چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 2:57
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

آرام

 

گفتگوهايي درخصوص اولين جشنواره و نمايشگاه كتاب دين

 

دكترغلامحسين ديناني:

عرفان به هيچ عنوان ضد عقل نيست

دكترغلامحسين ديناني مؤلف برگزيده جشنواره كتاب دين در موضوع عرفان به‌خاطر تاليف كتاب «دفتر عقل و آيت عشق»،‌ پس از دريافت جايزه جشنواره براي حاضران در مراسم صحبت كوتاهي ايراد كرد كه در ذيل مي‌خوانيد:

اجازه بدهيد در ارتباط با كتابم كه در 3 جلد به سمع و نظر شما رسيد به‌نام «دفتر عقل و آيت عشق» صحبت كنم. همانگونه كه از نام كتاب مشخص است از شعر حضرت حافظ الهام گرفته شده است. انتخاب اين نام به اين دليل بوده است كه حافظ در شعري مي‌فرمايد:

اي كه از دفتر عقل آيت عشق آموزي/ترسم اين نكته به‌‌تحقيق نداني دانست
كه گفته مي‌شود پاسخي بر كتاب ابن‌سينا است. اگر منظور اين بيت ابن سينا باشد معني‌اش اين است كه مگر ابن‌سينا چيزي از عشق مي‌توانسته بفهمد. ابن سينا رهبر عقلانيت فرهنگ اسلامي‌است و به عنوان فيلسوفي بزرگ كه واقعاً در عقلانيت، بزرگ است سهمي از دفتر عشق دارد يا نه؟

من شك دارم منظور حافظ از اين بيت، ابن‌سينا باشد؛ چون ابن‌سينا همانطور كه اهل عقل است اهل عشق نيز است. او كتابي در باب عشق دارد و نمط نهم كتاب الاشارات و التنبيهات كه كتاب معروف فلسفي است در باب عرفان است. من نمي‌خواهم در ارتباط با نمط نهم صحبت كنم، اما جمله‌اي را مي‌خواهم بيان كنم، امام فخررازي كه متكلم بزرگ اشعري است شرحي در باب الاشارات دارد. سعي او اين بوده است كه از (باء) بسم‌الله تاء تمت اشكالاتي بر ابن‌سينا بگيرد، تا جايي كه يكي از بزرگان درباره شرح امام فخررازي مي‌گويد: «اين شرح نيست، اين جرح است!»

 به اعتقاد من يكي از بهترين صحنه‌هاي تقابل فكري فرهنگ اسلامي همين شرح الاشارات است. يكي از تيزهوش‌ترين انسان‌‌‌هاي ضد فلسفي به ابن‌سينا اشكال كرده و يكي از تيزهوش‌ترين انسان‌هاي مدافع فلسفه در جهان اسلام مثل خواجه نصيرطوسي از ابن‌سينا دفاع كرده است. برابري اين دو بزرگ بسيار خواندني و شنيدني است- اين نبرد بين دو متفكر بزرگ كه هنوز هم از بزرگان فلسفه و كلام اسلامي شناخته مي‌شوند.

اين همه مقدمه بود. همين فخررازي كه تمام كوشش او اين بوده است كه حتي يك حرف ابن‌سينا را بدون اشكال نگذارد، در شرح نمط نهم الاشارات مي‌گويد: تاكنون هيچ كس و هيچ فيلسوفي مانند ابن‌سينا نتوانسته است ماهيت عرفان علما را بدان‌گونه كه ابن‌سينا بيان كرده است بيان كند. يعني ابن‌سينا از روي تفنن عرفان ننوشته است. ابن‌سينا همانطور كه يك فيلسوف و رهبر عقلانيت فرهنگي ما است يك عارف قلندر شيواي تمام‌عيار است و دقيقاً اهل عشق است و من نشان دادم چگونه اهل عشق است و با سند نشان دادم، نه اينكه ادعا كنم. من با اين 3‌جلد كتاب خواستم به يك افسانه خاتمه بدهم؛ افسانه‌اي كه مي‌گويد عرفان ضد عقل است، گفته‌ام كه عرفان به هيچ عنوان ضد عقل نيست و 3 جلد كتاب من عكس اين موضوع را بيان مي‌كند.

 


داوود ميرزايي مقدم، مديراجرائي نمايشگاه و جشنواره كتاب دين:

بيش از 130 ناشر كتب ديني در نمايشگاه كتاب دين شركت كردند

هر طور شده، به هر زحمت مديراجرائي نمايشگاه را پيدا مي‌كنيم. البته دسترسي به او آسان است اما گرفتن وقت از او چندان ساده نيست. سؤالات ما بيشتر پيرامون مسائل داخلي نمايشگاه و اطلاع‌رساني و چارت تشكيلاتي و برنامه‌‌هاي جنبي است كه به‌نحو روشن پاسخ مي‌دهد:

تبليغات و اطلاع‌رساني:

در مجموع براي اين نمايشگاه 97 غرفه در نظر گرفتيم كه برخي از آن‌ها گنجايش 2 انتشارات را داشت. بيش از 130 ناشر رده بزرگسالان و كودكان و نوجوانان براي ارائه آثار خود دعوت شده‌اند كه ظرفيت پذيرايي بيش از آن را هم داشته‌ايم.

اطلاع‌رساني نمايشگاه از طريق مطبوعات و صداوسيما و تبليغات شهري انجام شده كه موارد زير را در بر مي‌گيرد:

-پخش تيزر تلويزيوني با همكاري روابط‌عمومي و صداوسيماي جمهوري اسلامي كه در اين خصوص ملاقاتي نيز با رئيس محترم صداوسيما داشته‌ايم.
- چاپ پوستر ويژه و توزيع آن در سراسر كشور
- چاپ سيلك و بنر در نقاط مختلف تهران و ميادين
- برگزاري كنفرانس مطبوعاتي با همكاري روابط‌عمومي
- درج popup ويژه در سايت بازتاب و ايرنا

 

نمايشگاه و جشنواره:

برنامه‌هاي جنبي نمايشگاه كتاب دين در دو بخش:
1- كودكان و نوجوانان
2- بزرگسالان
به شرح ذيل برگزار مي‌گردد:
1. مبادله كتاب نو و كهنه ويژه كودكان و نوجوانان
2. اعطاي مدال به كتابخوانان برتر
3. اجراي برنامه«چيه و چرا» ويژه كودكان و برنامه كتاب دين با همكاري شبكه پنج صداوسيما
برنامه مهم ما ويژه بزرگسالان، جشنواره كتاب دين بود كه روز پنج‌شنبه 15 بهمن‌ماه از ساعت 19 تا 22 با حضور وزير محترم فرهنگ و ارشاد اسلامي و رياست محترم سازمان تبليغات اسلامي برگزار شد. در اين مراسم از مؤلفين برتر تقدير و تجليل به عمل آمد و فيلم زندگي اين مؤلفان نيز پخش شده و لوح تقديري از سوي رياست محترم سازمان به آنان اهدا گرديد.حجت‌الاسلام محمدعلي زائري نويسنده و روزنامه‌نگار:

متأسفانه اين واقعيت وجود دارد كه كيفيت آثار ديني نسبت به كميت آن‌ها بسيار عقب است

محمد‌علي زائري را اهالي هنر و مطبوعات عموماً مي‌شناسند. روز برگزاري جشنواره در نمايشگاه بوديم كه او در حال بازديد از نمايشگاه ديديم. فرصت را غنيمت دانسته و گفتگويي كوتاه با او انجام داديم، آنچه مي‌خوانيد حاصل اين گفتگو است:

در ارتباط با ضرورت برگزاري نمايشگاه كتاب دين توضيحاتي بفرماييد.

اينگونه جشنواره‌ها دو كاركرد عمده دارند، اول تحرك و جرياني است كه در نشر ايجاد مي‌كند و هواي تازه‌اي به نشر دميده مي‌شود، و كاركرد بعدي ايجاد دسترسي مخاطب به محصولات فرهنگي است كه اين اصل تاثير دو جانبه دارد: يكي حمايت از مصرف كننده و ديگر حمايت از توليد‌كننده محصولات فرهنگي است. طبعاً هرچه براي اين جشنواره‌ها تبليغات بيشتري صورت بگيرد آثار حاصله بيشتر در راستاي اهداف اوليه واقع خواهد شد.

 

لطفاً‌ كمي در ارتباط با كيفيت آثار ديني براي ما صحبت بفرماييد.

از سال‌هاي پيش از انقلاب بسياري از صاحب‌نظران گلايه‌‌هايي را مطرح نمودند ولي متأسفانه اين واقعيت وجود دارد كه كيفيت آثار ديني نسبت به كميت آن‌ها بسيار عقب است. البته نبايد از حق گذشت كه در اين سال‌ها بسياري از اينگونه آثار قابل تعمق بوده‌اند شايد اين اتفاق در بسياري از حوزه‌ها نيز افتاده است ولي در حوزه دين به دو دليل بسيار چشمگير است. ابتدا اينكه در بسياري از عرصه‌ها مراقباني دارند كه اجازه نمي‌دهند هر مطلبي براحتي منتشر شود و دليل دوم در اين حوزه حساسيت بسيار بالا است. بعنوان مثال در حوزه علوم فني اگر كتابي با اطلاعات نادرست چاپ شود به هيچ عنوان بر پيكره اين فن خللي وارد نمي‌شود ولي در حوزه‌هاي فكري و معارف الهي و مذهبي طبيعتاً نشر و عرضه آثار نامناسب زمينه بعضي انحرافات ذهني را ايجاد خواهد نمود.

 

چه تمهيداتي بايد در نظر گرفت تا آثار ديني انتشار يافته مورد استقبال جوانان قرار گيرد؟

ارتباط با مخاطب يكسري قواعدي دارد كه اين قاعده در همه‌جا صادق است و نمي‌توان اين قاعده را يك رابطه ظرف و مظروفي صرف در نظر گرفت. طبيعتاً‌ يك جاهايي مظروف، ظرف را تعريف مي‌كند ولي واقعيت اين است كه بسياري از آثار ديني فرم و شكل مناسبي ندارد. بخش عمده‌اي در دسترس مخاطب قرار نمي‌گيرد و بخش عمده‌تر محتواي مناسبي براي ارتباط با مخاطب ندارند، در حالي كه در كشور ما عطش بسيار زيادي نسبت به محتواي كانتكس ديني وجود دارد به شرطي كه با عرضه مناسب به دست مخاطب برسد.

 

 

نظر خود را در ارتباط با نمايشگاه و استقبال ناشران و بازديدكنندگان بفرماييد.

من معمولاً‌ قبل از اينكه نسبت به كيفيت و نتيجه بخواهم فكر بكنم يا ارزيابي نمايم به اين فكر مي‌كنم كه بزرگترين اتفاق برپايي نمايشگاه كتاب دين است. اينكه اين جشنواره و نمايشگاه ايجاد شد بسيار بايد خوشحال بود زيرا اين كار بسيار بسيار بزرگ و ارزشمند بود كه بايد به دست‌اندركاران و كساني كه در اين حوزه فعاليت مي‌نمايند تبريك گفت چرا كه اين آغاز كار است و بايد قدم به قدم پيش برود تا به سر منزل مقصود برسد؛ البته اين كار تجربه اول بوده و طبعاً داراي مشكلات عديده‌اي است كه بايد به مرور برطرف شود.

 

آقاي زائري كمي هم از فعاليت‌هاي فكري و قلمي خودتان برايمان بگوييد.

عمده فعاليت من روزنامه‌نگاري و تأليف است و آخرين اثر من خبرنگار بدون مرز بود. اين اثر مجموعه‌اي از احاديث است كه به بررسي موضوعات و مسائل اجتماعي و فرهنگي مي‌پردازد و چندين كتاب در حال چاپ دارم كه عبارت است از ذوالفقار، كتاب انقلاب.

 

 


فهيمه محبي مدير انتشارات محبي:

انتشارات ما هيچ فروشي ندارد

انتشارات محبي با نام شهيد سعيد محبي مزين شده است و فهيمه محبي مادر شهيد مسئوليت آن را بر عهده دارد. وي مي‌گويد: در سال 1363 بر اساس نصايح همسر و گفته‌هاي فرزند شهيدم از خواب غفلت بيدار شده و پس از آنكه متوجه شدم دايره‌المعارف تشيع در آستانه تعطيلي قرار دارد با فروش منزل مسكوني خود جلد سوم دايره‌المعارف را منتشر كرده و تا امروز 10 جلد از آن را به دست نشر سپرده‌ام. با وي گفتگوي كوتاهي انجام داده‌ايم كه با هم مي‌خوانيم:

 

تعامل شما با نويسندگان چگونه است؟

در سال‌هاي گذشته هر هفته با مؤلفين جلسه داشتيم ولي در حال حاضر بعلت نداشتن شرايط مالي خوب، اين جلسات به ماهي يك بار رسيده يعني از مستحبات زديم تا به واجبات برسيم.

 

وضعيت فروش كتب شما چگونه است؟

انتشارات ما هيچ فروشي ندارد مگر خريد‌هاي وزارت ارشاد و نمايشگاه‌هايي كه هرچند مدت يكبار برگزار مي‌شود. البته عدم توانايي من در پخش كتب را مي‌توان عامل اصلي دانست.

 

تعدادي از كتب منتشره موسسه خود را نام ببريد.

اشراق سهروردي، نور در حكمت، رمز و رموز اعداد و چندين جلد كتاب در ارتباط با جنگ منتشر نموده‌ايم، ولي فعاليت اصلي ما دايره‌المعارف تشيع است.

 

 

آخرين فعاليت موسسه‌تان چيست؟

جلد 10 دايره‌المعارف تشيع در حال چاپ است و جلد 11 دايره المعارف نيز انشاءالله در ارديبهشت ماه سال آينده آماده ارائه به علاقه‌مندان خواهد بود.

 

دايره المعارف تشيع از چه سالي تأسيس شده و كمي در ارتباط با سابقه و شيوه فعاليت اين موسسه توضيح دهيد.

اين دايره‌المعارف از سال 1360 براي انجام يك كار فرهنگي تاسيس شد ولي من از سال 1369 اداره داخلي آن را به عهده گرفتم و اعتبار لازم را براي تهيه مقالات و سپس تهيه كاغذ چاپ و نشر، از اموال موروثي شهيد محبي و اموال خود تأمين و پرداخت كرده‌ام.

 

 

چه انگيزه‌اي باعث شد به كار انتشارات روي بياوريد؟

براي آشنايي مردم با فرهنگ و تمدن شيعي و افكار و آثار تشيع بايد دايره‌المعارف تشيع در اختيار آنان قرار بگيرد و همچنين براي تعميم فرهنگ ديني در جامعه، ترويج كتاب خواني و مطالعه در اقشار مختلف مردم به ويژه كودكان، ضروريست كه اين امر با برنامه‌ريزي منظم انجام پذيرد.

 

 


عبدالحسين شهيدي(مولف):

سعي كنيم كتاب‌هايي را كه نسل امروز مي‌خواهد به آنان عرضه كنيم

عبدالحسين صالحي شهيدي مؤلف كتاب فهرست تاريخ حوزه مي‌باشد كه هدف خود را از تأليف اين كتاب نشان دادن عمق فعاليت فلاسفه شيعه مي‌داند.

 

شرايط حال حاضر كتب ديني چگونه است؟

كتاب‌هاي منتشره در حال حاضر بصورت آكادميك نيست كه بتوان بعنوان مرجع مناسبي به آن رجوع نمود، با اين حال مراكز دايره المعارف‌هايي كه بعد از انقلاب اسلامي تأسيس شد موجب افتخار است؛ مراكزي مثل دايره المعارف بزرگ اسلامي، دايره‌المعارف تشيع و دايره‌المعارف ايران اسلام. در گذشته وقتي با دانشمندان كشورهاي ديگر ملاقات مي‌نموديم هيچ مرجعي يا دايره المعارفي براي ارائه نبود كه به حمدالله توانسته‌ايم امروزه به اين موفقيت دست پيدا كنيم.

 

به نظر شما چه فعاليتي بايد انجام شود تا كتب دين به سوي آكادميك شدن برود؟

با تاسيس مراكز علمي مذهبي، با در اختيار داشتن بودجه مناسب و برنامه‌ريزي صحيح مي‌توان به اين مهم دست يافت.

 

به نظر شما جشنواره كتاب دين تا چه اندازه مي‌تواند موجب بهبود وضعيت تأليف كتاب‌هاي ديني شود؟

به نظر من برگزاري جشنواره‌ها و نمايشگاه‌هاي كتب ديني تأثيرگذار است ولي نمي‌تواند تغيير عمده‌اي را در جامعه ايجاد كند چرا كه ما بايد كاري انجام دهيم كه كتب تأليف شده به سبكي باشد كه مورد توجه خواننده قرار گيرد بعنوان مثال بارها اتفاق افتاده است كه كتابي را بدست مي‌گيرم ولي بعلت خشك بودن مطالب آن بعد از خواندن چند صفحه آن را كنار مي‌گذارم. بياييم با ايجاد مراكز علمي و پژوهشي سعي كنيم كتبي را كه نسل امروز مي‌خواهد به آنان عرضه كنيم.

 

 


يوسفي مدير انتشارات احسان:

بعضي از مؤلفين توقع دريافت هزينه‌هاي بيشتري دارند

انتشارات احسان از سال 65 فعاليت خود را آغاز نموده است و تا به حال 500 عنوان كتاب درحوزه دين به چاپ رسانده است. با يوسفي مديرمسئول آن گفتگوي كوتاهي انجام داده‌ايم كه باهم مي‌خوانيم.

 

چه انگيزه‌اي باعث شد كه دست به انتشار كتاب ديني بزنيد و به كدام موضوعات علاقه داريد؟

بعلت تولد در خانواده‌اي مذهبي و علاقه وافري كه به قرآن داشتم، تصميم گرفتم در حوزه كتب ديني فعاليت خود را شروع كنم و با توجه به همان علايق باطني در حوزه تفاسير قرآن، سيره و علوم قرآني و مسائل عقيدتي به تلاش خود ادامه مي‌دهم.

 

 

با نويسندگان آثار دين چگونه تعامل داريد؟

عموماً قبل از انتشار آثار نويسندگان مشكلي وجود ندارد ولي بعد از چاپ و پخش، تعدادي از آنان توقع دريافت هزينه‌هاي بيشتري را دارند كه البته اين موضوع در مورد معدودي صورت گرفته است. من حيث المجموع ما با مولفين و نويسندگان اين گونه كتب مشكلي نداشتيم و تا بحال كه نزديك به 17 سال است در اين حوزه فعاليت مي‌نماييم تعدادي از اساتيد حوزه و دانشگاه با ماهمكاري مي‌نمايند.

 

كدام اثر ديني شما مورد استقبال قرار گرفته است؟

سيره پيامبران و بزرگان، تفسير نور(دكترمصطفي خرم دل)، قرآن‌شناسي تأليف احمديان و داستان پيامبران نوشته دكتر ابراهيمي آثاري هستند كه مورد توجه و استقبال مخاطبان قرار گرفته‌اند.

 

كدام اثر شما مورد استقبال قرار نگرفته است؟

 ازكتاب شاعران كُرد از اين انتشارات استقبال خوبي نشد علت آن نيز اين بود كه سندي وجود نداشت كه صحت مطالب كتاب را اثبات كند. مخاطبان بدنبال كتابي هستند كه صحت مطالب آن ثابت شود.

 

پيشنهاد شما جهت بهتر شدن وضعيت نشر كتب ديني چيست؟

به اعتقاد من ابتدا بايد زمينه جهت تبليغ كتب ديني در رسانه‌ها فراهم شود، در مرحله بعد بحث اعتقادي است؛ چه كساني كه مي‌نويسند و چه ما كه مسئوليت انتشار كتب ديني را بر عهده داريم بايد تلاش كنيم افكار اسلامي فقط در كتاب‌ها نباشد و رعايت سيره امامان را مدنظر قرار دهيم و مسئولين نيز با دادن امكانات مناسب زمينه شكوفايي استعدادها را فراهم نمايند.

 

 


نادر قدياني مدير انتشارات قدياني:

مسئوليت در حوزه دين بسيار سنگين است

نادر قدياني مدير مسئول انتشارات قدياني كه آرم و نام كتاب‌هاي آن بنام بنفشه شناخته مي‌شود با دو عنوان كتاب در سال 55 شروع بكار نمود. سپس بعد از 6سال توقف در كار انتشار در سال 1361 فعاليت مجدد خود رادر زمينه انتشار كتاب از سر گرفت و تا به حال 850 عنوان كتاب چاپ نموده و صاحب جوايز متعددي شده است.

 

نظرتان در مورد جشنواره كتاب دين چيست؟

اين جشنواره و نمايشگاه حركت خوب و مباركي است كه به همت سازمان تبليغات اسلامي انجام شده و به نظر من بايد سال‌ها پيش اين حركت صورت مي‌گرفت. با توجه به اسلامي بودن كشور ما در حال حاضر انتشار كتاب‌هاي دين رتبه اول را داراست و اين نشان از علاقه مردم ما است و وظيفه‌اي كه پس از اين حركت بر دوش ما ناشران قرار مي‌گيرد بسيار سنگين مي‌شود و اميدوار هستيم با ايجاد رقابت سالم ميان ناشران بتوانيم در سال‌هاي آينده شاهد آثار بهتري باشيم.

 

وضعيت انتشار آثار ديني را طي دوران پس از پيروزي انقلاب اسلامي چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟

در سال‌هاي قبل از انقلاب بعلت اندك بودن تعداد ناشران ديني آثار منتشر شده نمايان‌تر بود و بعد از انقلاب حتي در سال‌هاي ابتداي انقلاب تعداد كتب ديني تا 80% صنعت نشر را به خود اختصاص داد. در سال‌هاي اخير نيز در مسائل هنر و گرافيك كمي نسبت به كتب غيرديني عقب مانده‌اند كه مي‌توان با پژوهش اين مسئله را نيز جبران نمود.

 

با نويسندگان آثار ديني چگونه تعامل داريد آيا از وضعيت كنوني نشر راضي هستيد؟

تعدادي از مؤلفين هستند كه همه نوشته‌‌هاي خود را جهت انتشار به ما مي‌سپارند و با توجه به سابقه كار و تجربه آنان مشكلي با تأليفاتشان نداريم. تعدادي از مؤلفان هستند كه موضوع را ما به آنان مي‌دهيم تا با توجه به پژوهش‌هايي كه ما در موسسه خود انجام دهيم اثري را تأليف كنند.

 

پيشنهاد شما براي بهتر شدن وضعيت انتشار در حوزه كتب ديني چيست؟

به نظر من مسئولين، برپايي اين چنين جشنواره‌هايي را تشويق يك روزه مؤلفين و ناشران ندانند تا با حمايت مناسب جهت پربارتر شدن اينگونه كتاب‌ها فعاليت بيشتري انجام دهند.

 

آخرين فعاليت شما در حوزه كتاب‌هاي ديني چيست؟

كتاب پژوهشگران جوان بيشتر بدانند و 12 كتاب در دست فعاليت جهت انتشار داريم بنام‌هاي قصه‌‌هايي از قرآن و 14 حكايت از 14 معصوم در حوزه كتاب‌هاي كودك.

 

مشكلات نشر در حوزه دين كدام است؟

من تا امروز 70 عنوان كتاب در حوزه دين به چاپ رسانده‌ام. نويسنده‌اي كه بخواهد در اين حوزه مطلب بنويسد بايد شرايط زمان را درك نمايد، بايد كتاب داراي جذابيتي باشد كه جوان آن را بخواند. به نظر من احساس مسئوليت در حوزه دين بسيار مشكل است.

كدام اثر شما مورد استقبال عموم قرار گرفته است؟

اثرعلي موسوي گرمارودي، داستان پيامبران در دو جلد كه تا به امروز چاپ پانزدهم آن كه بالغ بر 120 هزار جلد مي‌باشد به فروش رسيده است و يوسف گم‌گشته نوشته خانم مژگان شيخي كه تا به امروز چاپ چهارم آن است و كتاب چهارده قصه و چهارده معصوم نوشته حسين ستاري با تصويرگري آقاي دادگر كه تا بحال 20 هزار نسخه از آن به چاپ رسيده است.

 


قلي‌زاده مسئول انتشارات باقرالعلوم:

مشكل اصلي همه ناشران كمبود كاغذ است

انتشارات باقرالعلوم، درخيابان ناصرخسرو، كوچه حاج نايب قرار دارد. محمدرضاعلي‌قلي‌زاده به اولين تماس من جواب مثبت داد و قرار مصاحبه را ساعت 9 صبح قرار داديم. وقتي وارد كوچه حاج نايب شدم اكثر مغازه‌هاي كتابفروشي بسته بود ولي وقتي به مغازه قلي‌زاده رسيدم نشان از آن داشت كه اين مغازه فاقد وسعتي است كه بتواند حداقل كركره خود را بالا ببرد. باب گفتگو را با آقاي قلي‌زاده در ارتباط با كار نشر شروع كردم. وي از سال 57 با كار نشر آشنا شده و در سال 59 فعاليت خود را بعنوان يك انتشاراتي آغاز كرده است و تا بحال 32 عنوان كتاب در حوزه قرآن، دعاهاي قرآني و ادبيات به بازار كتاب عرضه نموده است. اينك گفتگو با مسئول انتشارات باقرالعلوم:

 

انگيزه شما از اينكه وارد حوزه نشر كتاب ديني شديد چه بود؟

با توجه به آغاز توجه دوباره به قداست اسلامي در ايران و عطش فراوان مردم نسبت به كتب ديني و جو حاكم بر كشور تصميم گرفتم در خدمت فرهنگ و اشاعه فرهنگ ديني باشم.

 

مشكلات نشر در كشور چيست؟

همانطور كه مي‌دانيد مشكل اصلي همه ناشران كمبود كاغذ است. البته با توجه به اينكه ما فقط قرآن، نهج‌البلاغه و مفاتيح و صحيفه سجاديه منتشر مي‌كنيم مراحل كار به اينصورت است كه ابتدا از وزارت ارشاد مجوز مي‌گيريم و سپس از دارالقرآن الكريم تاييديه مي‌گيريم و پس از چاپ و صحافي مجدداً‌ 5 جلد از كار چاپ شده را به [دارالقرآن]سازمان تبليغات اسلامي مي‌دهيم كه اگر اشكال داشته باشد به ما مي‌گويند، ما آن را تصحيح مي‌كنيم و يك مشكل در حوزه نشر اين است كه در اين كار افراد سودجويي وجود دارند كه با اجاره كردن مجوزهاي ناشران و گرفتن سهم كاغذ آنان موجب ايجاد دردسر براي ناشران قديمي مي‌شوند.

 


محسن ميقاني قائم مقام موسسه انتشارات بعثت:

مسئله پخش و فروش عمده دغدغه ذهني ما است

انتشارات بعثت از سال 1346 توسط استاد فخرالدين حجازي نماينده دوره اول و دوم مجلس شوراي اسلامي، با هدف نشر آثار ديني و فرهنگي تأسيس شد كه امروز بعد از گذشت 37 سال همچنان بكار خود ادامه مي‌دهد، ولي از اساتيد بزرگي كه زماني بنيان‌گذار اين موسسه بودند خبري نيست. او با كسالت فراوان توانايي حضور در دفتر كار خود را ندارد. حجازي يكي از مبارزين عليه رژيم پهلوي بود كه هم اكنون حتي يادي هم از وي نمي‌شود. با نبود استاد گفتگوي كوتاهي با قائم مقام موسسه انتشارات بعثت محسن ميقاني ترتيب داده‌ايم كه در ذيل مي‌خوانيد:

وضعيت انتشار كتاب‌هاي ديني و فروش آن به چه صورت است؟

وضعيت مناسب نيست، هرچه كوشش مي‌كنيم تا بتوانيم وضعيت فروش را تغيير دهيم موفق نمي‌شويم. از جمله فعاليت‌هايي كه در اين حوزه انجام مي‌دهيم تجديد چاپ كتاب‌هاي پرفروش گذشته و نشر با موضوعات متنوع است اما هيچ موفقيتي بدست نياورده‌ايم.

 

معمولاً در چه موضوعاتي فعاليت مي‌كنيد؟

كتاب‌هايي در تفسير قرآن، احاديث در ارتباط با سخنان حضرت علي(ع)، توسعه اسلام در آفريقا، و نيز دعا‌هاي امامان را به چاپ رسانده‌ايم.

 

مشكلات موجود در نشر آثار ديني را بگوييد.

مشكلات عمده در فروش است اما مشكل مهم كاغذ هم وجود دارد ولي مسئله پخش و فروش عمده دغدغه ذهني ما است. با تلاش فراوان همه هزينه‌ها را نقداً‌ پرداخت مي‌كنيم. اما بازگشت سرمايه‌ها حتي به 2سال هم مي‌كشد.

 

كدام يك از آثار منتشره توسط موسسه شما مورد استقبال عمومي قرار گرفته است؟

كليه كتاب‌ها در ارتباط با روش‌هاي زن‌داري و شوهرداري نوشته طاري‌نژاد و استاد عباس علي محمودي و استاد فخرالدين حجازي چندين بار تجديد چاپ شده است و كتاب‌هاي حجت الاسلام صادق غفاري بسيار مورد توجه عموم مردم قرار گرفته است.

 

آخرين فعاليت موسسه انتشارات بعثت را بفرماييد.

كتابي با عنوان نقد به آموزش و پرورش است و محتواي آن در ارتباط با تجزيه و تحليل تبليغات بي‌ديني و سكولاريزم است كه توسط قدرت‌‌هاي خارجي به دانش‌آموزان تزريق مي‌شود و متذكر شدن اين نكته كه دين به رشد معنوي دانش‌آموزان مي‌‌انجامد. و يك كتابي به قطع جيبي با عنوان نقش نيت در تقرب به خدا كه نوشته عباسعلي محمودي است به چاپ رسانديم و بصورت رايگان در اختيار عموم قرار گرفت.

 

 

شهري مدير انتشارات نبأ:

اگر احساس وظيفه ديني خودمان نباشد هيچ انگيزه ديگري جهت نشر كتب ديني وجود ندارد

انتشارات نبأ تحت مديريت آقاي شهري است. او بعد از انقلاب اسلامي حدود 700 عنوان كتاب ديني منتشر نموده است كه 200 عنوان آن با نام و نشان انتشارات نبأ است. اولين كتاب انتشارات نبأ تحت عنوان توجيه براي نوجوانان و آخرين آن درآمدي به تاريخ قرآن و دايره المعارف است.

 

با چه انگيزه‌اي دست به انتشار آثار ديني مي‌زنيد و به كدام موضوعات علاقه بيشتري نشان مي‌دهيد؟

اگر از ديدگاه اقتصادي بخواهيم كار انتشار حوزه دين را نگاه كنيم اشتباه بزرگي كرده‌ايم. اگر ناشر خيلي هم زرنگ باشد كه بخواهد با دادن رنگ و بوي جذب كننده قصد انتشار كتاب‌هاي حوزه دين را داشته باشد وضعيت اقتصادي او كه زير خط فقر نباشد مطمئناً اطراف خط فقر است. پس اگر احساس وظيفه ديني و اعتقاد‌هاي ديني خودمان نباشد هيچ انگيزه ديگري جهت نشر كتب ديني وجود ندارد.

 

 

به كدام موضوعات علاقه بيشتري نشان مي‌دهيد؟

بحث اصلي موسسه ما قرآن و حديث و كتاب الله و عترت است.

 

مشكلات نشر در حوزه آثار ديني چيست؟

ما متأسفانه آنقدر درگير مسائل اقتصادي و اجرايي موسسه خودمان مي‌شويم كه نمي‌توانيم استراتژي اصلي خودمان را دنبال كنيم. موسسه ما در سال گذشته 12 عنوان در ارتباط با غدير منتشر كرد ولي امسال نتوانستيم حتي يك كتاب چاپ كنيم. از طرفي ما كار انتفاعي انجام نمي‌دهيم. ما مي‌خواهيم ارتباط مستقيم با مخاطب برقرار كنيم. در بسياري مواقع كتاب‌هايمان را رايگان در اختيار مخاطب قرار مي‌دهيم پس چگونه مي‌توانيم با قيمت كنوني كاغذ كتاب چاپ كنيم.

 

موضوعات مورد علاقه مخاطبان كتب ديني چگونه است؟

ببينيد ما بايد خودمان احساس نياز را در مخاطبين خودمان ايجاد كنيم تا در آينده نتيجه آن را ببينيم. بسياري از كارخانه‌‌هاي توليد لوازم صوتي مي‌آيند با تبليغات فراوان احساس نياز را در بيننده خود ايجاد مي‌كنند ولي ما تا بحال هيچ كاري انجام نداده‌ايم. البته نياز به ابعاد ديني در فطرت ما انسان‌ها وجود دارد ولي ما مي‌توانيم با نشان دادن ابعاد زيباتر مسائل تاثير فعاليت خودمان را بيشتر كنيم.

 

كدام اثر منتشره شما مورد استقبال مخاطبين قرار گرفته است؟

كتابي در مقطع دبيرستان نشر نموديم بنام غدير چشمه‌اي دركوير نوشته خانم مريم نوابي‌نژاد كه حتي ما شنيديم معلمي در يك شهرستان آن كتاب را سر كلاس درس تدريس مي‌كرده است.

 

تعامل شما با نويسندگان آثار ديني چگونه است؟

ما انتشاراتي هستيم كه خودمان موضوع را به مخاطب مي‌دهيم يعني موضوع را انتخاب، و رده سني كه مي‌خواهيم آن را مخاطب قرار دهيم گزينش مي‌كنيم و به نويسنده يا مولف مي‌گوييم، با اين هدف كار خود را شروع كرديم.

 

پيشنهاد شما براي مبتديان وضعيت انتشارات در حوزه دين چيست؟

ابتدا بايد مخاطبين خود را تعريف كنيم. بدانيم به مخاطب چه مي‌خواهيم بگوييم و در هر اثر بايد حداكثر يك يا دو پيام را برسانيم. نياييم ده‌ها پيام را در كتاب بگنجانيم و اصلاً متوجه نشويم كدام پيام هدف اصلي ما بوده است.

 

 


جواد شفيع‌نيا مدير انتشارات استقلال

فروش كتاب‌هاي ديني روز به روز به‌سوي اضمحلال است

مديرمسئول نشر استقلال از سال 61 وارد كار نشر شده است و از سال 63 اولين كتاب خود را منتشر نموده است. وي در حال حاضر در كوچه حاج‌نايب ناصرخسرو مشغول فروش كتاب‌هاي ديني و دعا‌هاي جيبي است. گفتگويي با او انجام داديم كه مي‌خوانيد.

 

اولين كتاب منتشرشده شما چيست؟

تنوير‌المقباس از تفسير‌هاي ابن عباس است.

 

انگيزه شما از نشر كتاب‌هاي ديني چيست؟

با توجه به علاقه فراواني كه به حوزه كتاب‌هاي ديني داشتم و ركود موجود زمان جنگ و همچنين دوره انقلاب مجالي براي كتاب‌هاي ديني نبود. بر اين اساس ابتدا با مبادله كتاب با كشور‌هاي عربي شروع كردم و كم‌كم تصميم به نشر كتاب گرفتم كه در سال 1363 شروع به انتشار كردم.

 

وضعيت فروش كتاب ديني چگونه است؟

فروش كتاب‌هاي ديني روز به روز بسوي اضمحلال است. اگر جامعه از لحاظ فكري آرامش داشته باشد و مردم شرايط مالي مناسب داشته باشند در نتيجه كتاب‌ها نيز فروش خوبي خواهند داشت.

 

 

موضوع مورد علاقه خوانندگان چيست و كتاب‌هاي پرفروش خود را بفرماييد؟

بيشتر كار ما در زمينه ادبيات عرب و زبان عربي است، بر همين اساس اطلاعات زيادي در ارتباط با كتاب‌هاي مورد علاقه مخاطبين در حوزه دين ندارم ولي كتاب شرح ابن عقيل و صرف و نحو مورد استقبال قرار گرفت.

 

مشكلات در حوزه نشر را بفرماييد؟

بايد خدمت شما عرض كنيم تعدادي از ناشران مشكلات نبود كاغذ را مدنظر قرار مي‌دهند اما من اين موضوع را نه رد مي‌كنم و نه قبول دارم. به نظر من مسئله اصلي فروش است، مشكلات مردم تاثير بسيار زيادي بر روي فروش كتاب‌ها مي‌گذارد و اجازه نمي‌دهد ما به سود برسيم تا به چاپ مجدد تشويق شويم.

 

 

چگونه با مؤلفين كتاب‌هاي ديني تعامل داريد؟

با مؤلفين رابطه خوبي داريم آنان نوشته‌‌هاي خود را به موسسه ما مي‌آورند و ما با توافق دوجانبه به نشر آثارشان مي‌پردازيم.

 

 

چه پيشنهادي براي بهتر شدن وضعيت نشر حوزه دين داريد؟

با نوشتن كتاب‌هاي ديني به زبان جوانان مي‌توان حركت‌هاي نو انجام داد و با تحقيق‌هاي فراوان آنچه كه مورد علاقه مخاطب مي‌باشد را پيدا كرد تا بتوان تحولي در اين حوزه بوجود آورد.

 


شمس فراهاني مدير و بنيان‌گذار انتشارات فراهاني و ناشر برگزيده جشنواره كتاب دين:

اين نمايشگاه حركت خوب و بزرگي بود كه صورت گرفت

شمس فراهاني مدير و بنيان‌گذار انتشارات فراهاني مي‌باشد. اين انتشارات از سال 1340 تاسيس شد و بيش از 500 عنوان كتاب در ارتباط با علوم قرآني منتشر نموده است. برگزيده‌ترين اثر اين موسسه از زبان ناشر، تفسير مجمع‌البيان تأليف مرحوم طبرسي است. انتشارات فراهاني به عنوان انتشارات برگزيده و خادم قرآن در سال 80 از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به مناسبت انتشار ترجمه عظيم تفسير مجمع البيان طبرسي شناخته شده است.

اين انتشارات همچنين در سال 81 و 82 به عنوان ناشر منتخب نمايشگاه بين‌المللي كتاب فاطمي كه از سوي شهرداري برگزار شد، انتخاب گرديده و امسال نيز از سوي سازمان تبليغات اسلامي در جشنواره كتاب دين برگزيده و معرفي شده است. انتشارات فراهاني از سال 1340 كه سال تأسيس آن مي‌باشد، تاكنون بيش از 500 عنوان كتاب مرجع شيعه را به چاپ رسانده است كه از جمله آن‌ها ترجمه تفسير عظيم مجمع البيان در 30 جلد و جلد 31 شامل شرح لغات تفسير مجمع البيان و توليد و تكثير cd اين تفسير با صوت القامدي و قابليت جستجوي كلمات مي‌باشد.

امكانات اين cd شامل دو ترجمه فارسي قرآن كريم 1- استاد آيتي 2- استاد فولادوند و ترجمه انگليسي متن قرآن كريم از استاد يوسف‌علي است.

به دنبال اين اثر فهرست موضوعي تفسير مجمع البيان ، شرح حال مرحوم طبرسي وقصه‌‌هاي قرآن كريم در مجمع البيان كه جلد آخر اين تفسير مي‌باشد نيز چاپ شده است.

براي جوانان، همين تفسير به صورت گزيده در 30 مجلد، قطع پالتويي و شكيل چاپ شده است. تا جوانان بتوانند از مفاهيم عاليه آن به راحتي استفاده كنند، مثلاً اگر در اصل تفسير چند قول آمده، يك قول برتر به انتخاب دكتر محمد بيستوني درج شده ومابقي حذف شده است.

هيئت پژوهش انتشارات :

1- كتاب «دكتر بيستوني»، نوشته خانم دكترفاطمه فراهاني
2- دكتر و پير، نوشته شهيد‌هاشمي‌نژاد، گروه پژوهشي روي اين كتاب كار كرده است و ويرايش جديد در سال 83 ارائه شده است، قيمت 2000 تومان، اين كتاب قبل از انقلاب 25 بار توسط انتشارات فراهاني چاپ شده است.
3- درسي كه حسين عليه‌السلام به انسان‌ها آموخت ، به قلم شهيد ‌هاشمي نژاد.
4- كليات كتاب مستطاب سرور العارفين، با ترجمه فارسي، در دعا و زيارات، چاپ 83 ، 554 صفحه ، قيمت 2000 تومان.
آثار در دست چاپ:
1- رشحات: مرحوم شاه آبادي استاد امام خميني (ره)
2- مفتاح الفلاح: شيخ بهايي
3- چاپ دوم كتاب امام علي عليه‌السلام صداي عدالت و انسانيت
4- حسن ‌‌عليه‌السلام كيست؟ مرحوم كمپاني
5- چاپ دوم، تفسير البيان جلد 1 و 30 كه به آن اشاره شد.
6- متن ترجمه كامل مكارم الاخلاق از شيخ طبرسي

انتشارات فراهاني حدود 100 عنوان كتاب در علوم قرآني و ادبيات ايران نيز در دست انتشارات دارد.

گفتگوي كوتاهي با آقاي فراهاني ترتيب داديم كه با هم مي‌خوانيم:

با چه انگيز‌ه‌اي وارد حوزه نشر كتاب‌هاي ديني شديد؟

از سال 1338 با ايجاد علاقه‌اي كه در من بود و كمك‌هاي پدرم شروع به فعاليت نمودم. من درس حوزه خواندم و در آن سال‌ها با علماي بسياري در ارتباط بودم و اين امر باعث ايجاد انگيزه در من شد.

لطفاً در ارتباط با بهترين اثر موسسه خود يعني تفسير مجمع‌البيان كه تأليف مرحوم طبرسي مي‌باشد توضيحاتي بفرماييد.

مرحوم طبرسي در قرن ششم زندگي مي‌كرده است. ماجراي ايجاد انگيزه در او براي نوشتن كتاب از اينجا آغاز شد كه علامه طبرسي دچار سكته مي‌شود و طبيبان تشخيص مي‌دهند كه طبرسي فوت نموده است. ايشان پس از خاكسپاري در عالم قبر زنده مي‌شود و نذر مي‌كند اگر نجات يافت تفسيري بر قرآن بنويسد كه همه فرقه‌‌هاي‌ اسلام آن را مورد قبول قرار دهند. به لطف پروردگار كفن دزدي مي‌آيد قبر آقا را مي‌شكافد از اين طريق طبرسي از قبر بيرون مي‌آيد و بعد از آن 30 سال زندگي كرد كه حاصل آن كتاب تفسير مجمع‌البيان بود كه براي اولين‌بار توسط موسسه فراهاني در دو نوبت چاپ شد و اخيراً‌ اين كتاب برروي سي‌دي است

 

وضعيت انتشار كتاب در قبل و بعد از انقلاب را با مقايسه‌اي بيان نماييد.

در قبل از انقلاب ما يك مركز تبليغي بوديم كه با هدف نجات فكر جوان شروع به فعاليت نموديم.

 

وضعيت فروش كتاب‌هاي ديني چگونه است؟

در حال حاضر داراي ركود است و علت آن را وضع اقتصادي مردمي مي‌دانم. البته كتاب گران نيست چرا كه اگر بخواهيم كاغذ سفيد كتاب را در نظر بگيريم قيمت آن خيلي بالاتر از اين‌ها تمام مي‌شود؛ با توجه به اينكه روي كتاب زحمت بسيار كشيده مي‌شود و هزينه‌‌هاي بسيار از جمله حق‌ تأليف و چاپ و غيره پرداخت مي‌شود.

با نويسندگان آثار ديني چگونه تعامل داريد؟

ما در حدود 20 سال است كه به شكل خريد تأليفات فعاليت مي‌نماييم. موضوعات را ما به مؤلفين مي‌دهيم و آن‌ها در حوزه انتخابي ما فعاليت مي‌كنند و كمتر اتفاق مي‌افتد كه مؤلفين كتابي را با موضوع انتخابي خودش به ما بدهد.

 

نظرتان را نسبت به نمايشگاه كتاب دين بفرماييد.

اين نمايشگاه حركت خوب و بزرگي بود كه از طرف مسئولين صورت گرفته است و بايد از كليه برگزاركنندگان بخصوص آقاي ملازاده كمال تشكر را داشت اما اي كاش با تبليغات وسيع و چشم‌گير مخاطبين بيشتري را به سالن مي‌آوردند. البته اين را بگويم من حدود 50 سال است كه در نمايشگاه‌هاي مختلف شركت مي‌كنم كه كمتر نمايشگاهي را ديده‌ام كه به اين زيبايي تزئين شود.

فراهاني در پايان مي‌گويد:

ما اكثر كتب خود را قبل از هر چيز به پيشگاه حضرت صاحب الزمان عجل‌الله تعالي فرجه الشريف هديه مي‌كنيم وكتاب‌هاي شوميز ما معمولاً با تصوير گل ياس كبود كه استعاره از حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله عليها است، همراه مي‌باشد.

 


هادي خاكباز مقدم مسئول غرفه بوستان كتاب:

بزرگترين مشكل ناشران عرضه مناسب آثار است

 موسسه بوستان كتاب درگذشته بعنوان انتشارات دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم فعاليت مي‌كرد. از سال 80 با اين نام مستقل شد و تاكنون 5 بار به عنوان ناشر نمونه كل كشور انتخاب شده است. گفتگوي كوتاهي با هادي خاكباز مقدم مسئول غرفه بوستان كتاب در نخستين نمايشگاه كتاب دين بعمل آورده‌ايم كه با هم مي‌خوانيم.

 

نظرتان را در ارتباط با نخستين نمايشگاه كتاب دين بفرماييد؟

اين نمايشگاه حركتي خوب بود كه سازمان تبليغات اسلامي شروع كرده است و بهتر است كتاب‌هايي كه در ارتباط با اهل بيت و قرآن است سالي 2 تا 3 بار برپا شود و با تبليغات گسترده بتوان مخاطبين بيشتري را جذب نمود.

چه شاخص‌هايي وجود داشت كه موسسه بوستان كتاب توانست 5 بار بعنوان بهترين ناشر انتخاب بشود؟

هر سال كتاب‌هاي جديد در دست انتشار دارد. حتي امسال كه همه ناشران با مشكل كاغذ روبرو بودند ولي اين موسسه 80 تا 90 عنوان كتاب به چاپ رسانده بود و شايد عامل مهم ديگر وجود شوراي انتخاب كتاب در اين موسسه است كه بايد كتاب‌‌ها از فيلتر‌هاي مختلفي بگذرد تا به مرحله اجرا در بيايد. اين شورا متشكل از افراد برجسته‌اي از جمله آقاي محدثي و آقاي عابدي مي‌باشد و كتاب‌‌هايي كه به چاپ مي‌رسد حتماً‌ بايد نمونه‌اي انتشار نيافته باشد و يا اثر جديد بسيار پربار باشد.

 

وضعيت انتشار آثار ديني را چگونه مي‌بينيد؟

به علت عدم عرضه مناسب كتاب‌هاي ديني ناشران با مشكلاتي روبرو هستند. البته هر سال يك بار نمايشگاه بين‌المللي كتاب برگزار مي‌شود ولي بعلت وجود همه ناشران با يكديگر آثار ديني خوب عرضه نمي‌شود. انشاءالله با وجود چنين نمايشگاه‌هايي كه مختص كتاب‌هاي ديني است بتوانيم به مخاطب براي دسترسي آسان به كتاب‌‌هاي ديني كمك نماييم.

كدام يك از آثار منتشره توسط موسسه شما با فروش قابل ملاحظه‌اي همراه بوده است؟

البته هدف موسسه ما فروش نيست بلكه هدف ما پرداختن به آثار برجسته است ولي با اين تفاصيل كتاب‌هاي پرفروش زياد بوده است، مثل احكام روابط زن و مرد، احكام بانوان، احكام خانواده كه حتي تا چاپ 14 رسيده است وكتاب‌‌هايي كه يك سري مولفين مشهور نوشته‌اند مانند كتاب علامه حسن زاده، و استاد آشتياني و كتاب‌هاي كودكان كه در ارتباط با 14 معصوم چاپ شده است و فروش خوبي داشته است.

 

براي بهتر شدن وضعيت انتشار چه پيشنهاد داريد؟

بزرگترين مشكل ناشران عرضه مناسب آثار است، البته از مسائل اقتصادي مردم هم نبايد گذشت ولي اگر تمهيداتي بعمل آيد تا ناشران بتوانند آثار خود را به راحتي عرضه كنند مطمئناً شرايط بهتر خواهد شد.

 


حسن سيدعرب، مؤلف و پژوهشگر:

اغلب كتب حوزه دين خالي از پژوهش و تحقيق است

حسن سيدعرب مؤلف و پژوهشگر بنياد دايره‌المعارف مي‌باشد. وي تاليفاتي از جمله تعريفات جرجاني، مجموعه مقالات سهروردي در دو جلد، شرح مثنوي، جشن‌نامه استادان فلسفه در 3 جلد و تعدادي مقالات به رشته تحرير در آورده است. گفت‌وگوي كوتاهي با ايشان ترتيب داده‌ايم كه با هم مي‌خوانيم.

 

مشكلات كتب تأليف شده در حوزه دين از ديدگاه شما چيست؟

به گمان بنده اغلب كتب حوزه دين خالي از پژوهش و تحقيق است كه اين امر احتياج به نظارت بر تأليفات دارد. اين عدم نظارت بر تأليفات ديني موجب نازل گرديدن متون حوزه دين مي‌شود.

چه مشكلاتي بر سر راه تأليف وجود دارد؟

مشكلات بسياري هست كه عمده آن‌ها نپرداختن به نياز‌هاي اساسي و خود سانسوري مؤلف و فقدان روش تحقيق و پژوهش مناسب است.

 

موضوعات مورد علاقه شما در حوزه دين كدامند؟

عموماً فعاليت من در تأليف كتب عرفاني و كلامي است، البته به تحقيق در زندگي‌نامه‌‌هاي علما و فضلاي دين بسيار علاقه‌مند هستم.

 

وضعيت كتب ديني در حال حاضر چگونه است؟

متأسفانه مرزبندي ميان كتب ديني با كتبي كه به شكل و رنگ كتاب‌‌هاي ديني منتشر مي‌شود ولي هيچ بويي از اين حوزه نبرده‌اند وجود ندارد، البته اميدوار هستيم كه با نظارت بتوان اين مسئله را حل نمود.

 

نمايشگاه كتاب دين و جشنواره تا چه اندازه مي‌تواند موجب بهبود وضعيت انتشار و تأليف، كتب ديني باشد؟

اينگونه جشنواره‌ها بسيار مفيد است و موجب رضايت دوستداران معارف ديني مي‌شود، ولي گمان نمي‌كنم درارتقاء انتشارات و تأليفات كتاب‌هاي ديني تاثير داشته باشد.

 

 


ناظم‌زاده مسئول غرفه دانشنامه جهان اسلام:

اين دايره‌المعارف مختص افراد تحصيل‌كرده جامعه و يا كتابخانه‌ها و مراكز علمي است

ناظم‌زاده مسئول فروش كتاب‌هاي دانشنامه جهان اسلام است كه در نخستين نمايشگاه كتاب دين شركت نموده است. گفتگوي كوتاه ما و او را با هم مي‌خوانيم:

 در ارتباط با دايره المعارف جهان اسلام توضيحاتي بفرماييد.

دانشنامه جهان اسلام دايره‌المعارف كلي در ارتباط با اسلام از كليه جهات از جمله جغرافيا، تمدن،‌ اشخاص، مكان‌ها، حيوانات و طبيعت در حيطه جهان اسلام است. اين دايره‌المعارف با كوشش بيش از 150 نفر از مولفين و محققين در داخل و خارج كشور جمع آوري شده است. اين مجموعه تا 40 جلد براي انتشار در حال جمع‌آوري مطالب است، اين دايره‌المعارف پاياني ندارد و تاكنون 8 جلد آن منتشر شده كه جلد 9 تا سال آينده منتشر مي‌شود.

 

شرايط عرضه دانشنامه چگونه است؟

يك سري مشترك دارد كه براي آن‌ها نامه‌نگاري مي‌شود و متون براي مشتركين ارسال مي‌شود و فروشگاه‌هاي مختلفي هستند در تهران، شيراز و مشهد اين دانشنامه را عرضه مي‌نمايند.

 

وضعيت فروش شما چگونه است؟

اين دايره‌المعارف مختص افراد تحصيل‌كرده جامعه و يا كتابخانه‌ها و مراكز علمي است و حالت عمومي ندارد و بر همين اساس افرادي به اين كتاب مراجعه مي‌كنند كه احساس نياز كنند.

 

نظرات خود را در ارتباط با نمايشگاه كتاب دين بيان فرماييد.

اين نمايشگاه جاي مناسبي است. بسياري از ناشرين از قم آمده‌اند ولي تبليغات رسانه‌اي مناسبي نداشت. من خودم به‌شخصه نديدم تلويزيون تبليغات وسيعي نسبت به اين موضوع داشته باشد.

 

در‌باره مصحف قرآن كه توسط موسسه شما به چاپ رسيده است توضيحاتي بفرماييد.

مصحف ايران كتابي است كه مراحل انتشار آن 11 سال طول كشيده است. يعني 8 سال تهيه اسلايد و 3 سال مرحله ليتوگرافي و چاپ آن توسط چاپ و انتشارات مانوسكا در آلمان صورت گرفت. مرحوم دكتر نجفي اين مجموعه را گردآوري كرد كه توسط پسرش به چاپ رسيد. اين كتاب شامل 183 نسخه خطي از قرن چهارم تا چهاردهم يعني هزارسال قرآن خطي تصحيح و گردآوري شده است. 4 هزار تيراژ دارد كه 450 نسخه آن در ايران عرضه مي‌شود. اين مصحف در سه جلد كه جلد سوم توضيح هنري آثار به 3 زبان فارسي – عربي و انگليسي است و در هزار و ششصد صفحه جمع‌آوري شده است.

 


محسن نبوي قائم مقام انتشارات نبوي:

ميانگين مطالعه در كشور فقط يك ساعت و 20 دقيقه در سال است


سيدمهدي نبوي در سال 1340 در خيابان منيريه صاحب يك كتاب فروشي بوده، وي كار نشر حرفه‌اي را از سال 1370 آغاز نموده است. او زماني كه صاحب كتاب‌فروشي بود كتابي تحت عنوان احكام قصاص منتشر كردكه توسط قوه قضاييه در زمان پهلوي بعنوان كتاب ممنوعه اعلام شد. سيدمهدي نبوي در طي ساليان متعدد از عمر خود فقط به شغل كتابفروشي و انتشار مشغول نبود؛ او پس از اينكه ديد هيچ حرفه‌اي نمي‌تواند شوق و شور فرهنگي بودنش را ارضا كند شروع به كار نشر نمود. پس از ملاقات كوتاه ما را به پسر خود سيدمحسن نبوي معرفي مي‌نمايد تا در ارتباط با فعاليت‌هاي فرهنگي و ديني موسسه سؤالاتي را مطرح نماييم كه در ذيل مي‌خوانيم:

 

اولين كتاب منتشره توسط موسسه خود را بفرماييد.

كتاب سرود آزادي بود كه با موضوع آزادشدن آزادگان جنگ تحميلي منتشر شد.

 

موضوعاتي كه موسسه نبوي در آن فعاليت مي‌نمايد چيست؟

موضوع اصلي كار ما مذهبي است اما موضوعاتي چون جغرافيا و ادبيات نيز داريم. در موضوع دين سعي مي‌كنيم با مؤلفاني بيشتر همكاري كنيم كه موضوعات نو و جديدي ارائه دهند به طور مثال كتابي تحت عنوان عالم برزخ منتشر نموديم كه بسيار مورد استقبال قرار گرفت.

پرفروش‌ترين كتابي كه موسسه شما به چاپ رسانده است را نام ببريد.

همانطور كه گفتم كتاب عالم برزخ نوشته محمدمحمدي اجتهادي بود كه در حال حاضر 16 چاپ از اين كتاب به فروش رسانديم و كتاب معراج از همين نويسنده بسيار مورد استقبال قرار گرفت.

 

موضوعات مورد علاقه مخاطب در باب كتب ديني چه نوع كتاب‌هايي است؟

كتاب‌هايي كه داستان‌هاي مذهبي را با قلم روان بيان نموده باشد مخاطبين بيشتري دارد و موضوعات معاد و عالم برزخ هم بسيار مخاطب دارد.

مشكلات حوزه نشر از ديدگاه شما چيست؟

بحث اول موضوع فرهنگ كتابخواني است كه مردم كشور ما علت داشتن ارتباطات شفاهي كمتر مطالعه مي‌‌كنند. طبق آمار ميانگين مطالعه در كشور فقط يك ساعت و 20 دقيقه در سال است. بحث دوم موضوع سخت‌افزار كار نشر است از جمله كاغذ، پخش و عوامل ديگر كه همه اين‌ها داراي مشكلات بسياري براي ناشران است.

 

با نويسندگان آثار ديني چگونه تعامل داريد؟

به دو شكل است اول اينكه نويسند‌ه‌ها آثارشان را به ما مي‌دهند كه پس از مطالعه با آنان وارد مذاكره مي‌شويم، دوم بصورت اعلام موضوع است يعني ما موضوع را مي‌دهيم و نويسنده روي آن فعاليت مي‌نمايد و به ما مي‌دهد.

به نظر شما كتاب‌هاي ناموفق داراي چه ويژگي‌هايي است؟

نويسنده بدون تحقيق گسترده دست به تأليف مي‌زند يعني مي‌آيد از چند كتاب قسمت‌‌هايي را گزينش مي‌كند و آن را بعنوان كتاب معرفي مي‌كند.

موضوع دوم شكل و طرح كتاب است كه نبايد با سليقه خواننده و مخاطب مغاير باشد اگر اين‌طور بود متأسفانه خواننده‌اي پيدا نمي‌كند. البته كه اين بحث در حوزه كتاب‌‌هاي كودكان بسيار فراوان است.

 

آخرين فعاليت انجام شده توسط موسسه خود را بفرماييد.

كتاب چهل حديث نوشته آقاي لواساني كه به سه زبان در 4 جلد در حال چاپ مي‌باشد و كتاب نهج‌البلاغه ويرايش شده آقاي زماني كه حدود 4 سال است در اين رابطه در حال فعاليت هستيم.

پيشنهاد شما براي بهتر شدن وضعيت نشر كتاب در حوزه دين چيست؟

به اعتقاد من اگر در اين حوزه متولي نداشته باشيم كه نظارت كامل بر روي آثار منتشره داشته باشد همچنان با مشكل كيفي روبرو هستيم و پيشنهاد ديگرم حمايت‌هاي جانبي از ناشر توسط بانك‌ها است تا ناشر بتواند با فراق بال به فعاليت بپردازد.

 


امير الياس‌وند مسئول نمايشگاه‌هاي نشر زيتون:

بهتر است مسئولين در سال آينده زمان برپايي نمايشگاه را در نظر بگيرند

 

امير الياس‌وند مسئول نمايشگاه‌هاي نشر زيتون مي‌باشد كه در بخش كودك و نوجوان نخستين نمايشگاه كتاب دين مستقر بود. انتشارات نشر زيتون با مديريت سيدمجتبي صبوري اداره مي‌شود. اين مؤسسه از سال 66 وارد كار نشر شده و تا بحال 180 عنوان كتاب به چاپ رسانده است. گفت‌وگوي كوتاهي با مسئول غرفه انتشارات زيتون ترتيب داده‌ايم كه با هم مي‌خوانيم:

 

اولين كتاب انتشاريافته توسط مؤسسه شما چيست؟

«اگر گفتي اونكه خدا را دوست دارد چه مي‌كند» اولين كتاب منتشر شده توسط اين موسسه است و نويسنده آن خود آقاي سيدمجتبي صبوري است كه با تخلص مجتبي آموزگار كتاب‌هاي خود را به چاپ مي‌رساند.

 

وضعيت فروش و استقبال مخاطبين از آثار موسسه شما چگونه است؟

اين مؤسسه70 عنوان كتاب مذهبي و20 عنوان كتاب شعر دارد و عمده هدف اين ناشر فعاليت در حوزه‌هاي علوم ديني، علوم قرآن و علوم فكري است، لذا از انتشار كتاب‌هاي بازاري جداً‌ خودداري مي‌شود. بر همين اساس اين تيپ كتاب‌ها مخاطبين خاص خود را دارد كه مؤسسه ما نيز توانسته‌ اين مخاطبين را راضي كند.

 

با نويسندگان آثار ديني چگونه تعامل داريد؟

تعداد بيشتري از نويسندگان آثار خود را به مؤسسه مي‌دهند و پس از بررسي اقدام به نشر مي‌كنيم.

 

لطفاً‌ كمي در ارتباط با آثار منتشر شده در موسسه خود براي ما توضيح دهيد.

مجموعه‌اي با 15 عنوان كتاب كه مختص دانش‌آموزان كلاس اول است و حدود 14 عنوان كتاب شعر در موسسه ما به چاپ رسيده است كه اختصاص به مقطع پيش از دبستان و مهدكودك است و حدود 50 عنوان كتاب كه 12 عنوان آن قرآني است. ما در موسسه خود 3 عنوان كتاب داريم كه به زبان عربي، اردو، فارسي، انگليسي، آلماني، هلندي به نام‌هاي«امام علي و پرنده»، «مادرم گفت» و «نامه‌هاي زينت» چاپ شده است.

 

چه كتاب‌هايي در مؤسسه شما فروش قابل توجه‌اي داشته است؟

«امام‌علي و پرنده»، كتاب «اگر گفتي اونكه خدا را دوست دارد چه مي‌كند» و كتاب «آموزش رياضي» است. البته اين موضوع را هم اضافه كنم كه موسسه ما در نمايشگاه كتاب سال 83 مورد تشويق قرار گرفت چرا كه به 5 زبان اصلي دنيا كتاب‌هاي خود را ترجمه مي‌كند.

نظرتان را نسبت به نمايشگاه كتاب دين بفرماييد.

سازمان تبليغات اسلامي زحمات بسياري نسبت به برگزاري اين نمايشگاه كشيده است اما آنچه كه انشاءالله بايد براي سال آينده دقت بيشتري بعمل بيايد اين است كه اولاً زمان برپايي نمايشگاه را بايد در نظر بگيرند و دوم اينكه از كساني كه چند سالي در اين طور نمايشگاه‌ها شركت كنند استفاده كنند تا انشاءالله شرايط بهتري به وجود بيايد تا استقبال بيشتري صورت گيرد.


مصباحي مقدم نماينده مردم تهران در بازديد از نمايشگاه كتاب دين:

كميسيون فرهنگي مي‌كوشد در راه انتشار كتب ديني سهولت ايجاد كند

 

انگيزه شما از حضور در نمايشگاه كتاب دين چه بود؟

طبعاً جمع شدن يكسري آثار ديني از جمله كتاب، سي‌‌دي و نشريات باعث مي‌شود انسان زحمت بازديد از اين گونه نمايشگاه‌ها را به خود بدهد. عمده هدف من دستيابي به كتاب‌هايي كه در حوزه دين منتشر مي‌شود بود و همچنين بازديد از غرفه‌ها بالاخص بازديد از غرفه ستاد اقامه نماز كه در اين نمايشگاه برپا شده است.

 

مجلس هفتم چه تمهيداتي دارد تا در حوزه كتاب دين كار نشر روان‌تر شود؟

قطعاً‌ يكي از اهداف مجلس هفتم اشاعه فرهنگ اسلامي است. طبعاً‌ نمايندگان در كميسيون فرهنگي همواره در تلاش هستند تا بتوانند با ايجاد راهكارهايي در راه انتشار كتب ديني سهولت ايجاد كنند و تا به حال به موفقيت‌هايي دست يافته‌اند. البته ممكن است مشكلاتي نيز وجود داشته باشد كه در آينده مطمئناً‌ شرايط بهتر خواهد شد.

 

به اعتقاد شما چه بايد كرد تا جوانان را به خواندن كتاب‌هاي ديني ترغيب كرد؟

البته جوانان به كتاب‌هاي ديني اهميت مي‌دهند و البته هركدام از كتب ديني مخاطب خاص خود را دارد. تعدادي از كتاب‌ها براي جوانان در سطح تحصيلات ابتدايي هستند كه آنها مشتري خاص خود را دارد و تعدادي نيز در سطوح بالاتر يعني قشر تحصيل‌كرده و دانشجويان و دانش‌آموختگان حوزه و دانشگاه‌ها است كه آنها نيز مخاطبين خود را جلب مي‌كند.

 

نظرتان را در ارتباط با نمايشگاه‌هاي كتاب‌هاي ديني بفرماييد.

به اعتقاد من اين طور نمايشگاه‌ها بصورت يكجا مجموعه آثاري را كه در يك حوزه خاص يعني همان حوزه فرهنگ ديني مطرح هستند در اختيار بيننده قرار مي‌دهد و بيننده با كثرت و تنوع آثار روبرو مي‌شود و دست به انتخاب مي‌زند، متوجه مي‌شود حوزه دين مطالب بسيار گسترده‌اي دارد. سنين مختلف مي‌توانند از اين آثار بهره‌برداري كرده و اين امر مي‌تواند توجه نسل جوان را به آثار دين افزايش دهد.

 

 

عباس مزجي مشاور رئيس سازمان تبليغات اسلامي:

اين نمايشگاه گام مثبتي است تا كاستي‌‌هاي گذشته را جبران نمايد

 

آيا نمايشگاه را از نزديك مشاهده كرديد، نظر خودتان را نسبت به مديريت اجرايي نمايشگاه بفرماييد.

بله، به‌حمد خدا توفيق شد نمايشگاه را ببينم و با توجه به اينكه اولين تجربه سازمان تبليغات اسلامي در برپايي اينگونه نمايشگاه‌ها بود شرايط خوب و مثبت بود.

 

با توجه به جذابيت‌هاي افكار غيراخلاقي و ترويج بي‌تفاوتي نسبت به انديشه‌هاي زلال ديني آيا اينگونه برنامه‌ها مي‌تواند در خنثي‌سازي اين جذابيت‌ها نقش مؤثر داشته باشد؟

به اعتقاد من بايد مخاطبين اين نمايشگاه را قبلاً‌ مشخص نماييم و ببينيم اين نمايشگاه براي كدام مخاطبين برپا مي‌شود، علايق و گرايش آن مخاطب را قبلاً‌ ارزيابي نماييم، در اين صورت قطعاً‌ موثر خواهد بود. اگر هدف خودمان را بر اين مبنا قرار دهيم كه مي‌خواهيم جوانان راجذب نمايشگاه نماييم تا با ارزش‌هاي ديني و مفاهيم ديني آشنا شوند بايد به سخنان شهيد باهنر توجه كنيم كه مي‌فرمايند اگر مي‌خواهيد بر فكر جوانان كار كنيد بايد از آنجا آغاز نماييد كه آن‌ها دوست دارند و به آنجا ختم كنيد كه شما مي‌خواهيد.

 

نظر خود را در ارتباط با اختصاص نمايشگاه‌هاي خاص كتاب دين بفرماييد و به نظر شما آيا اينگونه نمايشگاه‌‌ها مي‌تواند زمينه رشد كيفي آثار را ايجاد نمايد؟

بنده معتقد هستم يكي از كمبودهاي اصلي نظام ما كه يك نظام ديني مي‌باشد اين است كه بعد از گذشت 26 سال ناچار شديم نمايشگاهي با عنوان نمايشگاه كتاب دين برپا كنيم تا بتوانيم آثار ديني خودمان را به معرض نمايش بگذاريم. دركشور‌هاي لائيك مسئولين سعي مي‌كنند تمامي جنبه‌‌هاي اجتماعي حكومت را با آرمان‌‌هاي نظام متناسب و همراه كنند تا پايدار بمانند. حكومت اسلامي نيز چاره‌اي ندارد و بايد به ارزش‌‌هاي نظام خود بپردازد تا در درازمدت از ثبات منطقي برخوردار باشد؛ ولي با توجه به كم‌كاري‌‌هاي گذشته، اين نمايشگاه گام مثبتي است تا كاستي‌‌هاي گذشته را جبران نمايد و جريان‌سازي ديني براي جوانان ايجاد كند تا به مطالعات ديني بيشتر بپردازد و به اعتقاد من حكومت اسلامي كليه جنبه‌‌هاي آن موازي با دين مي‌باشد.

وضعيت نشر كتب ديني چگونه است آيا آثار داراي بار علمي مناسبي است؟

قطعاً با ايجاد تعامل و ارتباطات زيادي كه در دنيا بوجود آمده است بسياري از صاحب‌نظران ديني ناچار هستند كه به توليدات جديد بپردازند و به شبهاتي و سؤالاتي كه در حوزه دين و نيازهاي بشري بوجود مي‌آيد پاسخي براي رفع اين نياز داشته باشند، ولي به اعتقاد من بايد مجمعي يا مركزي بوجود بيايد تا نظارت و سياست‌گذاري كند تا هركسي بطور موازي كاري انجام ندهد. اين عمل انرژي‌ها را به هدر مي‌دهد بايد آن‌ها را جهت داد و به نتايج بهتري دست يافت.

 


حسين مظفر عضو هيأت امناي مؤسسه انتشارات اميركبير:

اين نمايشگاه تجلي تلاش دينداران در عرصه فرهنگ، هنر و انديشه است

 

نظرتان را نسبت به نمايشگاه بفرماييد.

اين نمايشگاه تجلي تلاش دينداران در عرصه فرهنگ، هنر و انديشه است. برپايي اين نمايشگاه ايجاد اميد در نسل جوان است كه تلاش‌گران براي ترويج دين تلاش مي‌كنند و خوراكي براي انديشه و فرهنگ نسل جوان آماده مي‌كند تجربه جديد، ميمون و مباركي است و تجلي ساختن تلاش پژوهشگران در مسير دين و دين‌پژوهي است.

 

با توجه به اينكه جامعه ما يك جامعه جوان است كتاب‌‌هاي ديني چه شاخص‌‌هايي بايد داشته باشد كه جوانان از اين كتاب‌‌ها استقبال بيشتري نمايند؟

كتاب‌‌هاي منتشره اول بايد پاسخگوي دغدغه ذهني و فكري نسل جوان باشد در مرحله دوم بايد به مسائل روز بپردازد و به شبهات توجه داشته باشد و همچنين نثري شيوا و روان داشته باشد تا مورد توجه جوانان واقع شود.

 


آذر نجفي مدير انتشارات نشرالهي:

جوانان داستان‌‌هاي قرآني را بيشتر مي‌پسندند

خانم آذر نجفي مدير مسئول موسسه انتشاراتي نشرالهي مي‌باشد. وي به گفته خودش به علت احساس مسئوليت نسبت به اعمال صهيونيست‌ها و تصرف سرزمين مقدس فلسطين توسط اشغالگران دست به انتشار كتاب‌هايي در حوزه تاريخ و سرزمين فلسطين مي‌زندكه اين امر به كمك مركز مطالعات فلسطين صورت مي‌گيرد. گفت‌وگوي ذيل حاصل وقتي بود كه خانم نجفي در اختيار ما قرار داد، با هم مي‌خوانيم:

 

اولين كتاب منتشر شده توسط شما چه بود؟

من حدود 7 سال در حوزه نشر هستم. اولين كتاب من درس‌هاي آزادي اثر ريچارد باخ نام دارد. اين كتاب يك اثر عرفاني و معنوي است.

 

به نظر شما چه كتاب‌‌هايي در حوزه دين داراي مخاطبين بيشتري هستند. آيا به نظر شما كتاب‌‌هاي موجود مخاطب را راضي مي‌كند؟

جوانان داستان‌‌هاي قرآني را بيشتر مي‌پسندند. به اعتماد من از نظر فرم و شكل كتاب‌‌ها چندان تلاش نمي‌شود يعني كتاب‌‌ها بايد آن طوري باشد كه ضمن ايجاد جذابيت بتواند محتواي غني نيز داشته باشد.

 

چه مشكلاتي در حوزه نشر وجود دارد؟

مشكلات در نشر بسيار فراوان است كه حتي انسان نسبت به كاري كه در حال انجام آن است پشيمان مي‌شود. ولي بعلت شوق و عشق اين كه بتوانيم با مخاطب ارتباط برقرار كنيم و آنچه كه در ما وجود دارد به خواننده بياموزيم و تعليم بدهيم انسان آن مشكلات را فراموش مي‌كند.

 

نظرتان را در ارتباط با نمايشگاه كتاب دين بفرماييد؟

بسيار خوب است ولي به شرطي كه زمان برگزاري آن با علم بهتري و شناخت كامل‌تري برنامه‌ريزي شود. برپايي اين نمايشگاه در دهه فجر شايد زمان مناسبي نبود. در هر صورت بايد از كليه كساني كه در اين راه قدم گذاشته و همت نمودند و چنين نمايشگاهي را ايجاد كردند تشكر كرد، انشاءالله در سال‌‌هاي آينده موفق‌تر باشد.

 


رستمي‌پور مدير انتشارات نورالثقلين:

اين چنين نمايشگاه‌هايي نياز جامعه ما است

رستمي‌پور مديرمسئول انتشارات نورالثقلين مي‌باشد. اين انتشارات در گروه كودك و نوجوان و بزرگسالان در نقش نمايشگاه كتاب دين شركت كرده است. اين مؤسسه از سال 78 شروع به فعاليت كار نموده است. در حيطه كودكان 70‌عنوان كتاب و در رده بزرگسالان 45‌عنوان كتاب به نشر رسانده است‌. صحبتي از زبان مديرمسئول اين مؤسسه را مي‌خوانيد:

انگيزه شما از انتشار كتاب‌هاي ديني چيست؟

انگيزه من در نشر كتاب‌هاي ديني در اسم مؤسسه كه به نام نورالثقلين است جلوه مي‌كند. من عمدتاً دو هدف كوتاه مدت و بلند مدت براي نشر آثار خود دارم يكي معرفي فرهنگ اهل بيت است، به بيان ديگر آنچه كه از حديث ثقلين برمي‌آيد در واقع معرفي قرآن وعترت هدف اصلي كار من است و فعاليت‌هايي كه در حوزه كودكان انجام مي‌دهيم همراه با ابتكار و نوآوري است. بعنوان مثال بحثي را شروع كرديم بنام كودك و خانواده كه در اين بحث ظريف‌ترين مسائل كه ائمه و پيامبران در اين رابطه گفتند از احاديث گرفتيم.

عميق‌ترين مضامين را از قرآن گرفتيم و در كتاب‌هايي جمع كرديم‌. شما مي‌دانيد كه استخراج اين مطالب چه مقدار به تحقيق و پژوهش نياز دارد و اين كار‌ها انگيزه بالا مي‌طلبد. به اعتقاد من بايد از كودكان آغاز كنيم چرا كه ضمير آن‌ها در حال شكل‌گيري است و ما مي‌توانيم با احاديثي از ائمه اطهار روح كودك را براي آينده صاف و صيقل دهيم.

وضعيت نشر در حوزه دين چگونه است؟

از دو جنبه اين موضوع را بايد ديد، يكي سخت افزار كار كه بسيار نواقص دارد، از جمله مهمترين اين بخش‌ها قسمت توزيع كتاب است و بخش دوم نرم افزار يا همان فرهنگ جامعه ما است كه فرهنگ كتابخواني كه كشور نهادينه نشده است.

وضعيت فروش كتاب‌هاي شما چگونه است؟

عمدتاً راضي كننده نيست و به اعتقاد من همان عدم مطالعه عمومي است و قسمت اعظم فروش ما به بخش كودكان است كه بر همين اساس فعاليت در اين بخش بيشتر است.

 

تعامل شما با نويسندگان چگونه است؟

به اعتقاد من يك ناشر زماني موفق است كه به نويسنده، مؤلف و مترجم توجه بيشتر مي‌كند و حق حقوق آن‌ها را كامل پرداخت كرد. ما چون اهداف خاص را دنبال مي‌كنيم در نتيجه با نويسندگان مشهور در ارتباط هستيم، ولي به طور خلاصه بايد بگويم كه ما در مؤسسه خود در رشته‌‌هاي ده‌گانه علوم گروه‌هاي تحقيق داريم كه پس از بررسي اقدام به چاپ مي‌نماييم.

 

چه كتاب‌هايي از شما بيشتر مورد استقبال قرار گرفته است؟

بايد عرض كنم كه ما در حوزه كودكان با توفيق بيشتري روبرو هستيم. البته عمده فعاليت ما در حوزه نشر كودك است كتابي بنام بادصبا نوشته سيدرضا مير موسوي و كتاب «كَرَم كلوچه‌اي» كه از همان نويسنده با فروش خوب روبرو بوده است.

آخرين فعاليت مؤسسه شما در حوزه كتاب دين چيست؟

ده مجموعه زيباترين قصه‌‌هاي ما كه قصه‌‌هاي قرآني است. اين مجموعه24 جلد است كه 10 مجموعه آن تا آخر بهمن جهت توزيع آمده مي‌شود.

 

نظرتان را نسبت به نخستين نمايشگاه كتاب بيان بفرمائيد.

اين چنين نمايشگاه‌هايي نياز جامعه ما است و مردم بدنبال چنين نمايشگاه‌هايي هستند اگر چه فصل برگزاري اين نمايشگاه زياد مناسب نبود ولي اين چنين نمايشگاه‌هاي باعث انگيزه‌اي براي ناشران مي‌شود تا به تأليف و نشر آثار ديني اقدام كنند.

 

سه‌شنبه 18 اسفند 1383 - 15:35


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری