اين مناطق آمار معتادين بسيار كاهش پيدا كرده است. اين، نقش ارزنده يك روحاني و همين طور تعاليم ديني را در مقابله با آسيب‌هاي اجتماعي نشان مي‌دهد. علاوه بر اين، روحانيون به عنوان مرجع مردمي كه در آن مناطق حضور دارند عمل مي‌كنند، حتي در كارهاي عام‌المنفعه، در كارهاي عمراني و در ساخت مراكز فرهنگي؛ به گونه‌اي كه تعداد زيادي مسجد توسط همين روحانيون مستقر ساخته شده است. برنامه‌هايي داريم كه طرح را مورد بازبيني و بازنگري قرار دهيم و نقاط ضعف و قوت طرح را بررسي كنيم و بعد از گذشت 14 سال يك چكاب و يك بررسي در طرح داشته باشيم و نهايتاً به كارآمدي و كاركرد اين طرح كمك كنيم.

گردهمايي سفيران نور چه برنامه هايي دارد و چه اهدافي را دنبال مي‌كند؟

با عنوان همايش سفيران نور، همايش دو روزه‌اي را درباغ سبز كرج انجام داده‌ايم. مسئولين طرح استقرار در سراسر كشور به اين گردهمايي دعوت شده‌اند. همين طور مبلغين برتر در حوزه استقرار يعني از هر استان يك روحاني با اين شاخصه‌هايي كه قبلاً اعلام شده و آنهايي كه در اين حوزه كارها كار چشمگيري داشته‌اند و به عنوان روحاني نمونه انتخاب شده‌اند حضور دارند و در غالب 5 كار گروه به بررسي اين طرح خواهند پرداخت، كارگروه فرهنگي، آموزشي، منشور تبليغ ، تبليغ در مناطق ويژه، پشتيباني. ماحصل بحث‌هايي كه در اين كار گروه‌ها اعلام شد انشاء الله به بهينه‌سازي و كارآمدي بيشتر طرح منجر خواهد شد.

علاوه بر اين در اين گردهمايي از برترين‌هاي تبليغ در حوزه استقرار تجليل شده و 30 نفر از آنهايي كه در حوزه استقرار به عنوان مبلغ نمونه شناخته شده‌اند در اين گردهمايي معرفي گرديده و از تلاش‌هاي آنها تقدير مي‌شود.

در پايان نقطه‌نظرات خودتان را در رابطه با سايت سازمان و نشريه بشري بفرماييد؟

سايت سازمان و همچنين نشريه بشري دو ضرورت بود كه جاي خالي آن بسيار در سازمان به چشم مي‌خورد. با همكاري مسئولين روابط‌عمومي و جواناني كه در آنجا مشغول به كار هستند اين جاي خالي و خلاء در سازمان پر شده است و با تنوع خبر، مقاله، مصاحبه، گزارش و عكس در سايت، اطلاع رساني و ارتباط بسيار خوبي انتقال پيدا كرده است و همچنين است نشريه بشري كه هر ماه با محتوايي بهتر از ماه ديگر منتشر مي‌شود. سياست سازمان رويكرد به ارتباطات است كه امر تبليغ و اطلاع‌رساني ديني، فرهنگي و هنري را در پي خواهد داشت و اين امر با تلاش شما جوان‌ها و همچنين كمك‌هاي همه مجموعه سازمان به تحقق خواهد پيوست.

 

 

يكشنبه 26 تير 1384 - 16:28


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر